Posted on

Jste nyní těhotné a přemýšlíte, kde budete rodit? Určitě je to velice důležitá otázka. Ve větších městech se dnes maminky musí předem registrovat. Mnohdy je to složité. Naštěstí jsem se registrovat nemusela a ráda bych se s vámi podělila o moje zkušenosti a postřehy z mých dvou porodů. Oba proběhly v porodnici v Třebíči. V prvním těhotenství jsem volila porodnici Třebíč z mnoha důvodů- a to- dostupnost- 10 min cesty autem, také praxe jako zdravotní sestra, tudiž znalost prostředí. V podstatě jsem nepřemýšlela, že bych šla rodit jinam.

První porod trval skoro 27 hodin. Celou dobu se mnou byl manžel, střídavě na porodním boxu a na první době porodní. Byla jsem moc spokojena s přístupem lékařů, sester i porodních asistentek. První syn Ondřej se narodil předčasně v 35 tt po odtoku plodové vody. Vážil 3100 g a měřil 49 cm. Ihned po narození jsem ho skoro neviděla. Odnesli ho k prvnímu ošetření a pak hned do inkubátoru. Tam strávil 5 dní. Každé 3 hodiny jsme mu nosila odstříkané mlíčko. Dostal infekci, měl nitrožilně antibiotika. Náš pobyt se prodloužil na 14 dní. Sama jsem tehdy dostala zánět prsu. Vše jsme ale zvládli. Po dvou letech jsem zde porodila druhého syna Kryštofa. Tentokrát byl porod v termínu 38 tt a také mnohem kratší. Trval celkem 4 h od odtoku plodové vody. 6.10.2010. jsem jela ve 14.30 h na pravidelnou prohlídku do poradny. Po cestě mě praskla voda. Otočili jsme se, zavezli malého k babičce, vzali tašku a vyrazili. Do porodnice jsme dorazli v 15.30 h. Absolvovala jsem veškerá vyšetření, přijali mě, uložili na porodní box. Dostala jsem nitrožilně antibiotika. Kontrakce prozatím nebyli pravidelné. Byla jsem otevřená na 3 prsty. Zatím to k porodu tedy nevypadalo. V 16.50 h jsem začala mít pravidelné stahy po 3 min, pak po 2 min. V 17.15 h mě sestřička vyšetřila a zhrozila se, že jsme v podstatě k porodu připraveni. Neměla moc času kolem mě běhat, protože vedle na boxu měli jinou maminku, kterou revidovali po porodu v důsledku silného krvácení. Stahy začaly být intenzivnější. V 17.50 h se ale uklidnily. Dostal jsem infúzi na posílení stahů. Začala jsem postupně tlačit. V 18.47 h se narodil náš druhý syn Kryštof s porodní váhou 3300 g a délkou 51 cm. Manžel byl celou dobu se mnou. Nesmírně mě pomáhal. Bez něj bych to všechno nezvládla. Manžel přestřihl pupeční sňůru a malého mě daly na břicho. Úžasný pocit. Při prvním porodu jsem toto nezažila. První ošetření malého proběhlo v pořádku. Sestřičky mě Kryštůfka donesly v zavinovačce. Užívali jsme si s manželem ten krásný pocit, že máme druhého syna. Zvládla jsem vše bez nástřihu, jen se dvěma stehy. Dvě hodiny po porodu jsme s manželem a s Kryštůfkem strávili všichni spolu, rozesílali sms a telefonovali tu radostnou novinu. V porodnici jsme strávili celkem 7 dní. Malý měl novorozeneckou žloutenku.

Pozitiva:

  • skvělý přístup personálu
  • odborný personál
  • dobré jídlo
  • neomezené návštěvy

Negativa:

  • zastaralé prostředí( staví se nový pavilón )
  • nedostatek prádla
  • možná i trochu hlučný personál

Moc bych všem maminkám doporučila porodnici v Třebíči. I když před několika lety proběhla v médiích zpráva o výměně holčiček, i přesto jsou zde erudovaní zdravotničtí pracovníci, kterých si moc vážím. Určitě bych volila znovu tuto porodnici. Od července tohoto roku byl otevřený nový pavión pro matku a dítě, takže se ženy mohou těšit na nové, krásní prostředí. K tomu milý a vstřícný personál. Co více si k takovému vyjímečnému zážitku, jakým porod bezesporu je přát.

Musím říci, že jsem si obě těhotenství moc užila, bylo to pro mě krásné období na které budu opravdu vzpomínat. První porod trval sice dlouho, ale ten druhý mě to vynahradil. Všem těhulkám i maminkám, samozdřejmě dětem i tatínkům, kteří čtou tyto stránky posíláme mnoho pozdravů.

Leave a Reply