Posted on

Epidurálem se rozumí lokální anestezie aplikovaná při porodu. Jejím účelem je blokování bolesti způsobené kontrakcemi dělohy. Epidurální anestezie je aplikována do míšního kanálku anesteziologem a trvá asi půl hodiny.

Při podání epidurálu budete ležet na boku nebo sedět na kraji postele, a lékař Vám určí přesné místo vpichu. Oblast potom vydezinfikuje a umrtví, abyste v průběhu aplikace necítila žádnou bolest. Potom zavede dlouhou jehlu mezi dva obratle, přičemž je důležité, abyste celou dobu seděla klidně. Můžete cítit jakékoliv pocity, ale jde o normální příznaky, které vás nemusí znepokojovat. Poté dojde k zavedení katetru (velmi úzké trubičky), kterou se může přidávat, v případě potřeby, další dávka anestetika. Ta  zůstane na místě po celou dobu porodu.  Aplikace epidurálu není možná, pokud trpíte závažnou infekcí, máte teplotu nad osmatřicet stupňů, případně trpíte poruchou srážlivosti.

Jako vše, tak i tato anestezie má své výhody, ale také nevýhody a proto záleží na každé ženě, jak se rozhodne.

Hlavní výhodou je ta skutečnost, že se pro epidurál můžete rozhodnout kdykoli v průběhu porodu, mimo doby, kdy se porod blíží ke konci. Pokud to však váš zdravotní stav dovoluje, můžete kdykoli změnit své původní rozhodnutí a požádat o zmírnění bolesti. Epidurál bude aplikován výhradně na Vaše přání. Jestliže se ale bude porod protahovat a Vám budou ubývat síly, pravděpodobně  ho lékař doporučí. Epidurál nemůže být zaveden, jestliže  jste otevřena již na víc než šest centimetrů.

Další výhodou je redukování stresu. Porod je sice pro každou ženu jedinečným zážitkem, ale každá žena jej prožívá jinak, ale bolest prožívají všechny ženy. Existují rozdíly mezi její intenzitou, délkou trvání a tím, jak ji ženy prožívají. Spousta žen má z porodu strach a bojí se, že jej nezvládnou, že bude je to  příliš bolet.

Mezi klady patří i skutečnost, že  můžete vychutnat narození  potomka s minimální bolestí. Cítíte kontrakce i  jak dítě putuje vaším tělem, přitom však nejste ochromená bolestí a můžete lépe vnímat.

Stejně jako kterýkoli jiný lék i epidurál může mít vedlejší účinky. Některé ženy mohou přestat cítit kontrakce, porod se zastaví, trpí bolestí hlavy, několik dní po porodu nemohou hýbat nohama. Zavedení epidurálu s sebou také mnohem častěji nese nutnost podání oxytocinu, který podporuje kontrakce, protože ty mohou být epidurální anestezií utlumeny.

Epidurál  bere ženám pocit, že jsou schopné samy zvládnout porod. Stále klesá počet žen, které rodí přirozeným způsobem bez epidurální anestezie, což může vzbudit v ostatních ženách dojem, že bez epidurálu to nejde. Zvyšuje se tak úzkost a obavy. Negativem je i skutečnost, že epidurální anestezie vyžaduje močový katetr.

Leave a Reply