diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdo je dula?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Chystáte se na porod a přemýšlíte, zda ke svému porodu chcete dulu? Víte vlastně kdo to vůbec je, jaké služby poskytuje?
Pojem “dula” pochází z řečtiny; do češtiny byl v novodobém významu převzat z angličtiny. Označuje odbornici na doprovázení ženy (a její rodiny) během těhotenství, při porodu a v poporodním období. Služby duly jsou užitečné jak prvorodičkám, tak matkám, které přivádějí na svět druhé a další děti.
Dula je osoba rodinám nápomocná během těhotenství, při porodu a v poporodním období. Dula se soustřeďuje na citové potřeby ženy, dítěte i ostatních členů rodiny a poskytuje emocionální, psychickou a specificky lidskou podporu.


Přítomnost duly u porodu podle provedených výzkumů snižuje počet císařských řezů, délku první doby porodní, také použití oxytocinu při porodu, dále použití kleští a žádost rodiček o epidurální analgezii. Péče duly o matku a novorozence má pozitivní vliv na kojení, na délku času, který matka s dítětem tráví, na výskyt poporodní deprese.

Charakterem se práce duly řadí mezi pomáhající nezdravotnické profese. Dula specifickým způsobem doplňuje práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester. Nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi, stejně jako s otcem a dalšími členy rodiny. Chová v sobě dostatek lásky, aby mohla mateřským způsobem pečovat o nově zrozenou matku.
Dula je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu doma (za asistence porodní asistentky nebo lékaře). Dula neposkytuje zdravotnické služby.

Jaké služby dula poskytuje?
Dula provádí doporučení týkající se životosprávy v těhotenství, spolupracuje na přípravě porodního plánu, tvoří doporovod během porodu, provádí masáže, pomoc při volbě polohy a nefarmakologických úlevových prostředků během porodu. Psychicky podporuje ženu v průběhu celého těhotenství, porodu a šestinedělí. Poskytuje nastávající mamince informace, odkazy na literaturu a další odborníky, týkající se mateřství. Pomáhá ženě ujasnit její priority. Dula usnadňuje komunikaci mezi rodičkou (či rodiči) a zdravotníky. Dula poskytuje potřebné informace a zodpovídá dotazy týkajících se zdravotnických vyšetření a postupů. Dula podává informace o kojení a pomoc v jeho počátcích.

Snaží se ženě pomoci projít porodní zkušeností tak, aby její zážitek byl co možná nejlepší. A to zejména v případě, že žena v průběhu porodu prožije něco, co neplánovala nebo si nepřála prožít. Dula posiluje sebedůvěru ženy a pomáhá jí lépe zvládnout zákroky, které jsou nepříjemné, snižuje svou přítomností strach a napětí. Dula chápe a respektuje fyziologii porodu i emocionální potřeby rodící ženy. Uznává porod jako jeden z klíčových okamžiků v životě ženy. Uvědomuje si, že způsob, jakým žena a dítě porod prožijí, je pro oba velmi zásadní a důležitý v mnoha rovinách.

Česká asociace dul
Vznikla v září 2001 po osamostatnění aktivity původně zastřešené Hnutím za aktivní mateřství. Uvedla profesi dul na českou scénu a rozšířila povědomí o práci dul v České republice. Ženám, které se na ni obrátí, pomáhá vyhledat kvalifikovanou dulu. Organizuje kurzy vzdělávání pro duly. Česká asociace dul rozšiřuje informace o přínosu práce duly pro ženu, dítě, rodinu i společnost. Spolupracuje a vyměňuje si zkušenosti se zahraničními organizacemi s podobnými cíli. Úzce spolupracuje s DONA International, nejstarší a nejrozšířenější organizací dul ve světě. Spolupracuje s odbornými a spotřebitelskými organizacemi, jejichž činnost je orientována na porodnictví. Podporuje změny v českém systému péče o matku a dítě tak, aby vycházel z potřeb žen a novorozenců.

Při vzdělávání Českých dul je důraz kladen na dobrou znalost hranic profese a také sebezkušenostní práci. České duly jsou vázány etickým kodexem, procházejí pravidelnou supervizí a následným vzděláváním. Duly sdružení České duly prochází 3,5 letým výcvikem, který sestává ze sebezkušenostní části, výukové části a supervidované praxe. Sdružení České duly eviduje duly s různým stupněm akreditace. Certifikované České duly (duly, které splnily veškeré podmínky pro získání osvědčení-certifikace), duly absolventky (které absolvovaly celou prezenční část kurzu, ale prozatím nesplňují některé z podmínek pro udělení certifikátu), duly ve výcviku (duly, které jsou v současné době účastnicemi kurzu), nejvyšším stupněm akreditace jsou pak duly konzultantky, které pracují s dulami ve výcviku. Při výběru duly se vždy informujte o tom, jakým typem vzdělávání prošla.

Duly mají svůj etický kodex, který musí dodržovat. Práci duly si rodina musí sama finančně hradit.
Rozhodnete se, zda si dulu vezmete k porodu? Toto už je jen na vás. Přeji Vám příjemné zážitky z porodu.

Zdroj:
Pařízek A.: Kniha o těhotenství a dítěti, Galén, 4. vydání, Praha 2009
www.duly.eu
www.dula.cz
www.mojedula.cz

Přečtěte si také:

  • Těhotná žena se má rozumně stravovatTěhotná žena se má rozumně stravovat Výživa má obsahovat správně volenou potravu a tu ve správném množství. Jedině taková výživa může dodat rostoucímu plodu materiál k budování nových tkání a matce k nahrazování […]
  • Co se jednou stane?Co se jednou stane? Jednou se však stane, že putující vajíčko se ve vejcovodu setká se spermiemi. Nejčilejší a nejzdatnější spermii se podaří proniknout obalem vajíčka. Vnikne dovnitř, spojí se s jádrem. […]
  • Jak správně vykoupat miminkoJak správně vykoupat miminko Čas pro koupání si zvolte tak, aby byl vhodný pro dítě i pro vás. Udělejte z koupání rituál – koupejte dítě vždy v pravidelnou hodinu, aby si zvyklo na určitý režim. Dítě byste měla koupat […]
  • Otec u poroduOtec u porodu Před třiceti lety bylo nemožné, aby se porodu zúčastnil otec dítěte. Dnes je to běžný standart. Ba naopak otec, který by se takto důležitého mezníku ve svém životě nezúčastnil by byl brán […]
  • LíbáníLíbání Matka je často přemožena pocitem, že musí své dítě zlíbat. Vždyť děťátko je roztomilé, kulaťoučké, tak líbezně spí, rozkošně natahuje ručičky a nožičky! Všechno láká k hýčkání a líbání. […]
  • Reveňová zavařeninaReveňová zavařenina Suroviny: 500 g reveně, 500 g želírovacího cukru, 1 lžíce medu, 250 ml ananasové šťávy, 2 lžíce citrónové šťávy. Postup: Reveň omyjeme, oloupeme, nakrájíme na špalíčky dlouhé 2 cm. […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.