Posted on

To zda si pořídit odsávačku mateřského mléka uvidíte až po porodu. Není vhodné si ji pořizovat před porodem, protože nevíte, zda budete moci kojit, a zda ji budete vůbec potřebovat. Mohla by to být zbytečná investice. Vhodnost použití odsávačky mateřského mléka konzultujte s lékařem, porodní asistentkou či laktačním poradcem. Na trhu je dnes řada firem, které nabízí tento sortiment. Můžete si vybrat mezi elektrickými nebo manuálními odsávačkami. Potřeba odsávání je u každé maminky individuální, proto má možnost zvolit si tu odsávačku, která bude odpovídat její potřebě, životnímu stylu či finančním možnostem. V případě, že budete kojit a odsávačku použijete jen občas, vhodná je určitě manuální. Pokud ale budete odsávat mléko a podávat je alternativním způsobem, je vhodné uvažovat o odsávačce elektrické. Lze i zapůjčit za poplatek v porodnici. Informujte se o této službě ve vaší porodnici.

Kdy je vhodné odsávat pomocí odsávačky:

– nedonošené nebo nemocné miminko
– pokud má miminko problémy se sáním

– máte ploché nebo vpáčené bradavky
– máte hodně nalitá prsa nebo infekci

– potřebujete podpořit tvorbu mléka

– budete se vracet do zaměstnání a o dítě bude pečovat někdo jiný

Odsávačku mateřského mléka jsem u staršího syna využila hned v porodnici. Když jsem si pořizovala výbavičku, o odsávačce jsem neuvažovala předem, a byla jsem za to ráda. Osobní zkušenost s jednou manuální odsávačkou v porodnici, kterou mě zapůjčila sestřička na šestinedělí mě dala možnost si vybrat, jaká mě bude vyhovovat. Ten první typ co jsem v porodnici vyzkoušela mě neseděl, pak mě sestřička donesla jiný typ a bylo to bezvadné. Když jsem pak jela z porodnice domů, do manuální odsávačky jsem investovala. Ještě jsem ji dost využila v domácím prostředí. U druhého syna jsem ji použila asi 2x. Tam bylo kojení trochu jiné, protože syn byl donošený.
Poproste v porodnici sestřičky, ať vám manipulaci s odsávačkou ukáží, v případě, že vám jeden typ nevyhovuje, třeba vyzkoušejte i jiný. Uvidíte, jak kojení a manipulaci s odsávačkou zvládnete. Chce to jen cvik a pozitivní myšlení.

Leave a Reply