Posted on
Porod je proces, kdy těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. – 42. týdnem těhotenství.

Protože porod je dynamický proces, je pohyb ze strany ženy žádoucí. Když žena stojí,  může  lépe využít kapacitu plic a tím se dostane více kyslíku  k děťátku i do dělohy, která pak může lépe pracovat. Vestoje může navíc žena dělat pohyby, do kterých ji tělo nutí. Tím celému porodu, který je očekáván, pomáhá. Žena pociťuje v těchto fázích bolest, která k porodu patří, ale ženy ji dokáží přirozenou cestou zmírnit volným pohybem a polohováním.

Jestliže nemusíte,neležte na zádech, protože v této poloze děloha stlačuje velké cévy a snižuje průtok krve do dělohy a navíc snižuje i sílu děložních kontrakcí, čímž se prodlužuje celý porodní děj.Pokud není důvod k poloze na zádech, měla by prvorodička během první doby porodní, která trvá asi osm až dvanáct hodin tuto polohu vynechat a usnadnit si porod.

Všeobecně platí několik rad. S prvními stahy se nemusíte zabývat. Snažte se dělat vše co jste měly v plánu dělat.  Jakmile stahy zesílí, dejte si teplou sprchu. Pokud stahy nepolevují, ale naopak zesilují, začněte sledovat interval mezi jednotlivými stahy a  když budou po 10 min. – přijeďte do porodnice. Je samozřejmě nutné příjezdu do nemocnice přizpůsobit čas a vzdálenost. I když si budete nejistá situací je vhodné do porodnice přijet, protože je lepší přijet třikrát zbytečně, než jednou pozdě. Jde přece o Vaše miminko, které tak očekáváte.

Leave a Reply