Posted on
Záleží na ročním období. Zimní režim se pochopitelně mění výrazně od letního. V létě s ním můžeme vyrazit na procházku okamžitě. V zimě počítejte s tím, že tělo miminka nezvládá termoregulaci. Nedokáže si udržet tělesnou teplotu, pokud je v okolí výrazně nižší nebo vyšší teplota vzduchu.
Nenabalovat jak na pól. Česká republika není Sibiř ani Aljaška! Před třiceti lety bylo normální nasoukat kojence do tílka, košilky, svetříčku, kabátku, dupaček a čepičky, i když už venku divoce kvetl šeřík. Dítě oblékáme stejně teple nebo vzdušně jako sebe. Pokud samy vyrážíme jen v tričku a džínách, stačí jedna lehká vrstva oblečení. Ovšem nezapomeňte vzít s sebou přikrývku, kvůli přechodům do klimatizovaných prostředí. To jsou dnes například všechny supermarkety.
Příprava zimňátek . Asi pátý den doma můžete dítě začít “strkat” k oknu. Oblečte je pochopitelně jako na procházku a položte asi na 30 minut v blízkosti okna. Po dvou třech dnech časový interval prodlužujte (samozřejmě je to individuální). Za týden už zkuste krátkou vycházku ” naostro”.

Kam jít s miminkem? Kamkoliv, kde je (relativně) čerstvý vzduch. Do parku, za město k lesu. Obyvatelky domků se zahrádkou (nikoliv u prašné, rušné ulice) mají výhodu, že mohou kočárek zaparkovat pod okny. Na druhou stranu dítě potřebuje, aby maminku vidělo, aby si s ním povídala, takže pouze takové “venčení” nedoporučujeme.

Dva tři týdny ne do obchodu. V samoobsluhách nebo na úřadech vídáme maminky s úplně malým miminkem pod bundou nebo v šátku na břiše. Pediatři se na tento jev tváří dosti kysele. Takto malý kojenec by se měl místům, kde se koncentruje velké množství lidí, širokým obloukem vyhnout, říká většina dětských lékařů. Poznámky, že je matka nemá kam dát, považuje za výmluvu a bezohlednost. Šestinedělí je minimální časový úsek, kdy by maminka sobě i kojenci měla dopřát klidový režim. Totéž platí pro potřeby matek chodit zrovna teď s takhle malým dítětem po výstavách nebo do kaváren (byť s dětským koutkem). Do tří měsíců věku potomka se dá přece omezení společenského života vydržet.

V čekárně poradny. I tam mohou číhat bacily, proto vyrážejte do ordinace jen v nutných případech a nejlépe na začátku ordinačních hodin. Vše, čeho se tu děťátko bude dotýkat, otřete předtím hygienickým ubrouskem.

Leave a Reply