Posted on

Cestování patří neodmyslitelně k našemu běžnému životu. Cestujeme do práce, na nákup, za zábavou. Jen malá část z nás má možnost tyto cesty absolvovat pěšky či na kole. Na začátku těhotenství je řada žen, které trpí nevolností, zvracením, zvýšenou únavou. Cestovat je proto pro ně velice nepříjemné. Žena by se především měla cítit příjemně a pohodlně. Dlouhé cestování, v horku, s velkými otřesy, mohou způsobit zdravotní komplikace.

Plánujete – li delší pracovní cestu nebo dovolenou, poraďte se se svým gynekologem, který vás vyšetří a cestu vám doporučí nebo ne. Není třeba se obávat a pro jistotu odmítat veškeré cestování.  

Těhotná žena potřebuje v průběhu celého těhotenství kontakt s lidmi a cestovat. Není totiž prokázáno, že by cestování vyvolalo potrat nebo předčasný porod.

Co je třeba před cestou zvážit?

  1. jaká je pokročilost vašeho těhotenství

  2. váš aktuální zdravotní stav

  3. druh dopravního prostředku, který volíte

  4. cíl cesty – vzdálenost, klima, časový posun

Cestovat můžete autem, autobusem, vlakem, letadlem či lodí.

Cestování autem

Cesta na kratší vzdálenosti by neměla škodit. V prvním trimestru vám bude možná nepříjemné usedat do auta, ať už za volant nebo jako spolujezdec. Nepříjemné pocity, pocity na zvracení mohou vaši cestu znepříjemňovat. Výhodou oproti cestování autobusem je možnost zastavit a nachýchat se čerstvého vzduchu, doplnit tekutiny, najíst se, zajít si na toaletu.

V těhotenství auto řídit můžete, ale je nutné dodržovat několik zásad. Vaše reakce jsou určitě zpomalené, nevolnost, nebo jiné zdravotní potíže mohou ovlivnit vaše pohotovostní reakce. Případná autonehoda by ohrozila nejen vaše zdraví, ale zdraví nenarozeného děťátka. Uvažujte zodpovědně, jde o zdraví vašeho dítěte. Jezděte opatrně. Zvětšující se bříško vám může řízení auta znesnadňovat. Při řízení je nutné užívat pásy. Ty vás ale stoprocentně neochrání proti nárazu těhotného bříška na volant.

Cestování autobusem, vlakem

Jedná se často využívané dopravní prostředky. Ve vlaku je riziko otřesu menší, máte více prostoru a můžete se zajít projít, použít toaletu, což v autobuse není běžné. Pijte dostatek tekutin, dlouhé stání nebo sezení způsobuje těžké nohy, proto se snažte stání i chůzi střídat. Hýbejte dolními končetinami, propínejte v kolenou. Těhotné ženy mají často křečové žíly.

Cestování letadlem

V letadle skutečně existují rizika spojená se změnou tlaku v kabině. Hrozí zde předčasný odtok plodové vody. Je nutné být opatrná a před cestou letadlem zvážit váš aktuální zdravotní stav. Některé letecké společnosti budou od vás požadovat vyjádření lékaře.

Je nutné během cesty několikrát vstát, projít se, zacvičit si dolními končetinami, skrčovat a natahovat plosky nohou.

Řada leteckých společností nedovoluje ženám cestovat po 35.týdnu těhotenství.

Cestování lodí

Při cestování lodí vám také hrozí určitá rizika. Při bouřlivém počasí jsou to otřesy, nedostupná lékařská péče v případě komplikací, pocity na zvracení. Ale ani cesta lodí není na kratší vzdálenosti zakázaná.

Mějte na paměti, ať už cestujete kamkoliv, vždy mějte při sobě těhotenskou průkazku. V případě nehody, či akutního stavu bude okolí známo v jakém týdnu těhotenství se nacházíte, jaká je vaše zdravotní anamnéza, zda netrpíte některým chronickým onemocněním. Dostatek informací zjednoduší a urychlí pomoc, kterou vám okolí poskytne.

Přeji Vám všem šťastnou cestu.

 

Zdroj:

Chmel R.: Průvodce těhotenstvím, Grada, Praha 2004

Mikulandová M.: Těhotenství a porod, Computer Press, Brno 2004

foto: www.freepik.com

 

Leave a Reply