diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdo je dula?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jste těhotná a začínáte přemýšlet o tom,  jak by měl vypadat porod? Začínáte mít starosti s tím, kdo by u porodu měl být? Ráda byste nejen partnera, ale i někoho dalšího, kdo by věděl, co a jak, ale zároveň respektoval vaše přání? Může to být právě  žena,  zvaná “dula”, která může být tou správnou osobou.

Výraz “dula” pochází z řečtiny. V dnešní době se tímto slovem označuje žena, která poskytuje budoucí mamince zejména psychickou podporu. Provází jí během těhotenství, porodu a následném šestinedělí.

Jedná se o speciálně  vyškolenou ženu a jejím úkolem je nejenom zdravotnická péče, ale také  psychická podpora ženy.  “Dula” poskytuje ženě oporu již v době těhotenství. Doprovází jí na vyšetření a pomáhá jí se všemi věcmi, které se porodu týkají. Poskytuje informace ohledně těhotenství, porodu i šestinedělí. Jejím úkolem je samozřejmě také ženu nebo oba partnery psychicky podpořit, povzbudit, a to nejen z obav z porodu či následné péče o miminko, ale i v dalších ohledech. 
Žena může získat doporučení od kamarádky, známé či vyhledat “dulu” sama. Důležité je osobní setkání, aby si s ní mohla popovídat a aby se obě blíže poznaly. Žena,matka musí poznat, že si vybrala tu správnou pomocnici.

Mezi praktická kritéria při výběru pak patří, jestli “dula” bydlí v rozumné vzdálenosti, bude v termínu porodu dostupná, má-li patřičné vzdělání a další.

Budoucí maminka sama určuje, jak bude spolupráce s “dulou” vypadat. Každá žena má určitě jiné požadavky a nároky, a proto je třeba hned na začátku vše jasně stanovit a domluvit.
Když se rozhodne žena  využít služeb, je dobré se dopředu ve zvolené porodnici informovat, zda je její doprovod možný. Je důležité, aby byla “dula” v porodnici přijímána a nedošlo zbytečně k nepříjemné situaci.Při volbě porodnice může pomoci právě “dula”, která má zkušenosti a doprovázela již jiné rodičky do zdravotnických zařízení.

Velká výhoda “duly” je v tom, že je schopna věci posoudit objektivně, rozhodnout bez emocí, poskytnout ženě přesně takovou oporu, jakou v dané chvíli potřebuje.

To, že je u porodu “dula” vůbec nevylučuje možnost, aby tam byl i partner. Naopak. “Dula” rozhodně respektuje přání obou partnerů.

Přečtěte si také:

  • Přání k narození miminka – “neutrální” – 4. částPřání k narození miminka – “neutrální” – 4. část Opatrujte ten uzlíček jako oko v hlavě, stejnou mincí odvděčí se vám hravě. Úsměv toho sluníčka vyléčí všechna bebíčka. Pobaví Tě, nenudí Tě, unaví Tě, přinutí Tě. Kdopak je to? Je to […]
  • AndrejAndrej Svátek: 30.listopad Domácí podoby: Andy, Andráš, Androuš Původ: slovanský Význam: statný, mužný, odvážný Líbí se Vám toto jméno?
  • Čisté prádloČisté prádlo Těhotná žena má často měnit prádlo. Do prádla se totiž vsákne pot, jehož je u "těhulky" vždy trochu více než v obvyklém stavu a obsahuje vyloučené odpadové látky. Proto je dobře, pokud se […]
  • Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí?Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí? Nakladatelství Amenius, jež se dlouhodobě zabývá literaturou pro děti a mládež, Vám představuje dětskou knížku ze své produkce Bříško, bříško, kdo v Tobě bydlí? Kniha autorky Miriam […]
  • VladimírVladimír Svátek: 23.květen Domácí podoby: Vláďa, Vlaďka, Vládík, Vládíček, Vladko, Míra, Vlado Původ: slovanský Význam: vládce míru (světa), velký vládce Líbí se Vám toto […]
  • Příprava na kojení v těhotenstvíPříprava na kojení v těhotenství Ráda by jste kojila svým mateřským mlékem? Určitě je to levné, pohodlné a pro miminko velmi příjemné. Mateřské mléko je základ zdravého růstu a vývoje a podporuje  zdravou imunitu […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.