diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak si udržet zdravou váhu v těhotenství?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

zdrava vaha v tehotenstviJe samozřejmé, že během těhotenství každá žena přibere. Jednak v důsledku omezení pohybové aktivity, ale také kvůli vyššímu příjmu kalorií (jí přece za dva) a samozřejmě také něco váží i samotné dítě. Je však důležité udržet přírůstek v určitých mezích.

Jaký je optimální váhový příbytek v těhotenství?

Tento údaj je samozřejmě individuální a závisí zejména na výchozí váze matky. Drobná 40kilogramová žena nepřibere tolik, jako maminka, která do těhotenství vstupuje se 60 nebo 70 kilogramy. Přesto je jako přiměřené rozmezí udáváno 12 – 15 kg. Pokud přiberete výrazně méně nebo více, může to být už určitý problém. Je důležité zdůraznit, že nejen příliš mnoho, ale logicky i příliš málo je na závadu!

Příliš nízký příbytek může vyústit v nízkou porodní váhu dítěte a být znakem nedostatečné výživy, která může mít na plod devastující dopady.

Příliš vysoká poporodní váha pak může matce způsobovat problémy, protože v době kojení není možné pouštět se do žádných zásadních hubnoucích programů, cvičení, natož pak diet. Ideální tedy je snažit se v průběhu celého těhotenství váhu korigovat a udržovat.

Jak jíst v těhotenství

V prvním trimestru se obvykle dostavují návaly nezvladatelného hladu. V tomto období však plod ještě není natolik vyvinutý, aby bylo potřeba výrazně zvyšovat energetický příjem (rozhodně není potřeba konzumovat za dva dospělé lidi). Co je však důležité – a platí to po celou dobu těhotenství – je dbát na vysokou kvalitu stravování. Tento faktor má mnohem větší význam než samotné množství.

Vynechejte z jídelníčku prázdné kalorie a nezdravá jídla (fast-foody, polotovary, instantní potraviny apod.) a začněte jíst pouze plnohodnotnou a pestrou stravu. Řiďte se podle potravinové pyramidy (nebo modernějšího takzvaného „zdravého talíře“) a mějte vždy k dispozici dostatek ovoce a zeleniny, obiloviny a luštěniny a také maso a mléčné výrobky.

Omezte tučné a uzené výrobky a smažená jídla a nahraďte je kvalitními tuky obsahujícími esenciální mastné kyseliny (mořské ryby, ořechy, kvalitní rostlinné oleje). Důležitá je zelenina, zejména pak zelená listová zelenina bohatá na kyselinu listovou. Další důležité látky jsou jód a železo. Jód naleznete zejména v mořských rybách, na železo jsou pak bohatá červená masa, vejce apod. (železo se vyskytuje i v rostlinné stravě, ale jedná se o špatně vstřebatelné tzv. „nehemové“ železo).

Ačkoli jsou v dnešní době populární stravovací doplňky v podobě vitamínových tablet a podobných výrobků, jejich význam není – podle moderních studií zdaleka takový, nebo tak jednoznačně pozitivní – jak se nám reklamy již léta snaží namluvit. Kvalitní a pestrá strava je proto mnohem lepším řešením.

Čemu se v těhotenství vyhnout?

O škodlivosti alkoholu, kouření nebo většího množství kofeinu v těhotenství snad není třeba hovořit. Jsou však i další věci, které je lepší nechat během těhotenství na pultech obchodů bez povšimnutí. Řadí se sem zejména konzervované a také nepasterované nebo tepelně nedostatečně upravené výrobky (výrobky s obsahem syrových vajec, sushi, některé mléčné výrobky,…), nevhodné jsou také plísňové sýry a sýry typu hermelín.

Co se týče mořských ryb, ty jsou velmi doporučované pro obsah jódu a esenciálních mastných kyselin, ale některá doporučení uvádějí, že je naopak vhodné omezit jejich konzumaci na cca dvě porce týdně kvůli možnému obsahu rtuti u některých druhů (zejména např. u žraloka nebo tuňáka).

Nechte si poradit od odborníka

Profesionální výživový poradce vám může pomoci udržet si i v těhotenství bezpečně optimální váhu a váhový přírůstek. Ukáže vám, jak se hýbat a správně stravovat, abyste neohrozila sebe nebo dítě. Cvičení v těhotenství je velmi přínosné z mnoha důvodů, je však třeba zvolit si správnou formu pohybu a nepřetěžovat se v žádném trimestru. Mezi faktory, na které je třeba dbát, patří:

 • Šetrnější cviky bez otřesů a pádů
 • Vhodná tepová frekvence pro spalování tuků (nižší intenzita cvičení okolo 50 % maxima)
 • Správné dýchání a vhodná dechová cvičení
 • Zařazení cviků pánevního dna
 • Omezení cviků stlačující plod

Výčet samozřejmě není vyčerpávající, ale výživový poradce či trenér vám připraví optimální cvičební plán s ohledem na vaši kondici a fázi těhotenství.

Přečtěte si také:

 • BořekBořek Svátek: 12.červenec Domácí podoby: Bořa, Bořík, Bora, Boreček Původ: český Význam: bojovník Líbí se Vám toto jméno?
 • Výhody kojení pro matkuVýhody kojení pro matku děloha se po porodu rychleji vrací do původního stavu poporodní ztráty krve jsou menší ženy trpí méně chudokrevností chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků a […]
 • BorůvkobraníBorůvkobraní Borůvkový jarmark, kde nakoupíte snad vše, co lze z borůvek vyrobit, hospoda s borůvkovým pivem, likérem i pálenkou, borůvkové menu v místních restauracích, léčivé a magické účinky […]
 • Ranní nevolnostiRanní nevolnosti Bývají častěji při prvém těhotenství. U některých žen se projeví je „zvedáním žaludku“, na nucení ke zvracení, jiná žena skutečně zvrací. Těhotenským nevolnostem se říká ranní nevolnosti, […]
 • Dětské oslavy – Manuál pro přípravu dětské pártyDětské oslavy – Manuál pro přípravu dětské párty Připravujete pro své děti oslavy a nevíte si někdy rady, jak vše zorganizovat? Jako maminka dvou dětí jsem tuto otázku také řešila. Jak vše naplánovat,aby se to dětem líbilo, co vše si […]
 • Z prsu nebo z láhve?Z prsu nebo z láhve? Prvním důležitým rozhodnutím po narození Vašeho miminka je to, čím ho budete krmit. Buď mateřským mlékem nebo umělou výživou. Odborníci v oblasti výživy doporučují kojení jako nejvhodnější […]

Jeden komentář k “Jak si udržet zdravou váhu v těhotenství?

 1. Pingback: Jak vyzrát na poporodní kila? | MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.