Posted on

Dítě, které trpí atopickým ekzémem, musí být oblečeno do prodyšných, vzdušných a přírodních tkanin. Dáváme přednost více tenkým vrstvám, které můžeme kdykoliv sundat. To umožní dítěti reagovat na změny počasí. Správné oblékání je prevencí před zapocením a tím následným zhoršením stavu ekzému. Kůže atopika nesmí přijít do kontaktu s materiály jako je vlna, kožešina, flanel, úplet, froté materiály. Čepice a rukavice je dítěti nutné podšít hladkým materiálem. Místo šály dejte dítěti raději bavlněný šátek, který zahřeje a navíc neudělá tolik škody, kterou by obyčejná šála z výše uvedených materiálů natropila. Chováte-li miminko v náruči, neměli byste mít chlupatý svetr. Dávat si též pozor na místa, kde dítě přebalujete, aby nedocházelo ke styku pokožky dítěte s drsným kobercem nebo chlupatou pokrývkou.

Látka, která je v bezprostředním styku s nemocnou pokožkou by měla být světlá, jemná, chladivá (např. Batist, popelín, bavlněný trikotýn). Kupujte dítěti jen bavlněné spodní prádlo světlých barev. Hlavním zásadou je, že oblečení musí být pohodlné, volné, nemělo by nikde škrtit, ani tlačit. Jakékoliv tření oděvu o kůži může ekzém zhoršit. Dávejte si pozor na hrubé vnitřní švy oblečení nebo těsné okraje od plenkových kalhotek. Nové oblečení vždy důkladně vyperte a vymáchejte, nepoužívejte žádné agresivní přísady. Používejte prací prášky vhodné pro citlivou, alergickou pokožku.

Zaměřte se též na výběr oblečení. Na trhu je mnoho firem, které nabízejí oblečení pro miminka z certifikované biobavlny tzv. biooblečení. Vhodné je zakoupit především punčochové kalhoty, ponožky a speciální čepičky pro ekzematiky. Na internetu najdete též informace o vhodném ložním prádle, matracím, bavlněných plenkových systémech, pracích prostředcích atd.

Zdroj: Atopický ekzém, Štěpánka Čapková, Václav Špičák, František Vosmík, Galén, 2009.

Foto: www.bioworldcz-eshop.cz

2 Replies to “Jak správně oblékat dítě s atopickým ekzémem?”

  1. Přesně tak jak to stojí ve článku, oblékat děti do správných materiálů je velice důležité. Na trhu je látek pro potřeby atopiku celá řada. My jsem si vybrali oblečky od SKINTOSKIN a jsme náramně spokojeni. Místa, která trpěla nejvíce již nerostou, ba naopak se postupně hojí. Všem bych je doporučila.

    1. Paní Jano, moc děkujeme za váš komentář. Napište nám vaše zkušenosti s atopickým ekzémem, postřehy, názory. Děkujeme. Šéfredaktorka Lenka.

Leave a Reply