diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Kdo je dula?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Jste těhotná a začínáte přemýšlet o tom,  jak by měl vypadat porod? Začínáte mít starosti s tím, kdo by u porodu měl být? Ráda byste nejen partnera, ale i někoho dalšího, kdo by věděl, co a jak, ale zároveň respektoval vaše přání? Může to být právě  žena,  zvaná “dula”, která může být tou správnou osobou.

Výraz “dula” pochází z řečtiny. V dnešní době se tímto slovem označuje žena, která poskytuje budoucí mamince zejména psychickou podporu. Provází jí během těhotenství, porodu a následném šestinedělí.

Jedná se o speciálně  vyškolenou ženu a jejím úkolem je nejenom zdravotnická péče, ale také  psychická podpora ženy.  “Dula” poskytuje ženě oporu již v době těhotenství. Doprovází jí na vyšetření a pomáhá jí se všemi věcmi, které se porodu týkají. Poskytuje informace ohledně těhotenství, porodu i šestinedělí. Jejím úkolem je samozřejmě také ženu nebo oba partnery psychicky podpořit, povzbudit, a to nejen z obav z porodu či následné péče o miminko, ale i v dalších ohledech. 
Žena může získat doporučení od kamarádky, známé či vyhledat “dulu” sama. Důležité je osobní setkání, aby si s ní mohla popovídat a aby se obě blíže poznaly. Žena,matka musí poznat, že si vybrala tu správnou pomocnici.

Mezi praktická kritéria při výběru pak patří, jestli “dula” bydlí v rozumné vzdálenosti, bude v termínu porodu dostupná, má-li patřičné vzdělání a další.

Budoucí maminka sama určuje, jak bude spolupráce s “dulou” vypadat. Každá žena má určitě jiné požadavky a nároky, a proto je třeba hned na začátku vše jasně stanovit a domluvit.
Když se rozhodne žena  využít služeb, je dobré se dopředu ve zvolené porodnici informovat, zda je její doprovod možný. Je důležité, aby byla “dula” v porodnici přijímána a nedošlo zbytečně k nepříjemné situaci.Při volbě porodnice může pomoci právě “dula”, která má zkušenosti a doprovázela již jiné rodičky do zdravotnických zařízení.

Velká výhoda “duly” je v tom, že je schopna věci posoudit objektivně, rozhodnout bez emocí, poskytnout ženě přesně takovou oporu, jakou v dané chvíli potřebuje.

To, že je u porodu “dula” vůbec nevylučuje možnost, aby tam byl i partner. Naopak. “Dula” rozhodně respektuje přání obou partnerů.

Přečtěte si také:

  • Nakupujte potřeby pro miminko on-line Nakupujte potřeby pro miminko on-line Možná se vám někdy stane, že pošlete manžela nebo starší děti nakoupit dětské potřeby pro miminko a oni se ve vašem nařízeném nákupu spletou a koupí něco, co jste vůbec nechtěla. Většina […]
  • 8. týden těhotenství8. týden těhotenství Plod v 8. týdnu těhotenství měří asi 2,5 cm, čímž je 10.000 krát větší než při početí. Všechny hlavní orgány jsou již vytvořeny, ale stále se vyvíjí. Vytvořily se už uši i oči, pokožka […]
  • Výživa kojeného dítěteVýživa kojeného dítěte Ve čtvrtém měsíci potřebuje dítě větší množství potravy. Zpravidla 1/6 až 1/7 své váhy denně, tedy asi 1 kg. Protože krmíte dítě 5 krát denně, činí jedna dávka asi 200 g. Kojíte- li […]
  • CtislavCtislav Svátek: 16.leden Domácí podoby: Sláva, Slávek, Ctík, Česta Původ: slovanský Význam: slavící čest, slavný ctí Líbí se Vám toto jméno?
  • Týden otevřených dveří v Hafstudiu v Praze 1, Ostrovní 16Týden otevřených dveří v Hafstudiu v Praze 1, Ostrovní 16 Přijďte vyzkoušet zdarma náš nový projekt pro maminky a miminka ve středu 11. září do HaFstudia! 14,00 – 14,45 Zpívání pro nastávající maminky 15,00 – 15,45 Zpívání pro maminky a […]
  • Byla jste u zubaře?Byla jste u zubaře? Jako v těhotenství tak po porodu má docházet kojící matka častěji k zubnímu lékaři. Kojení sice neklade tak velký nárok na matčiny zásoby vápníku jako těhotenství, ale přesto má značné […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.