Posted on

V prvních dnech po návratu z porodnice nezapomeňte na :

1) do 2 dnů absolvovat novorozeneckou návštěvu pediatra.

Většinou přijde pediatr rovnou k vám domů, abyste zbytečně nevystavovali svého drobečky možné infekci. Adresu a jméno pediatra hlásíte již v porodnici ošetřujícímu lékaři.

2) do 30 dnů vyzvednout rodný list (většinou vyhotovený do 14 dnů od odeslání dokumentů z porodnice). V porodnici se dozvíš, na kterou matriku máš s platným občanským průkazem obou rodičů pro rodný list zajít.

3) do 2-3 týdnů nahlásit dítě zdravotní pojišťovně. Dítě je automaticky zaregistrováno dle zákona na zdravotní pojišťovně matky. S sebou vezmi rodný list dítěte, svoji zdravotní kartičku a občanský průkaz. Tyto dokumenty může vyřídit i otec dítěte, pokud je u té samé zdravotní pojišťovny.

4) do 1 roku od porodu zažádat o porodné.

Na příslušný Úřad práce (odbor státní podpory) dojdi s rodným listem dítěte, svým OP a vyplněnou žádostí.

Dále nezapomeň přihlásit dítě k trvalému pobytu na evidenci obyvatel, k úhradě za svoz odpadu a pokud bydlíte v bytě, je třeba uvědomit vlastníka bytu o změně počtu osob. Na matrice vám také sdělí nejbližší termín nepovinného ” vítání občánků”.

Luck@

Zdroj: Nestlé brožura (společně objevujeme svět)

 

 

 

 

One Reply to “Po návratu z porodnice je potřeba vyřídit”

  1. Jen bych chtěla napsat, že na pojišťovnu může dojít partner a rodný list mi přišel poštou doporučeně. Na vítání občanků jsme dostali pozvánku přímo od obce kde bydlíme.

Leave a Reply