diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pojď si hrát

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Některé maminky si myslí, že je miminko na hraní moc malé. Pobavit se lze ale i s novorozencem. Samozřejmě nepůjde např. o hru “Člověče, nezlob se”, ale přesto může matka a dítě již spolu trávit čas a aktivně a přitom působit na rozvoji svého potomka.

Už novorozenec vnímá intenzivně houpání, ve stejném rytmu jako při chůzi ( to mu připomíná časy v maminčině bříšku ). Nejmenším miminkům otevřte zaťaté pěstičky a lehounce jim zaťukejte do dlaní. Novorozenec si myslí tato činnost patří k Vám a podle toho Vás příště pozná. Ideální je i povídání ( ze vzdálenosti 25 až 30 cm od obličeje ). Na zpětnou vazbu od miminka si budete muset sice ještě počkat, ale určitě se mu nyní Vaše aktivity líbí.

Ačkoliv je dítě ještě malé, potlačte v sobě touhu a nutkání mu všechno ukazovat. Nechte mu prostor a čas, aby si na všechno přišlo samo. Chybou je dítě obložit hračkami, lepší je rozhodně ukázat mu jednu hračku. Až ji dostatečně prozkoumá a tak ji odhodí, protože ho přestane bavit. Potom mu teprve nabídněte další novou. Všechno chce čas a miminku se věnovat. Nekupujte dětem drahé hračky. Mnohdy se stává, že pro nás hračky spíše k smíchu nebo pláči mají u děťátka největší úspěch. Typickým příkladem jsou takové, které po zmáčknutí vydávají nějaký zvuk.

Nechte své dítě hrát jak samo uzná za vhodné a nikdy mu neukazujte u nové hračky jak funguje. Na to si přece přijde postupně samo. Musíte naučit si dítě hrát samo již v tomto útlém věku, později to sama oceníte.

Za nějakou dobu bude vše prozkoumáno a miminko se začne nudit. Potom přijde na řadu něco nového na prozkoumání a nemusí to být zrovna hračky. Stačí něco hodně barevného a pohyblivého. Jde o to, aby mohlo miminko vše sledovat v pohybu. Takové cvičení je ještě namáhavé a nemělo by trvat moc dlouho. Nakonec kojenec sám ukončí svou činnost, když pozná sám, že je již unaven a nedokáže se soustředit. Pokud preferuje stále jednu stranu, může lékař doporučit předměty dávat právě na stranu druhou, méně oblíbenou.

Mezi oblíbené hry v tomto období patří velmi oblíbené “berany,berany,duc” nebo “paci,paci,pacičky”. Když spojíte hraní s povídáním různých říkadel, dítě si básničky brzy zapamatuje. Bude na ně reagovat pohybem a ke konci prvního roku už možná přidá i nějaké slovíčko.

Děťátko, které leží nebo se již začíná pomalu přetáčet, bude bavit hrazdička pro kojence, na kterou zavěsíte různé předměty. Miminko je bude zkoušet rozhoupat nebo je sundat. Oblíbená je také deka s chrastítky, umělohmotnými hračkami či velmi oblíbeným zrcátkem.

Pokud patří miminko k línějším, může nová, dostatečně barevná a zábavná hračka posloužit jako motivace pro rozvoj pohybu,ať už jde o přetáčení, lezení nebo chůzi.

Zdroj – Časopis Maminka, srpen 2011

Přečtěte si také:

  • Čistota zevního pohlavního ústrojíČistota zevního pohlavního ústrojí Naposled umýváme dítě mezi nožkama. U děvčátka je třeba si pamatovat: umýváme i utíráme vždy směrem odpředu dozadu, to jest směrem od ústrojí močové trubice k řitnímu otvoru. Nikdy ne […]
  • Vyšetření novorozence v porodnici 6.část – Orientační neurologické vyšetřeníVyšetření novorozence v porodnici 6.část – Orientační neurologické vyšetření Orientační neurologické vyšetření se obvykle provádí u ležícího dítěte. Při vyšetření lékař posuzuje svalové napětí a výbavnost reflexu úchopového, hledacího a sacího. Také lze vybavit […]
  • Moje první leporelo – se zrcátkemMoje první leporelo – se zrcátkem Jedinečné černobílé leporelo s výraznými obrazci podporuje u nejmenších dětí rozvoj fantazie a správného vnímání již od prvních dní jejich života. Moje první leporelo poskytne vašemu […]
  • Hrdlo děložníHrdlo děložní Tvořeno převážně pojivovou kolagenní tkání s malým množství hladké svaloviny., v průběhu těhotenství dochází k jeho zkracování a změknutí. V hrdle hypertrofují cervikální. žlázy, secernují […]
  • Životopisy čtyř osobností oceněných cenou Purpurové srdceŽivotopisy čtyř osobností oceněných cenou Purpurové srdce V minulém příspěvku jsme hovořili o tom, jak Nedoklubko pomáhá předčasně narozeným dětem i rodičům těchto malých kulíšků. Kdo vlastně ocenění za péči o ně získal? Purpurové srdce České […]
  • BonifácBonifác Svátek: 14.květen Domácí podoby: Bonek, bonda, Bonoušek Původ: latinský Význam: člověk dobrého osudu Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.