diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak se vyznat v rybách? Čerstvé jsou nejlepší, nebojte se ale ani konzerv

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Ryby působí blahodárně na mozek i na srdce.

Ryby působí blahodárně na mozek i na srdce.

Ryby jsou nejen velice chutné, ale také zdravé. Mohou být stejně málo kalorické jako třeba kuřecí maso, ale i když mají třeba více tuku, je to spíše ku prospěchu. Rybí tuk totiž svědčí srdci i mozku a nervům. Navíc obsahují mnoho důležitých živin včetně kvalitních bílkovin a také vitaminy, D, A, B12 a jód.
Z hlediska původu se obecně ryby dělí na mořské a sladkovodní. Obecně se dá říci, že pro lidský organismus jsou prospěšnější ty mořské. „Mořské ryby, a to i ty v konzervách, obsahují významné množství omega-3 mastných kyselin, které zlepšují elasticitu cév a snižují viskozitu krve. Tím se výrazně podílejí na snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob,“ upozorňuje Tamara Starnovská, vedoucí nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice v Praze.
Důležité je ale i jejich dělení podle způsobu zpracování a dodání. Rozlišit můžeme tři hlavní kategorie: ryby čerstvé, chlazené a mražené a dále zpracované, kam řadíme ryby uzené, marinované i konzervované.

Ryby čerstvé

Čerstvé ryby, tedy pokud se jedná o ryby skutečně čerstvé a ne dodané mražené a následně rozmražené, jsou jednoznačně nejlepší. Čerstvé ryby však podléhají velmi rychle zkáze, takže jsou vhodné k okamžité přípravě jídla nebo domácímu zmražení.
Dostupnost čerstvých ryb není v Česku ještě zcela ideální, ale díky rozšiřování nabídek supermarketů a otvírání drobných specializovaných obchodů se stále zlepšuje. Při jejich koupi však musíte počítat s vyšší cenou, na které se podepisuje, zejména u mořských ryb, jejich poměrně nákladná doprava.

Ryby chlazené a mražené

Zdánlivě se jedná o nejlepší variantu, jak se dostat ke kvalitním, většinou mořským, rybám. Nicméně právě v tom tkví největší rizika tohoto způsobu dodání. Nikdy nelze zcela jistě říci, že zachlazení proběhlo, jak má, a že v průběhu transportu nedošlo k výkyvům teplot.
U mražených ryb je toto riziko kolísání teplot pro konečného spotřebitele zvýšeno ještě možností, že před zmražením je ryba „napuštěna“ vodou, což zvyšuje závěrečnou hmotnost a tedy i cenu. Ryba nám pak při domácím zpracování podstatně změní konzistenci. Pokud však nejsou k dispozici čerstvé ryby, jde při důkladném výběru o vhodnou alternativu.

Ryby dále zpracované

Z této kategorie jsou v Česku populární hlavně uzené a konzervované ryby. U uzených vedou makrely a losos. Při jejich koupi je však potřeba počítat s tím, že uzené ryby mají více tuku (jsou „koncentrovanější“, ztratily větší část vody). Proto je třeba velikost snězené porce přizpůsobit našim potřebám, například snižujeme hmotnost, nebo si chceme nepřibrat.
Stále větší zájem je pak také o různé rybí konzervy. „Díky tepelné úpravě jsou bez konzervantů. Uchovávání v konzervách navíc umožňuje dostat se k různým a často i exotických druhům ryb. Obecně se tak dá říci, že jde o nejjednodušší způsob, jak se u nás ke kvalitním mořským rybám rychle dostat,“ vysvětluje odborník na kvalitu potravin společnosti Hamé Jiří Mikyska.
Co se obliby konzerv týká, tak v Česku vede tuňák, který se stal jednoznačně nejpopulárnější konzervovanou rybou na trhu, následují sardinky a stále oblíbenější jsou třeba i tresčí játra.

Přečtěte si také:

  • EliášEliáš Svátek: 20.červenec Domácí podoby: Ela, Elia, Eliášek Původ: hebrejský Význam: můj pán je Bůh Líbí se Vám toto jméno?
  • Móda pro nejmenší – kolekce s.Oliver BABYMóda pro nejmenší – kolekce s.Oliver BABY Dětská móda německé značky s.Oliver je k dostání i v ČR Módní a lifestylová značka s.Oliver původem z Německa rozšířila svou nabídku na českém trhu a ještě před Vánocemi představuje […]
  • Toužíme po miminkuToužíme po miminku Několik rad pro partnery, kteří touží po miminku: je lépe, když se muž několik dnů před ovulací zdrží pohlavního styku. Čím více spermií je "nashromážděno", tím větší šance na […]
  • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 25. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 25. týden Vaše bříško je každým dnem větší a vy byste se měla smířit se skutečností, že již nemůžete vykonávat veškeré fyzické aktivity. Odpočinek a dostatek spánku jsou pro vás i vaše dítě v této […]
  • Lukrecia, LukrécieLukrecia, Lukrécie Svátek: 23.listopad Domácí podoby: Lukrécka, Lucina, Luka Původ: latinský Význam: pocházející z (římského) rodu Lukréciů; zisk Líbí se Vám toto jméno?
  • Jak zvládat bolesti při porodu?Jak zvládat bolesti při porodu? Obava z bolesti bývá jedním z hlavních důvodů, proč mají nastávající maminky strach z porodu. Zvládnu to? Mám na snášení bolesti dostatek vnitřní síly? Bude to hodně bolet? Pomohou mi léky […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.