diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

IVF umělé oplodnění

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

V současné době se spousta páru potýká s problémem otěhotnění. Můžou za to jak okolní vlivy prostředí, tak i samotný životní styl párů. Ať už se jedná o kouření, pití alkoholu, přejídání se či odkládání těhotenství na pozdější dobu, všechny tyto vlivy vedou ke snížení plodnosti, v horších případech až k neplodnosti. Jednou z cest, jak takovým párům pomoci, je umělé oplodnění.

Dnes se používají nejčastěji dvě metody umělého oplodnění:
IVF – In vitro fertilizace a ICSI – Intracytoplazmatická injekce spermií.

IVF – in vitro fertilizace
Mimotělní oplodnění, jak bývá IVF také nazýváno, je nejčastěji používanou metodou asistované reprodukce. Tato metoda řeší jak problém neprůchodnosti vejcovodů, tak je používána i při nedostatečné produkci vajíček a endometrióze, imunologickém i mužském faktoru neplodnosti.

Fáze IVF
1.fáze – Stimulace vaječníků a spuštění ovulace
V této fázi se nejprve provádí tzv. stimulace vaječníků. Pomocí hormonálních preparátů se zvýší tvorba a zrání vajíček ve vaječnících. Ve správnou dobu, která je stanovena pomocí ultrazvukové nebo hormonálního vyšetření.

2.fáze – Odběr vajíček
Po ukončení stimulace vaječníků vám lékař odebere co nejvyšší počet vajíček, i když ne všechna vajíčka bude moci použít. Tento odběr vajíček se provádí v celkové anestezii. Zralé folikuly jsou zobrazeny pomocí ultrazvuku a poté se jejich obsah odsává pomocí jehly zavedené v pochvě ženy. Obsah je ihned vyšetřen, aby se ukázalo, zda bylo odebráno vajíčko. Tento proces je opakován u každého zralého folikulu na obou ovariích.

Tentýž den se začne ženě podávat progesteron do pochvy, který pomáhá připravit děložní výstelku pro oplodněné vajíčko.

3. fáze – Oplodnění
Přibližně 2 hodiny před odebráním vajíček je partnerovi odebráno sperma, které se dále zpracovává, kdy se vybírají ty nejsilnější a nejaktivnější spermie. Poté jsou do inkubátoru umístěna vajíčka spolu se spermiemi při teplotě lidského těla.
Následující den se zjišťuje, zdali jsou vajíčka oplodněna. Pokud je vajíčko oplodněno, je možné ho umístit do dělohy zhruba v 72 hodinách.

4. fáze – Transfer embrya 
Tato fáze není nijak komplikovaná a lze ji provést bez anestezie. Embrya jsou umístněna do pipety a přenesena do dělohy. Množství přenesených embryí závisí na mnoha faktorech, jako je věk ženy, průběh eventuálního předchozího těhotenství, příčiny neplodnosti atd.

Přečtěte si také:

  • Nadělte svým blízkým pod stromeček zdravé zažíváníNadělte svým blízkým pod stromeček zdravé zažívání Nevíte, co nadělit pod stromeček svým blízkým? Dejte jim najevo, jak moc vám zaleží na jejich zdraví a věnujte jim Lepicol. Jedná se o jediný přípravek na našem trhu, který obsahuje […]
  • Dorota, DoraDorota, Dora Svátek: 26.únor Domácí podoby: Dorka, Dori, Dorča, Dorinka, Dorotka Původ: řecký Význam: Pochází z řeckého jména Doróthea, jehož význam je „boží dar“. Líbí se Vám toto […]
  • JordanJordan Svátek: 13.únor Domácí podoby: Jorda, Jordánek, Dan Původ: hebrejský Význam: stékající řeka, křtěný vodou z Jordánu Líbí se Vám toto jméno?
  • OčistkyOčistky Hojení místa, kde byla placenta, trvá až 10 dní a během této doby budete mít krvavý vaginální výtok, nazývaný „očistky“. Den či dva po porodu jsou „očistky“ jasně červené, jako silné […]
  • Krupicová kašeKrupicová kaše Ingredience. 120 ml mléka, 80 ml vody, 2 kostky cukru, 1 lžíce krupičky a asi půl lžičky másla Postup: Krupici máčíme 1/4 hodiny ve vodě, potom 5 minut vaříme. Přidáme mléko, vaříme […]
  • Dárky pro mužeDárky pro muže Vybrat vánoční dárky pro muže se zdá mnohdy velice složité. My Vám tedy poradíme. Jak že tedy dárky pro muže vybírat? Můžete chodit po obchodech, bloudit celý den a je možné, že stejně nic […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.