Posted on

Ještě nedávno vaše děťátko jen tak leželo a kam jste ho položili, tam jste ho za chvíli také našli? To je z hlediska rodičů jedno z nejklidnějších období života dítěte. Jenže vaše dítě pomalu, ale jistě přichází na to, že má také nožky a že je pořádně vzrušující je používat. Začíná lézt. Zprvu hodně neohrabaně a pomalu, ale postupem času získává stále větší jistotu a leze rychleji a rychleji. Většina dětí začíná s lezením někdy mezi 7.-11. měsícem.¨

Jakmile malý kojenec přijde na to, že se může lezením dostat kamkoliv, je to velký úkol pro rodiče. Děti jsou od přírody velmi zvědavé a rády zkoumají vše možné i nemožné. Proto si sami klekněte na kolena a podívejte se na váš byt z této perspektivy. Možná objevíte mnoho nebezpečných věcí, pro které si vaše dítě může sáhnout. Ihned z tohoto hlediska zabezpečte byt. Nejen dětský pokojíček, ale i všechny ostatní místnosti v bytě musí projít vaší přísnou kontrolou. Samozřejmostí je například zaslepení elektrických zásuvek. Dětské prstíky bývají opravdu velmi zvědavé!

Pokud máte nízké police či regály a v nich třeba skleněné nebo porcelánové nádobí, musí se přemístit jinam, daleko výš. Do přístupných polic můžete umístit věci, které dítěti neublíží a jistě se stanou předmětem jeho zájmu. Nevyprazdňujte police úplně, to by se staly naprosto nezajímavými. Je třeba myslet také na ubrusy na stolech. Dítě za ně zatáhne raz dva a horký obsah hrnečků položených na ubruse může způsobit mnoho nepříjemností! Pokud máte doma místnost, kam podle vašeho názoru dítě prostě nepatří, jednoduše ji zavřete. Může se jednat o WC, balkon, pracovnu, ložnici.

Velmi nebezpečné období nastává v okamžiku, kdy vaše dítě přijde na to, že lze někam vylézt. Třeba na gauč nebo na židli. V tomto období musíte být dvojnásob opatrní a být dítěti pořád nablízku. Nějakou dobu potrvá, než se naučí bezpečně slézt a nespadnout dolů třeba rovnou po hlavě.

S tímto obdobím úzce souvisí také stavění se u nábytku. To je další krok v jeho pohybovém vývoji. Dítě získává stále větší jistotu, stává se stále sebevědomějším. Vy ale ještě pořád musíte mít oči všude. Dítě začíná nábytek obcházet, což je někdy mezi 10.-15. měsícem jeho věku. Než se dítě spustí samo „do prostoru”, ještě nějakou dobu potrvá. Nejdříve začínají děti samy chodit někdy kolem 13.-14. měsíce. Zprvu musí přijít hodně pádů, které ale probíhají většinou jako sednutí na zadeček. Ale batole to zkouší znovu a znovu, až se jeho chůze stává stále stabilnější.

Leave a Reply