diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdo je dula?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jste těhotná a začínáte přemýšlet o tom,  jak by měl vypadat porod? Začínáte mít starosti s tím, kdo by u porodu měl být? Ráda byste nejen partnera, ale i někoho dalšího, kdo by věděl, co a jak, ale zároveň respektoval vaše přání? Může to být právě  žena,  zvaná “dula”, která může být tou správnou osobou.

Výraz “dula” pochází z řečtiny. V dnešní době se tímto slovem označuje žena, která poskytuje budoucí mamince zejména psychickou podporu. Provází jí během těhotenství, porodu a následném šestinedělí.

Jedná se o speciálně  vyškolenou ženu a jejím úkolem je nejenom zdravotnická péče, ale také  psychická podpora ženy.  “Dula” poskytuje ženě oporu již v době těhotenství. Doprovází jí na vyšetření a pomáhá jí se všemi věcmi, které se porodu týkají. Poskytuje informace ohledně těhotenství, porodu i šestinedělí. Jejím úkolem je samozřejmě také ženu nebo oba partnery psychicky podpořit, povzbudit, a to nejen z obav z porodu či následné péče o miminko, ale i v dalších ohledech. 
Žena může získat doporučení od kamarádky, známé či vyhledat “dulu” sama. Důležité je osobní setkání, aby si s ní mohla popovídat a aby se obě blíže poznaly. Žena,matka musí poznat, že si vybrala tu správnou pomocnici.

Mezi praktická kritéria při výběru pak patří, jestli “dula” bydlí v rozumné vzdálenosti, bude v termínu porodu dostupná, má-li patřičné vzdělání a další.

Budoucí maminka sama určuje, jak bude spolupráce s “dulou” vypadat. Každá žena má určitě jiné požadavky a nároky, a proto je třeba hned na začátku vše jasně stanovit a domluvit.
Když se rozhodne žena  využít služeb, je dobré se dopředu ve zvolené porodnici informovat, zda je její doprovod možný. Je důležité, aby byla “dula” v porodnici přijímána a nedošlo zbytečně k nepříjemné situaci.Při volbě porodnice může pomoci právě “dula”, která má zkušenosti a doprovázela již jiné rodičky do zdravotnických zařízení.

Velká výhoda “duly” je v tom, že je schopna věci posoudit objektivně, rozhodnout bez emocí, poskytnout ženě přesně takovou oporu, jakou v dané chvíli potřebuje.

To, že je u porodu “dula” vůbec nevylučuje možnost, aby tam byl i partner. Naopak. “Dula” rozhodně respektuje přání obou partnerů.

Přečtěte si také:

  • Monitor dechu a chůvičkyMonitor dechu a chůvičky Chůvičky a monitory dechu patří mezi důležité přístroje nejen pro nedonošená miminka, ale i pro miminka zdravá. Chůvičky Chůvičky najdeme v současné době téměř v každé domácnosti […]
  • Relaxační hudbaRelaxační hudba Hudba pozitivně působí na těhotné ženy i na plod. I miminko v bříšku vnímá hudbu. Poznáte to podle toho, že ucítíte jeho pohyby. Pokud se mu hudba líbí, ucítíte jemné kopání. Silné kopání […]
  • Vícečetné těhotenstvíVícečetné těhotenství Žena, která čeká víc než jedno dítě, nemusí jíst za více dětí. Stejně jako v případě těhotenství s jedním dítětem by matka měla jíst pestrou stravu, ale nikoli v nadměrném množství. Denně […]
  • Náhradní rodinná péče – Pojmy a zkratkyNáhradní rodinná péče – Pojmy a zkratky Náhradní rodinná péče je poskytována dětem bez rodiny nebo dětem, které nemohou být z různých důvodů vychovávány ve své vlastní rodině. NRP dává dětem možnost vyrůstat v přirozeném […]
  • Těhotenský průkazTěhotenský průkaz Velmi důležitým nástrojem prenatální péče je těhotenský průkaz. Pro porodníka je těhotenský průkaz přehledným informátorem o stavu a průběhu těhotenství sledované těhotné. Těhotenský […]
  • AdamAdam Svátek: 24.prosinec Domácí podoby: Adámek, Áda, Adoušek, Adek Původ: hebrejský (biblické jméno) Význam: člověk pozemšťan, z červené hlíny Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.