Posted on

Mnohá mladá žena má takovou radost ze svého požehnaného stavu, že přestane naráz myslet na sebe. Shání dětskou výbavičku, kočárek, vybírá záclonky do pokojíčku, veškeré její myšlenky jsou upřeny na děťátko. Na vlastní osobní potřeby poněkud zapomíná. Tato cesta není správná. V těhotenství dochází v ženském organismu k mnoha hormonálním změnám, které se mohou projevit i drobnými dermatologickými problémy. Proto je péče o vlastní tělo velice důležitá.  

Zdravá výživa

Na prvním místě by měla být, kromě harmonického rodinného zázemí, zdravá výživa. Sebekvalitnější kosmetika s vaší pokožkou nic nezmůže, pokud se budete pohybovat v zakouřeném prostředí, pít alkohol a stravovat se v zařízeních rychlého občerstvení. Dřív než půjdete nakupovat zkrášlovací přípravky, dejte si do ledničky dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, minerální vody s jódem či vápníkem, kvalitní drůbeží maso. Jestliže je nyní aktuální heslo “Jsme to, co jíme”, pak v těhotenství platí dvojnásob.

Toaletní potřeby

Nezbytnou toaletní potřebou je pro nastávající maminku kvalitní mýdlo. Volíme například heřmánkové či levandulové, upřednostňujeme prostředky přírodní, bez zbytečných chemických a parfémových přísad. A to i tehdy, když náš nos slastně šimrají právě parfémované a lákají svou neodbytnou vůní. Mnohým těhulkám se už v průběhu devíti měsíců sladkého očekávání osvědčuje tzv. dětské mýdlo. Splňuje všechny požadavky péče o pokožku a nedráždí ji.

Závěrem

Těhotenství není klatba v řeholním řádu a i gravidní žena má být upravená a jemně nalíčená. Můžeme si však klást otázku, jaké krémy, laky na nehty a barvy na vlasy v těhotenství volit? V těhotenství je dobré s kosmetikou příliš neexperimentovat, držet se vyzkoušených prostředků, to se týká hlavně pleťových krémů. Pokud chceme v těhotenství nějakou změnu, pak si krémy zakoupíme nejlépe ve větší lékárně, kde prodávají tzv. dermokosmetiku. Pro nastávající maminku jsou vhodnější krémy označené jako krémy pro citlivou pleť. Tyto přípravky neobsahují barviva, konzervační látky ani parfémy. Protože v těhotenství je pleť křehká a citlivá, vyhýbáme se zásadně drastičtějším zásahům typu peelingu, používání AHA kyselin, ošetření laserem. Zvláště pečlivě chráníme pleť před UV zářením, aby nevznikly v obličeji a na krku pigmentové skvrny.

Značkové barvy na vlasy v rozumných intervalech a přesně podle návodu je možné v těhotenství používat bez rizika. Žena by měla pamatovat na to, že se v průběhu těhotenství mění charakter vlasů. Vlasy jsou sušší a lomivější, ale pevnější, takže je nutné vybírat barvu podle jejich nového charakteru. Vhodné nejsou v tomto období žádné drastické odbarvovače, protože se v těhotenství vlasy snadno poškodí.

Zdroj

Časopis – Miminko (10/2006)

 

Leave a Reply