Posted on

Sauna je původně finské slovo, které označuje místnost jako ohřívárnu. Sauna posiluje odolnost proti nemocem, zvyšuje imunitu a má hlavně relaxační účinek. V těhotenství ale lékaři doporučují první tři měsíce vynechat. Zvýšená tělesná teplota může plodové vejce poškodit, hlavně její centrální nervovou soustavu. Do sauny by měla chodit pouze těhotná žena naprosto zdravá a bez komplikací a která již dříve saunu navštěvovala a až po prvním trimestru. 

Víte, jak se správně v těhotenství saunovat? Dělku pobytu v sauně snižte, než na jakou jste byla zvyklá. Několikrát střídejte teplo a ochlazení studenou vodou. Vlastní ručník, na kterém v sauně sedíte, pokládejte zásadně stejnou stranou dolů kvůli prevenci plísňového onemocnění. Do ochlazovací lázně vstupujte pomalu, aby jste si prudce nezvýšila krevní tlak. Po sauně dostatečně dlouho odpočívejte. Přijímejte dostatek tekutin, převážně minerální vody s obsahem hořčíku. Hladina hořčíku v průběhu pocení klesá a jeho ztráta je velice nebezpečná.

Pokud nesnášíte vysoké teploty, navštěvujte bio saunu. Je to kombinace finské a parní sauny. Vyhřívá se na nižší teplotu než klasická finská sauna, ale má vyšší relativní vlhkost vzduchu. Sauně se vyhněte, pokud jste na rizikovém těhotenství, cítíte předčasné stahy dělohy, prodělala jste už potrat nebo máte za sebou předčasný porod. Do sauny nechoďte s plným žaludkem, protože zatěžuje krevní oběh, ale ani nalačno. Ideálně je tak dvě hodiny po jídle. Saunu si užívejte, ale v těhotenství to rozhodně s častou návštěvou nepřehánějte.

Leave a Reply