Posted on

Těhotenství patří určitě mezi nejkrásnější období v životě ženy. Jedná se ale o období, kdy organismus těhotné ženy se musí přizpůsobit zvětšujícímu se plodu a celkově fyzickým, ale i psychickým změnám, které těhotenství provází. Každá žena a nejen v těhotenství chce být krásná a cítít se dobře. Nastávající maminka může navštěvovat cvičení pro těhotné, ale např. Pilates. Díky Pilates mohou zůstat ženy i v průběhu celého těhotenství silné a fit. Pilates jim pomáhá být stále v kontaktu s měnícím se tělem, zlepšuje pozici plodu, pomáhá uvědomovat si své  tělo  a omezuje bolesti v průběhu těhotenství.

Je to program složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávanných na podložce nebo jiném aparátu. Ačkoli Metoda Pilates byla rozvinuta především pro tanečníky a atlety před více než 100 lety, stala se nejpopulárnější cvičební metodou 90. let. Je směsí východní a západní filozofie duševního a fyzického předurčení. Metoda je zaměřena k zvýšení ohebnosti, k řízení tělesného uvědomění, správnému dýchání, redukci stresů, zvýšení spánkové činnosti. Výsledkem je silné ohebné tělo, s prodlouženými svaly a harmonická osobnost.

Výborné na Pilates je, že je možné ho cvičit po celou dobu těhotenství a začít mužete v kterémkoliv trimestru. Díky variabilitě Pilates cviků a řadě modifikací přizpůsobí instruktor Pilates Czech cviky stavu i stádiu Vašeho těhotenství, čímž se dosahuje vždy vynikajícících výsledků. Cvičení v těhotenství je pro ženu jak příjemným zpestřením, tak i příprava organismu nastávající maminky na porod.

Kdo byl vlastně Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele. Navrhl cvičební vybavení a serii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Po válce trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban (taneční choreograf a pohybový analytik, Mary Wigmann něm. tanečnice a choreografka).

Kdo by měl cvičit metodu Pilates ?

Vzhledem k přispůsobivosti této metody je určena mladým i starým, fyzicky aktivním a méně aktivním jedincům. Doporučuje se jako pokračování rehabilitační léčby. Pilátova metoda významně doplňuje takové činnosti, jakými jsou například běh, plavání, chůze, golf, lyžování, či jiné. Také počítačoví operátoři a hudebníci mohou používat této skvělé techniky při prevenci předchádzení napětí v krku a ramenou.

Je vhodná :

– pro umělce, tanečníky, pro které je důležitá koncentrace a kondice
– pro sportovce
– pro lidi s chronickou bolestí zad
– pro lidi s nadváhou
– pro lidi s opakovaným napěťovým zraněním
– pro lidi trpící stresem
– pro lidi se zájmem o prevenci osteoporózy, inkontinence
– pro těhotné

Výhody cvičení Pilates v průběhu těhotenství:

  • napomáhá správnému držení těla

  • přirozeně pomáhá k zdravému růstu miminka

  • působí jako prevence křečí a otokům mohou

  • účinně pomáhá od bolestí

  • prevence prolapsu dělohy, tvorby hemeroidů a potíží s inkontinencí

  • prevence nadměrného přírustku tělesného tuku

  • pomáhá vytvořit základy pro poporodní cvičení¨.

  • Při cvičení Pilates je nutno zapojovat nejen svaly, a to se týká nejen žen cvičících v období těhotenství, ale také mysl. Pokud zapojíme do cvičení i mysl, jme schopni využít celý svalový potenciál a plynule provést požadovaný cvik. Během cvičení je však důležité stále vnímat i své pocity, jak k Vám měnící se tělo promlouvá, dýchání, plynulost a ladnost všech pohybů.

Avšak v dnešní době potřebují mít Pilates instruktoři především dostatečné znalosti o anatomických i psychických změnách, které se u ženy objevují jak během těhotenství, tak i v průběhu porodu. Proto je nesmírně důležité vybrat si opravdu kvalifikovaného Pilates instruktora a cvičení Pilates zaměřit na original stroje, které Vám pro precizní provedení jednotlivých cviků poskytují také podporu.

Řada žen trpí v průběhu těhotenství úbytkem energie, ztuhlými svaly často i bolestmi páteře. Cvičení Pilates proto představuje ideální cvičební program pro zachování ženské vitality i důležité přípravy na porod.

V případě, že jste se rozhodla cvičit, ať už Pilates nebo cokoliv jiného, vždy byste se měla poradit se svým lékařem, který určí, zda můžete cvičit a co cvičit, abyste neublížila sobě nebo miminku.

Sama osobně jsem se s cvičením Pilates prozatím nesetkala. Kamarádky se rozhodly, že začnou navštěvovat kurz Pilates cvičení. Jsem tedy zvědavá na jejich reference.

Zdroj:

www.pilatesczech.cz

www.pilates.cz

Leave a Reply