Posted on

Tak si to představte. Jdete do obchodního centra na nákupy a zastavíte se v obchodě s hracím koutkem pro děti. Protože se zdržíte, jste unavení, a vaše dítko je navíc hladové, předpokládáte, že mu ohřejete jídlo, které máte s sebou. V obchodech, kde si váží zákazníka by to mělo být samozřejmostí, ne všude vám ale vyhoví. Například v jednom nákupním centru v Praze, v prodejně knížek, kde mají krom dětského koutku dokonce vlastní kavárnu s příznivými cenami kávy a zákusků jsem byla svědkem rozčílené maminky, které personál odmítl vlastní jídlo pro svoje dítě ohřát. Na námitku maminky, proč jí nechtějí jídlo ohřát jí bylo odpovězeno, aby mu koupila dort. Hm, zajímavá odpověď. Možná, že jsou tak školení ve smyslu jejich obchodního cíle-jsi tady, abys jen platila. Nic jiného nás nezajímá. Pokud by mamince umožnili ohřát vlastní jídlo, ztratily by zisk z kavárny. Ale bylo poledne, a dát dítěti k obědu dort není moc zdravá ani výchovná metoda, jak naučit dítě správnému stravování. Co myslíte?

Z hygienických důvodů prý jídlo ohřát nejde. Tak zněla ještě odpověď prodejce. Jenže provozovat kavárnu těsně vedle knížek hygienické už je?? Zajímavé. V prodejně knížek, kde v jednom rohu je kavárna, kde se vaří horké kafe, a na druhé straně dětský koutek, kde si může dítě akorát hrát, ale jestli dítě třeba začne trpět hlady je personálu úplně fuk. Vy si v klidu vypijete kávičku na druhé straně kavárny, a vaše dítě bude na studeném dortu. O co jde. Jenže jde o hodně, ba o víc, tato prodejna může ztratit jednu zákaznici. A ne jednu, další návštěvníky s dětmi může jen kvůli jednání k zákazníkovi odradit samotný nákup a přicházet o slibné zisky. A to v dnešní době konkurence není moc pro obchodníky pozitivní. Jak se chová obchod k zákazníkům, tak se bude chovat zákazník k obchodu.

Prodejna může ztratit zákazníky jen kvůli tomu, že nemá dostatečně vymyšlený prostor a situace pro pobyt s dítětem. Osobně si myslím, když už je v prodejně dětský koutek a dokonce na svých internetových stránkách se prezentuje jako velká dětská herna, měla by mít vybavení vstřícné k dětem. Malý koutek stranou od knih by byl jistě žádoucí a maminkami určitě vítaný.

A co vy? Setkali jste se někde s tím, kde vám odmítli malou službičkou pro vaše miminko a děti?

Leave a Reply