diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdo je dula?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jste těhotná a začínáte přemýšlet o tom,  jak by měl vypadat porod? Začínáte mít starosti s tím, kdo by u porodu měl být? Ráda byste nejen partnera, ale i někoho dalšího, kdo by věděl, co a jak, ale zároveň respektoval vaše přání? Může to být právě  žena,  zvaná “dula”, která může být tou správnou osobou.

Výraz “dula” pochází z řečtiny. V dnešní době se tímto slovem označuje žena, která poskytuje budoucí mamince zejména psychickou podporu. Provází jí během těhotenství, porodu a následném šestinedělí.

Jedná se o speciálně  vyškolenou ženu a jejím úkolem je nejenom zdravotnická péče, ale také  psychická podpora ženy.  “Dula” poskytuje ženě oporu již v době těhotenství. Doprovází jí na vyšetření a pomáhá jí se všemi věcmi, které se porodu týkají. Poskytuje informace ohledně těhotenství, porodu i šestinedělí. Jejím úkolem je samozřejmě také ženu nebo oba partnery psychicky podpořit, povzbudit, a to nejen z obav z porodu či následné péče o miminko, ale i v dalších ohledech. 
Žena může získat doporučení od kamarádky, známé či vyhledat “dulu” sama. Důležité je osobní setkání, aby si s ní mohla popovídat a aby se obě blíže poznaly. Žena,matka musí poznat, že si vybrala tu správnou pomocnici.

Mezi praktická kritéria při výběru pak patří, jestli “dula” bydlí v rozumné vzdálenosti, bude v termínu porodu dostupná, má-li patřičné vzdělání a další.

Budoucí maminka sama určuje, jak bude spolupráce s “dulou” vypadat. Každá žena má určitě jiné požadavky a nároky, a proto je třeba hned na začátku vše jasně stanovit a domluvit.
Když se rozhodne žena  využít služeb, je dobré se dopředu ve zvolené porodnici informovat, zda je její doprovod možný. Je důležité, aby byla “dula” v porodnici přijímána a nedošlo zbytečně k nepříjemné situaci.Při volbě porodnice může pomoci právě “dula”, která má zkušenosti a doprovázela již jiné rodičky do zdravotnických zařízení.

Velká výhoda “duly” je v tom, že je schopna věci posoudit objektivně, rozhodnout bez emocí, poskytnout ženě přesně takovou oporu, jakou v dané chvíli potřebuje.

To, že je u porodu “dula” vůbec nevylučuje možnost, aby tam byl i partner. Naopak. “Dula” rozhodně respektuje přání obou partnerů.

Přečtěte si také:

  • Od Tří králů k MasopustuOd Tří králů k Masopustu Víte, jaké svátky se slaví v únoru? Dokážete dětem vysvětlit co znamenají Hromnice? Pokud se chcete dozvědět více, určitě čtěte následující řádky. Mnohdy i my dospělí nevíme, co všechno […]
  • AndreaAndrea Svátek: 26.září Domácí podoby: Adrejka, Andruška, Andra, Rea Původ: řecký Význam: podle mužského jména Andrej (mužný, silný, odvážný) Líbí se Vám toto jméno?
  • Nadace Naše dítě doporučuje knihu s předmluvou Zuzany BaudyšovéNadace Naše dítě doporučuje knihu s předmluvou Zuzany Baudyšové Nadace Naše dítě doporučuje knihu nakladatelství Amenius Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí?. Kniha podporuje charitativní projekt Nadace Naše dítě. Knihu najdete na pultech knihkupectví u […]
  • Jakou zvolit porodnici na Vysočině? Jakou zvolit porodnici na Vysočině? Jste nyní těhotné a přemýšlíte, kde budete rodit? Určitě je to velice důležitá otázka. Ve větších městech se dnes maminky musí předem registrovat. Mnohdy je to složité. Naštěstí jsem se […]
  • Koupání v přírodě a bazénechKoupání v přírodě a bazénech Pokud jste zvyklá koupat se v řece, nebo plavat v v umělých nádržích, můžete v tomto zvyku pokračovat až do poloviny těhotenství. Později, až do sedmého měsíce, se to povoluje ženám […]
  • Natalia, NatálieNatalia, Natálie Svátek: 21.prosinec Domácí podoby: Natálka, Natuška, Tálie, Natka, Naďa Původ: latinský Význam: narozená v den Kristova norození, dítě vánoc; rodný den Líbí se Vám toto […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.