diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Léky a kojení

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Kojíte své miminko a bojíte se vzít si třeba paralen, abyste mu neublížila? Obavy nejsou nutné, protože většina léků lze při kojení užívat, ale s opatrností, a vždy po poradě s vašim lékařem nebo lékárníkem.

Vše co užíváte se dostává i do mateřského mléka. Nikdy byste se neměla sama rozhodovat, který lék si vzít a který ne. O tom, které léky jsou vhodné, by vás měl informovat lékař. Dnes je i řada antibiotik, která jsou naprosto bezpečná i během kojení, takže není třeba přerušovat laktaci.Vždy je nutné se také zamyslet nad prospěšností léčby, protože  užití léku převyšuje riziko nežádoucích účinků. Léky, které užívají kojící ženy, se dělí do tří skupin (léky bezpečné v době kojení, léky rizikové a léky kontraindikované). Lékař, který léky předepisuje, by měl být informován o tom, jak často kojíte, jak je vaše miminko staré, jaké mohou být nežádoucí účinky v případě užívání konkrétního léku a měl by vás poučit o tom, čeho byste si měla během užívání všímat. Ideální je, pokud lze užívat lék tak, aby ke kojení nedocházelo v době nejvyšší koncentrace léku v mléce. Pro většinu léků je to za 1–4 hodiny po požití. V případě, že lék užíváte 1x denně, je ideální lék podat vždy po posledním večerním kojení před delším spánkem dítěte.

Léky bezpečné: Sem patří například léky proti teplotě, léky na kašel (Mucosolvan), léky na rýmu a také antihistaminika- tj. léky proti alergických reakcím. Po konzultaci lze podávat i antibiotika, a to penicilinové nebo cefalosporinové řady.

Léky kontraindikované: Tj. léky, který nesmíte při kojení užívat. To jsou léky, které ovlivňují centrální nervový systém, léky ovlivňující srdeční frekvenci, léky snižující hladinu krevních tuků, cytostatika, imunopresiva a návykové látky.

Vždy se ale raději poraďte s lékařem.

Přečtěte si také:

  • ArianaAriana Svátek: 18.září Domácí podoby: Arka, Ara, Arianka, Riana, Arika Původ: řecký Význam: velmi se líbí; vážená Líbí se Vám toto jméno?
  • Epiziotomie – nástřih hrázeEpiziotomie – nástřih hráze Epiziotomie je chirurgický nástřih hráze, provedný při porodu z důvodu toho, aby se rozšířily porodní cesty. Studie však v posledních letech ukazují, že epiziotomie není v určitých […]
  • Legrace s děťátkem – Eskymácké pusinkyLegrace s děťátkem – Eskymácké pusinky Eskymáci, to jsou máci, ti když nemaj žádnou práci, Sundají si holinky, Chytíme dítě za kolínka sjedeme mu po nohou až k palcům. Dávají si pusinky. Pusinky třením nosu o nos ze […]
  • AlexejAlexej Svátek: 3.květen Domácí podoby: Alex, Alek, Alan, Saša, Lexa Původ: řecký Význam: záštita, pomoc (ruské) Líbí se Vám toto jméno?
  • Jsem těhotná? Aneb průvodní znaky těhotenstvíJsem těhotná? Aneb průvodní znaky těhotenství Během prvních týdnů po oplodnění si ženy obvykle ani neuvědomují ty obrovské změny, které se v jejich tělech odehrávají. V tomto článku vás chci seznámit s prvními příznaky těhotenství a […]
  • Počátek mateřství po poroduPočátek mateřství po porodu Po porodu zůstává žena asi dvě hodiny na porodním sále nebo pokoji. Doba po porodu je pro organismus čerstvé maminky velmi náročná. Tělo si začíná zvykat na změny, které nastanou. Mění se […]

Jeden komentář k “Léky a kojení

  1. Tereza Mrhálková

    jen bych doplnila, že při kojení se nesmí používat žádné vylepšené léky jako paralen plus apod., opravdu jen obyčejný paralen a max. 3 za den a taky zapomeňte např. na coldrex a podobné léky proti nachlazení.

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.