diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak zvládnout šestinedělí?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Na první měsíc po porodu vzpomínají některé maminky jako na hrozivou noční můru. Není divu, protože tělesné změny propojené s emočními výkyvy mohou dát dost zabrat. Připočteme-li novou životní roli matky, která nutně poznamenává i stávající vztah k muži, a nezbytný 24hodinový servis pro miminko, hororový scénář už dostává zřetelné obrysy. Jenže většinou se přece na vytouženého mrňouska nadšeně těšíme a už už se nemůžeme dočkat toho osudového dne, dne  jeho narození. Proč se najednou stane přesný opak? A dá se vůbec šestinedělí dobře zvládnout? Nikdo z nás neví, jak porod dopadne, ale mnoho věcí se samo lehce vyřeší, když k celému svému těhotenství přistupujeme pozitivně a aktivně. Porod je z 80 procent záležitost psychiky, můžeme tedy ovlivnit hodně. V prvních dnech po narození miminka budeme opravdu hodně rozbolavělé, hlavně pokud bylo nutné přistoupit k císařskému řezu. Po přirozeném porodu si můžeme začít pískat podstatně dříve.

Vyhráno ovšem není, maminka v šestinedělí na sebe musí být opatrná, protože i zvýšená teplota může signalizovat vážnou komplikaci, např. zánět dělohy. Bolestivé nalití prsou zase může vést k zánětu prsní žlázy. Nateklá rodidla by se měla často sprchovat studenější vodou. Při větších potížích jsou vhodné sedací koupele z dubové kůry nebo ledové obklady. Očistky odcházejí týden, někdy tři týdny, někdy i celé šestinedělí. Tampóny nejsou vhodné, nejlepší bývají vložky a bavlněné, prodyšné, pohodlné prádlo. Dnes je na trhu mnoho rozmanitých pomůcek, které vám první týden po porodu dost zpříjemní.

 

Přečtěte si také:

  • DanaDana Svátek: 11.prosinec Domácí podoby: Danuška, Danuš, Danka, Dáša, Danulka, Danička Původ: hebrejský Význam: soudkyně Líbí se Vám toto jméno?
  • KryštofKryštof Svátek: 18.září Domácí podoby: Kryštůfek, Kryša, Kryšek Původ: řecký Význam: nositel Krista, kristonoš Líbí se Vám toto jméno?
  • Má vaše dítě hlad?Má vaše dítě hlad? Téměř každá maminka si myslí, že kdykoliv dítě pláče, má hlad. Může se stát, že matka má skutečně mléka méně. Vážením se třeba zjistí, že dítě vypilo 100 g. Více mléka v prsu není. Maminka […]
  • Vánoční dárkyVánoční dárky Ježíšek nám za chvilku zaklepe na dveře a musíme se tedy připravit. Jak vánoční dárky vybírat vám poradíme právě zde. Poradíme Vám jak vybrat romantické vánoční dárky pro ženy, ale také […]
  • Děti do 3 měsíců: Co byste z lékárničky měli odstranitDěti do 3 měsíců: Co byste z lékárničky měli odstranit Aspirin – může způsobit vážnou jaterní chorobu nazývanou Reyeův syndrom. Aspirin žádnému kojenci nebo dítěti nedávejte. Staré předepsané léky, včetně antibiotik, by neměl brát nikdo. […]
  • AmandaAmanda Svátek: 24.leden Domácí podoby: Ama, Ami, Amanduška Původ: latinský Význam: milovaná, milováníschopná Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.