diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jsem těhotná?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Některé ženy říkají, že když otěhotněly, tak to věděly naprosto jistě. Prostě se cítily jinak, měly takový zvláštní pocit. Jiné ženy naopak vůbec netušily, že jsou těhotné – nepociťovaly žádné změny, instinkt jim nic nenapověděl. Jak to tedy je? Projevuje se těhotenství hned od počátku a nebo je to u každé ženy jinak? Jaké má žena možnosti, chce-li se ujistit, že je skutečně těhotná?

První signál těhotenství – vynechání menstruace. Prvním signálem těhotenství může být vynechání menstruace (obzvláště, pokud se u ženy dostavuje pravidelně). Ale ani vynechání menstruace nemusí znamenat, že je žena těhotná. Na zpoždění pravidelného měsíčního krvácení  totiž může mít vliv nemoc, stres, významná změna v životě a další faktory. A naopak – dostaví-li se slabší krvácení v době menstruace, může být žena těhotná. Některé příznaky těhotenství se však mohou projevit ještě před vynecháním menstruace. Je třeba ale zdůraznit, že pokud žena některý z těchto příznaků má, neznamená to automaticky těhotenství.
Citlivá, zvětšená prsa, únava, nechutenství, změna chuti, nezvyklá chuť v ústech, ranní nevolnosti, pocit na omdlení, zvracení, střídání nálad, přecitlivělost, častější močení, bolesti v podbřišku (jako před očekávanou menstruací), výtok (hustý bílý), neklesající bazální teplota (odkaz na článek).
Těhotenský test. Pokud chce žena spolehlivě zjistit, zda je těhotná, s největší pravděpodobností použije těhotenský test. Těhotenský test je možné zakoupit v lékárně a v některých drogeriích. V dnešní době existují již velmi spolehlivé testy, které těhotenství zaznamenají již v době očekávané menstruace. Tyto testy reagují na přítomnost hCG (lidský choriový gonadotropin, známý jako těhotenský hormon) v moči. Pokud si žena udělá těhotenský test příliš brzy (respektive v moči bude příliš nízká hladina hCG, kterou test neumí zaznamenat), může být test negativní, přestože je žena těhotná. Hodnota hCG se během dvou až tří dnů zdvojnásobuje, takže se vyplatí – v případě, že chce mít žena jistotu – test opakovat.
Ultrazvuk se dělá nejdříve v pátém týdnu těhotenství (embryo je velké cca 5 mm). Koncem šestého týdne začne zárodku bít srdce. Vyšetření u lékaře by žena neměla odkládat, neboť díky výše uvedeným vyšetřením je možné včas odhalit případné mimoděložní těhotenství.

 

 

Přečtěte si také:

  • Spánek miminkaSpánek miminka Ještě než se vrátíte s děťátkem z porodnice domů, měli byste mít pro něj připravenou postýlku. Novorozence můžete pokládat i do kolébky nebo do proutěného košíku, například s kolečky, což […]
  • Kuchařka pro dceruKuchařka pro dceru Milé těhulky a maminky. Čekáte dceru nebo se Vám právě narodila? Přemýšlíte, jaký dárek jí věnovat na celý život? Darujte si knihu Kuchařka pro dceru. Nebudete toho litovat. Stane se jí […]
  • Miron, MyronMiron, Myron Svátek: 29.srpen Domácí podoby: Mirek, Míra, Mironek, Mirouš Původ: řecký Význam: plačící, vonný olej Líbí se Vám toto jméno?
  • ŠárkaŠárka Svátek: 30.červen Domácí podoby: Šárinka, Šáruška, Šárečka, Šárina Původ: španělský Význam: hora, horský hřbet, skála Líbí se Vám toto jméno?
  • Nevhodné potraviny pro děti do 5 letNevhodné potraviny pro děti do 5 let O výživě kojenců, batolat i předškolních dětí bylo napsáno už mnoho informací. V tomto příspěvku bych chtěla shrnout informace, které se týkají nevhodných potravin pro děti do 5 let. […]
  • VítězslavVítězslav Svátek: 21.červenec Domácí podoby: Víťa, Vítěz, Vítek, Slávek Původ: slovanský Význam: slavný sídlem, mocí Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.