diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pilates pro těhotné

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Těhotenství patří určitě mezi nejkrásnější období v životě ženy. Jedná se ale o období, kdy organismus těhotné ženy se musí přizpůsobit zvětšujícímu se plodu a celkově fyzickým, ale i psychickým změnám, které těhotenství provází. Každá žena a nejen v těhotenství chce být krásná a cítít se dobře. Nastávající maminka může navštěvovat cvičení pro těhotné, ale např. Pilates. Díky Pilates mohou zůstat ženy i v průběhu celého těhotenství silné a fit. Pilates jim pomáhá být stále v kontaktu s měnícím se tělem, zlepšuje pozici plodu, pomáhá uvědomovat si své  tělo  a omezuje bolesti v průběhu těhotenství.

Je to program složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávanných na podložce nebo jiném aparátu. Ačkoli Metoda Pilates byla rozvinuta především pro tanečníky a atlety před více než 100 lety, stala se nejpopulárnější cvičební metodou 90. let. Je směsí východní a západní filozofie duševního a fyzického předurčení. Metoda je zaměřena k zvýšení ohebnosti, k řízení tělesného uvědomění, správnému dýchání, redukci stresů, zvýšení spánkové činnosti. Výsledkem je silné ohebné tělo, s prodlouženými svaly a harmonická osobnost.

Výborné na Pilates je, že je možné ho cvičit po celou dobu těhotenství a začít mužete v kterémkoliv trimestru. Díky variabilitě Pilates cviků a řadě modifikací přizpůsobí instruktor Pilates Czech cviky stavu i stádiu Vašeho těhotenství, čímž se dosahuje vždy vynikajícících výsledků. Cvičení v těhotenství je pro ženu jak příjemným zpestřením, tak i příprava organismu nastávající maminky na porod.

Kdo byl vlastně Pilates

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele. Navrhl cvičební vybavení a serii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Po válce trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban (taneční choreograf a pohybový analytik, Mary Wigmann něm. tanečnice a choreografka).

Kdo by měl cvičit metodu Pilates ?

Vzhledem k přispůsobivosti této metody je určena mladým i starým, fyzicky aktivním a méně aktivním jedincům. Doporučuje se jako pokračování rehabilitační léčby. Pilátova metoda významně doplňuje takové činnosti, jakými jsou například běh, plavání, chůze, golf, lyžování, či jiné. Také počítačoví operátoři a hudebníci mohou používat této skvělé techniky při prevenci předchádzení napětí v krku a ramenou.

Je vhodná :

– pro umělce, tanečníky, pro které je důležitá koncentrace a kondice
– pro sportovce
– pro lidi s chronickou bolestí zad
– pro lidi s nadváhou
– pro lidi s opakovaným napěťovým zraněním
– pro lidi trpící stresem
– pro lidi se zájmem o prevenci osteoporózy, inkontinence
– pro těhotné

Výhody cvičení Pilates v průběhu těhotenství:

 • napomáhá správnému držení těla

 • přirozeně pomáhá k zdravému růstu miminka

 • působí jako prevence křečí a otokům mohou

 • účinně pomáhá od bolestí

 • prevence prolapsu dělohy, tvorby hemeroidů a potíží s inkontinencí

 • prevence nadměrného přírustku tělesného tuku

 • pomáhá vytvořit základy pro poporodní cvičení¨.

 • Při cvičení Pilates je nutno zapojovat nejen svaly, a to se týká nejen žen cvičících v období těhotenství, ale také mysl. Pokud zapojíme do cvičení i mysl, jme schopni využít celý svalový potenciál a plynule provést požadovaný cvik. Během cvičení je však důležité stále vnímat i své pocity, jak k Vám měnící se tělo promlouvá, dýchání, plynulost a ladnost všech pohybů.

Avšak v dnešní době potřebují mít Pilates instruktoři především dostatečné znalosti o anatomických i psychických změnách, které se u ženy objevují jak během těhotenství, tak i v průběhu porodu. Proto je nesmírně důležité vybrat si opravdu kvalifikovaného Pilates instruktora a cvičení Pilates zaměřit na original stroje, které Vám pro precizní provedení jednotlivých cviků poskytují také podporu.

Řada žen trpí v průběhu těhotenství úbytkem energie, ztuhlými svaly často i bolestmi páteře. Cvičení Pilates proto představuje ideální cvičební program pro zachování ženské vitality i důležité přípravy na porod.

V případě, že jste se rozhodla cvičit, ať už Pilates nebo cokoliv jiného, vždy byste se měla poradit se svým lékařem, který určí, zda můžete cvičit a co cvičit, abyste neublížila sobě nebo miminku.

Sama osobně jsem se s cvičením Pilates prozatím nesetkala. Kamarádky se rozhodly, že začnou navštěvovat kurz Pilates cvičení. Jsem tedy zvědavá na jejich reference.

Zdroj:

www.pilatesczech.cz

www.pilates.cz

Přečtěte si také:

 • Říkání pro dětičkyŘíkání pro dětičky Jede Kudrna Jede Kudrna, jede do Brna, veze kolomaz, kolo mu vrzá.   Pane Kudrno, namaž si kolo, ať ti nevrzá přes celé Brno.   Kvíčaly Šel […]
 • Kočárek, se kterým se nenadřete a bez obav propletete davem i při jízdě v MHDKočárek, se kterým se nenadřete a bez obav propletete davem i při jízdě v MHD Tipy na golfky od Babypointu pro praktické maminky Diskusí, zdali si do výbavy pořídit kočárek typu golfové hole, se ze strany maminek objevilo několik. Výhody a přednosti však tzv. […]
 • Preverbální stádium vývoje řeči – neverbální projevyPreverbální stádium vývoje řeči – neverbální projevy Neverbální projevy obsahují prvky zvukové i nezvukové, jsou vázány na budoucí verbální i neverbální projev dítěte. Neverbální projevy dítěte zůstávají v určité formě po celý život. […]
 • Není sinice jako sinice. Zkuste unikátní spirulinuNení sinice jako sinice. Zkuste unikátní spirulinu Spirulina je sinice žijící ve sladkých vodách s vysokým pH a vysokou koncentrací uhličitanů. Je považována za jeden z nutričně nejúplnějších potravinových doplňků. Právě proto se řadí mezi […]
 • Kremrolky maminky DvořákovéKremrolky maminky Dvořákové Až do svých 56 let jsem domácí kremrole nikdy nedělala, a přesto jsem žila docela spokojeně. Pak mě mladší dcera Jana s přítelem Martinem vytáhli na výlet do našich milovaných Mariánských […]
 • Sonja, SoňaSonja, Soňa Svátek: 28.březen Domácí podoby: Sonička, Soněčka, Soninka Původ: řecký Význam: moudrá; moudrost (ruské jméno) Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.