Posted on

Plané neštovice jsou virové infekční onemocnění,  typické pro dětský věk. Virus se přenáší kapénkami při přímém kontaktu s nemocným a charakteristickým projevem této infekce je vyrážka, provázená horečkou. Plané neštovice mají obvykle mírný průběh a do dvou týdnů dochází ke spontánnímu vyhojení.

Co je třeba vědět?                          

Plané neštovice většinou zanechávají doživotní imunitu. Dítě toto onemocnění prodělá obvykle jen jednou.Nemoc je infekční od prvního dne, kdy se objeví první puchýřek, až do zaschnutí posledního. Inkubační doba je 17–21 dní. Nepodávejte dítěti  nikdy acylpyrin, zvyšuje riziko vzniku Reyova syndromu (potenciálně smrtelné onemocnění, které působí četná poškození mnoha orgánů, zvláště mozku a jater). Vakcinace se u nás nepoužívá. 

Kdy hledat pomoc? 

Kontaktujte lékaře pro potvrzení diagnózy. Později se s ním spojte, pokud vyrážka vypadá infikovaná (zčervenání, přítomnost hnisu), dítě má vysokou horečku, zvrací, je dezorientované nebo má křeče a nebo stoupne-li  teplota po čtvrtém dnu nemoci, kdy by se stav dítěte měl již zlepšovat. Může to být známkou sekundární streptokokové infekce.

Příznaky

Výsev pupínků od červených přes puchýřky až v zaschlé strupy. Objevuje se často nejdříve ve vlasaté části hlavy. Rozšiřuje se na celé tělo. Může být i v dutině ústní. Pupínky jsou v různých stadiích. Silné svědění pupínků, bolest hlavy, nevolnost.

Léčba

Pokud má dítě teploty, podávejte paracetamol (Paralen). Vyrážku mažte tekutým pudrem a antiseptickou mastí, což urychluje zasychání ve strupy, snižuje riziko sekundární infekce a tlumí svědění. Zamezujte škrabání, ostříhejte dítěti nehty, příp. mu navlékněte bavlněné rukavice (stačí ušít bezprstové “pytlíčky” na zavazování v zápěstí).

Zdroje:

  • Kniha – Hart Einzig,Domácí lékař pro rodiče (Portál 2005)
  • cs.wikipedia.org

Leave a Reply