diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Hygienická péče o lahvičky, savičky při krmení miminka umělým mlékem

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Kojení představuje ideální stravu pro vaše miminko. V případě, že se vám kojit nedaří nebo ze zdravotních důvodů nemůžete, po dohodě s vaším pediatrem proberte, jaké umělé mléko by bylo vhodné pro vaše miminko. Určitě nezoufejte a neberte to jako vaše selhání. Každá maminka si přeje kojit, ale pokud to nelze, není třeba si s tím dělat starosti. Důležité je, jak si to maminka a dítě nastaví, pokud kojení nepřipadá v úvahu, miminko dostane umělou výživu, která je pro něj stejně kvalitní jako mléko mateřské. Existuje i určitě procento maminek, které kojit nechtějí, důvod proč nekojit je zcela na nich a nikdo nemá právo je za to odsuzovat. Je to jen jejich volba.

Mateřské mléko je vždy k dispozici, optimálně teplé, bez choroboplodných zárodků. V případě umělého mléko je nutné pořídit několik lahviček, saviček, dále také i sterilizátor. I když děťátko potřebuje k vytvoření imunitního systému určité množství choroboplodných zárodků, ale přetěžování organismu malého miminka může být nebezpečné. Je proto nutné v prvních šesti měsících lahvičky, savičky, dudlíky pečlivě sterilizovat. Později lze sterilizovat 1x týdně, pečlivě umývat horkou vodou po každé manipulaci s mlékem. Při přípravě výživy a při mytí lahví je třeba dodržovat úzkostlivou čistotu. Ochráníte tím zdraví vašeho děťátka. Nemusíte používat příliš mnoho čitících prostředků. K tomu postačí obvyklý prostředek na nádobí. V případě, že jste se rozhodla používat sterilizátor lahví, na trhu je dnes mnoho přístrojů. Stačí si jen vybrat. Láhve, savičky, dudlíky se mohou dávat do myčky na nádobí. Jinak čistěte láhve kartáčkem na láhve a nakonec je důkladně vypláchněte čistou vodou. K odstranění sražených zbytků mléka použijte trošku soli a pak důkladně opláchněte čistou vodou. Když jsou kojenecké pomůcky na první pohled čisté, musíte je vysterilizovat.

Pokud jste sterilizátor nezakoupila, lze lahvičky a veškeré příslušenství naložit do hrnce s vodou a přivést k varu. Vše nechat 5 až 10 minut vyvařit. Potom rozložte na utěrku a přikryjte další utěrkou nebo látkovou plenou.

Toto jsou takové stručné rady, kterými byste se měla ze začátku řídit. Postupem času získáte větší jistotu, co se týče péče o miminko a tyto činnosti vám budou připadat mnohem snažší. Chce to jen cvik, použít zdravý selský rozum, nic nehnát do extrému a z každé rady si vzít něco. Přeji hodně štěstí a zdraví Vám i vašemu miminku.

Zdroj: Výživa dětí – Kojíme dítě, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Svojtka a CO, Praha, 2009

Přečtěte si také:

  • VlastislavVlastislav Svátek: 28.duben Domácí podoby: Vlasta, Vlastík, Vlastíček, Sláva Původ: slovanský Význam: slavný vlastí (majetkem, mocí, vládou) Líbí se Vám toto jméno?
  • Víte co je fontanela?Víte co je fontanela? Držíte poprvé v náručí novorozené miminko a nahmatali jste mu na hlavičce měkké místečko, pod kterým cítíte pulz? Opatrně, nikdy na něj netlačte, mohli byste miminku ublížit. Toto […]
  • SabinaSabina Svátek: 22.říjen Domácí podoby: Sabinka, Sába, Inka Původ: latinský Význam: pocházející z kmene Sabinů (Itálie); lidé svoji Líbí se Vám toto jméno?
  • Taška do porodniceTaška do porodnice Kdy si připravit tašku do porodnice? Je psáno, že tašku si stačí sbalit 14 dní před termínem porodu. Faktem je, že čím dřív, tím líp. Snad žádná máma nechce s prasklou plodovou vodou […]
  • Jak předcházíme zácpu?Jak předcházíme zácpu? To má význam i pro budoucnost dítěte; zavede-li matka správný postup, ušetří si později značné starosti a práci. Především musí mít dítě dostatečnou výživu, ať již mateřským mlékem, nebo […]
  • EstrogenyEstrogeny Estrogeny jsou jako steroidní hormony produkovány v ovariu a v menší míře v kůře nadledvin, tukové tkáni, játrech a kosterním svalstvu. U žen v graviditě je místem vzniku především […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.