Posted on

V dnešní době má každá nastávající maminka možnost čerpat informace o svém nenarozeném miminku z mnoha zdrojů, jak se připravit na porod, jak vyřešit výbavičku a mnoho dalších aspektů. Jako maminka musím říci, že je těchto informací opravdu hodně. V případě, že čekáte dvojčata nebo dokonce trojčata je tato situace trošičku jiná. Informací je už méně. Proto bych na našich stránkách ráda představila občanské sdružení – Klub dojčat a vícerčat. Jestliže jste se v takové situaci ocitli, neváhejte navštívit jejich internetové stránky a spojit se tímto klubem.  

Naše cíle a poslání

poskytovat rodinám s dvojčaty informace o dvojčatech a vícerčatech prostřednictvím přednášek, publikací, letáků, Zpravodaje, osobních kontaktů a individuálního poradenství,

 • iniciovat vzdělávání a podporovat výzkum potřeb rodin s dětmi z vícečetných porodů,

 • založit a rozvíjet síť klubů s místní, oblastní a republikovou působností,

 • zvyšovat veřejnou a odbornou informovanost o speciálních potřebách rodin s dvojčaty a vícečaty,

 • tvorba a udržování databáze zkušeností, informací a kontaktů rodin s vícerčaty.

Historie

Založení Klubu dvojčat a vícerčat

Snad každá budoucí maminka se chce dozvědět co nejvíce informací o těhotenství, porodu, kojení a vývoji a výchově svého budoucího dítěte. V současné době má možnost vybrat si ze spousty knížek s těmito tématy. V jiné situaci je ale maminka, která očekává narození více potomků najednou. Nedostatek informací o problematice vícečetných těhotenství a porodů a vzor v britském sdružení TAMBA vedl v roce 1995 k založení prvního Klubu dvojčat a vícečat v České republice.

Vznik Centra pomoci rodinám s vícerčaty

Klub dvojčat reaguje na potřeby těchto rodin, škála služeb vyplývá z jejich požadavků. Postupem času získává Klub mnohem širší poslání, problémy, které se začaly odkrývat, vyústily v potřebu profesionálního zázemí. Proto se v lednu 2007 otevírá Centrum pomoci rodinám s dětmi z vícečetných porodů. V kontaktním centru je poskytováno jak sociální, tak odborné poradenství laktační, pedagogické, psychologické i výchovné.

Vznik poboček po celé republice

Dobré zkušenosti rozvíjející se práce v pražském Klubu dvojčat vyvolaly potřebu a zájem rozšířit působnost klubu i do jiných velkých měst. Od roku 1997 vznikají pobočky po celé republice a každý rok se připojují další.

Současnost

Počet rodin s dvojčaty a vícerčaty i v souvislosti s umělým oplodněním stále stoupá. Každé vícečetné těhotenství a porod je však rizikový. Dvojčata se rodí zpravidla předčasně a dvojče B (druhé porozené) má největší riziko zdravotního postižení ze souboru všech živě narozených dětí. To staví rodiče dvojčat a vícerčat do náročných psychických, fyzických i sociálních situací.

V současné době máme evidovaných téměř 600 rodin ochotných podělit se o své zkušenosti a kolem 50 poboček po celé republice.

Činnost

Pracujeme s dvojčaty a vícerčaty, jejich sourozenci, rodiči i prarodiči. Dlouhodobě se komplexně zabýváme problémy spojenými s výchovou a vývojem dětí, školním obdobím, postavením těchto rodin ve společnosti, legislativou spojenou s touto tematikou.

 • Pořádáme pravidelný cyklus přednášek pro nastávající maminky i jejich partnery a rodiče.

 • Pořádáme tematické přednášky dle požadavků. 

 • Zajišťujeme individuální poradny laktační, výchovné, pedagogické aj.

 • Zakládáme a metodicky vedeme pobočky klubu dvojčat po celé republice.

 • Velmi oblíbené jsou společné víkendové i týdenní akce, kde se staráme o program dětí i rodičů.

 • Provozujeme webové stránky, kde bezplatně mimo jiné funguje individuální Internetová poradna, Inzerce pro rodiny vícerčat a Diskuzní forum, průběžně máme kolem 1600 přístupů denně.

 • Vydáváme publikace na téma dvojčat a vícerčat.

 • Od roku 2008 půjčujeme profesionální odsávačky mateřského mléka.

 • Pomáháme studentům SŠ a VŠ, kteří se ve svých závěrečných prací a diplomových pracích zabývají tématem dvojčat a vícerčat.

 • Spolupracujeme na výzkumech s tématem dvojčat a vícerčat.

Spolupracujeme
Spolupracujeme s Laktační ligou a Národním laktačním centrem, s Humanitárním sdružením C.I.D, s o.s. Nedoklubko (nedonošené děti), Domem dětí a mládeže na Praze 5 a místní radnicí.

Zdroj: www.dvojcata.cz

 

 

Leave a Reply