Posted on

Plně kojeným dětem postačí k uhašení žízně pouze mateřské mléko. Není tedy nutné podávat další tekutiny. Na začátku kojení miminko pije tzv. přední mléko, které je řidší. To uhasí jeho žízeň. Teprve potom pije mléko zadní, které je kaloricky bohatší. Je-li však plně kojené dítě vystaveno extrémně vysokým teplotám a pláče, není důvod, proč mu nepodat malé množství kojenecké vody nebo dětského čaje.V době, kdy začínáme u dětí s prvními příkrmy, je již nutné sledovat, kolik tekutin dítě denně vypije. Od 10. měsíci by dítě mělo vypít asi 200 ml dalších tekutin denně navíc. 

Nápoje můžeme podávat lžičkou, různými lahvičkami nebo nekapajícimi hrnečky. Ne každé dítě hned zvládne techniku sání z jednotlivých hrnečků. Možná vám bude chviličku trvat, než se to dítě naučí a budete tak muset koupit více hrnečků. Co by dítě mělo pít? Základem je určitě převařená kojenecká voda. Dále různé čaje, mohou být porcované v sáčcích nebo granulované. To už záleží, co dítěti nejvíce chutná. Je dobré čaje střídat. Dětem od věku 12 měsíců můžeme podávat i vodu z kohoutku, kterou však raději vždy převaříme. Jestliže dítě nechce pít obyčejnou pitnou vodu, tak ho nenuťte. Z větší pravděpodobnosti nemá žízeň, neboť malé děti nejsou ještě v chutích tak vybíravé, jako jsou dospělí jedinci.

Použít můžeme i bylinkované čaje. Je nutné vždy sledovat, od kterého měsíce je dětem čaje možná podávat. Čaje nikdy nepřislazujeme. Zvyknout si na sladkou chuť a poté nám budou vše nepřislazené odmítat. Pozor ale na některé bylinky, je nutné se vždy poradit v lékárně s lékárníkem. Ne všechny bylinky jsou pro malé děti vhodné. Čaje můžeme nakoupit v supermarketech, lékárnách nebo pokud máme babičky, které sbírají bylinky, i ty můžeme využít. Nutné je ale brát ohledy na čistotu sbíraných rostlinek. Pozor také na alergické reakce.Vždy si všímejte, co píšou na obalech. Nejen určený věk, ale způsob přípravy a uskladnění. Součástí pitného režimu mohou být i džusy, ovocné a zeleninové šťávy. Dětem je ředíme a podáváme v omezeném množství. K výrobě domácích šťáv využijeme odšťavnovač. Používáme pouze zdravé ovoce a zeleninu, bez známek hniloby a plísní.

Leave a Reply