diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Lotosový porod aneb Když se pupeční šňůra nestříhá

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Opravdu zajímavý příspěvek, který neváhám dát na web pro nastávající maminky. Jaký na to máte názor Vy?
V alternativním porodnictví se objevil nový trend, tzv. lotosový porod. Porod, při kterém vůbec nedochází k přestřižení pupeční šňůry a placenta zůstává u dítěte, dokud se sama neoddělí. Ženy, které takový styl porodu propagují, tvrdí, že se jedná o přirozený fyziologický postup. Porodník Hynek Heřman oponuje tím, že jde o velmi okrajovou a zároveň nebezpečnou aktivitu.

Opravdu je šťastné jen miminko narozené mimo porodnici?

Při lotosovém porodu se dítě nechá spojené pupečníkem s placentou a čeká se, až ta se sama odloučí. To může trvat například až devět dní. Manipulace s novorozencem je samozřejmě kvůli pupeční šňůře velmi omezená. Matkám se proto doporučuje být s miminkem v posteli a užívat si jej. Placenta je pak položená vedle na roušce, kde vysychá.

Lékař Hynek Heřman Novinkám řekl, že samozřejmě „v případě, že je matka po porodu plodu pod dohledem, můžeme vyčkat samovolného odloučení placenty“.

Varoval však, že „může nastat situace (není výjimečná), kdy dochází k velmi pomalému odlučování lůžka a současně nedostatečné kontrakci dělohy. V tuto chvíli je matka velmi ohrožena silným krvácením, které si někdy vyžádá i akutní operační výkon v celkové narkóze. Další závažnou komplikací může být tzv. porucha placentace, kdy se placenta nemůže od dělohy uvolnit a zde je lékařský zákrok v různé intenzitě bezpodmínečně nutný.“ Obecně se však podle něj o zásadní problém jednat nemusí.

Hlavně přirozeně

Podle propagátorky lotosového porodu Radha-Radany Rosecké Píšové tento druh narození dítěte doporučují ženy, které ”preferují přirozený porod doma a porod v porodnici pokládají za nejrizikovější faktor přirozeného děje“. Na internetových stránkách informujících o lotosovém porodu se mj. uvádí, že „placenta je umístěna v textilních rouškách s přístupem vzduchu, aby mohla vyschnout“. Také ji lze zakonzervovat pomocí soli, bylinek, nebo třeba oleje.

Na stránkách občanského sdružení Jantarový svět se pak dočteme, že „oddělením narozeného děťátka od placenty ho silně zraňujeme. Pokud rodiče přistupují k dítěti s láskou, což znamená také s úctou a důvěrou, nechají konec porodu proběhnout v klidu. Vše má svůj čas. Pupečník dotepá, zaschne, oddělí se a tím spojení miminka s placentou naprosto přirozeně skončí. Úplně samo. Stačí věřit, že porod jako začátek samostatné životní cesty dítěte, je prostě dán přírodou už tisíce let nám všem, jako dokonalý. Není potřeba do něj nijak zasahovat. Porod končí vlastně až tímto oddělením děťátka od placenty“.

Je ale zajímavé, že v přírodě je to zařízeno tak, že i zvířecí matky odstraní pupeční šňůru od svého narozeného mláděte (odkousnutím). A ani porodní báby nenechávaly placentu vyschnout a samovolně se oddělit.

Porodník Hynek Heřman k tomu řekl, že „podobně, jako jiné, v médiích často rozebírané nápady, typu porodů doma apod., je nutné odmítnout z lékařského hlediska takovéto odborně ničím nepodložené návrhy, které ohrožují matku i plod na zdraví i životě“. V pražské porodnici v Podolí, kde přivádí děti na svět, je „prioritou maximálně odborný a profesionální přístup a z toho důvodu se snažíme všechny podobné žádosti odmítat a rodičkám podrobně vysvětlovat rizika s tím spojená“.

Zdroj: http://www.novinky.cz

 

Přečtěte si také:

  • Činitelé podílející se na vývoji člověka – prostředí – 3. částČinitelé podílející se na vývoji člověka – prostředí – 3. část Vedle rodiny nezanedbatelnou úlohu při formování lidské osobnosti sehrává také vrstevnická skupina či škola. Vliv vrstevníků zaujímá důležitou roli již v útlém dětském věku. Dítě si totiž […]
  • “Premamma” a “Herbal spirit”“Premamma” a “Herbal spirit” Těhotenství je pro každou ženu obdobím plným očekávání. Jenže některá žena kvůli těšení a různým přípravám zanedbává sama sebe a zapomíná, že relaxace a regenerace jsou pro její tělo a […]
  • Jediné místo, kde neplatí zákony trhu, jsou porodniceJediné místo, kde neplatí zákony trhu, jsou porodnice Od dob, kdy existoval jediný možný způsob, jak přivést dítě na svět – tedy za zavřenými dveřmi bez tatínka, zato zcela v područí ošetřujícího personálu – už uběhlo hezkých pár let. Zdálo […]
  • Chléb z domácí pekárnyChléb z domácí pekárny Máte rádi čerstvý chléb? Já ano. Jako svatební dar jsme s manželem dostali pekárnu na chleba. Úžasný pomocník v kuchyni každé maminky. Úspora času a ta chuť. Kojící maminky musí dát pozor […]
  • AlexandraAlexandra Svátek: 21.duben Domácí podoby: Ala, Axa, Saša, Saška, Sašena, Sandra, Lexa Původ: řecký Význam: obránce mužů Líbí se Vám toto jméno?
  • Vědomí odpovědnostiVědomí odpovědnosti Vaše osobní příprava k porodu, připravená dětská výbavička, to ještě není daleko všechno. Neškodí si trochu uvědomit, o jak velkou věc jde. Přichází k vám nový človíček, nová jednotka vaší […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.