Posted on

Máte někdy chuť ráno nevstát z postele, jen tak se povalovat, dívat se na televizi? Určitě ano. Každá těhulka si přeje, aby si jiný stav užila bez větších komplikací. Někdy se ale miminko dere na svět dříve a nastávající maminka musí dodržovat klidový režim. To už není opravdu nic moc představa. Možná jedno odpoledne vás to bude bavit, ale pak už ne. Začnete se nudit a budou vás třeba bolet i záda.

Jak se vyrovanat s dodržováním klidového režimu právě v těhotenství? Váš gynekolog vám doporučil klidový režim, protože to váš zdravotní stav vyžaduje. Možná krvácíte, máte předčasné kontrakce, čekáte více než jedno miminko nebo máte vysoký krevní tlak či jiné onemocnění, které by mohlo ohrozit vás nebo vaše miminko. Lékař určitě ví, co dělá a proto se nesnažte jej oklamávat a dělejte vše, co vám doporučí. Myslí to s vámi dobře. Zpočátku se může jednat o klidový režim pouze doma, kdy si můžete zajít na toaletu, najíst se a pak zpátky ulehnout nebo jen na toaletu a jídlo už si dát na lůžku. Pokud to váš stav vyžaduje je nutné vás hospitalizovat v nemocnici, tak nezoufejte. Děláte to pro sebe a své nenarozené miminko, které by předčasným porodem mělo horší start do života. Jen ať si ještě pěkně v bříšku lebedí.

V případě, že čekáte své první miminko, klidový režim pro vás bude jednodušší o to, že nemusíte pečovat o další děti. Domácnost vám pomůže obstarat manžel, vaše maminka nebo tchýně. Možná to pro vás bude těžké, přijmout ten fakt, že se o vás někdo musít starat, ale nebojte, vše rychle uteče a vy se dočkáte vytouženého miminka. Pokud ale doma máte batolátko, péče o něj bude složitější. Poproste kamarádku, babičku, manžela, aby se batolátku chviličku věnoval. Péči o děti a domácnost rozdělte mezi ostatní členy rodiny.

Nedostatek tělesného pohybu ve ke ztrátě svalového tonu i svalové hmoty, bolesti zad, v nejhorších stádiích i proleženinám. Těhotná žena se cítí frustrovaná, deprimovaná, trpí nedostatkem sociálního kontaktu s jinými lidmi. Psychika nastávající maminky je pro správný vývoj miminka velice důležitá.

Jak se na lůžku zabavit?

Přečtěte si příjemnou knihu, podívejte se na zajímavý film v televizi nebo na DVD, kreslete, pište verše nebo pohádky, na notebooku můžete navštěvovat různé diskuse pro nastávající maminky, věnujte se ručním pracem. Pokud máte doma již dítě, čtěte mu pohádky, vyprávějte, dívejte se s ním na pohádky v televizi. Zatelefonujte kamarádce, aby vás navštívila, popovídejte si o tom, co vás trápí, určitě se vám uleví a budete se cítit lépe.

Jestliže je klidový režim z lékařského hlediska nezbytný a správně se dodržuje, může napomoci ke snížení krevního tlaku, zmenšení tlaku na děložní hrdlo a zvýšení přísunu krve pro vaše miminko.

Přeji vám, aby u vás tento problém v těhotenství nenastal a vy si plně mohla užívat jiného stavu.

Zdroj: Weissová R, E.: Těhotenství krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2010

Leave a Reply