diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Příčiny sterility ze strany muže

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

V minulém příspěvku jsme zmínily sterilitu u žen, nyní bych se ráda zabývala problematikou neplodnosti ze strany muže.

1.Porucha pohlavní aktivity- impotence

Lze rozdělit na stavy se ztrátou nebo poklesem libida a erektilní dysfunkce.

Erektilní dysfunkce (poruchy ztopoření penisu) jsou někdy důsledkem vážných onemocnění (metaobolických, neurologických či cévních), častěji však důsledkem počínající cévní poruchy s významnou psychogenní složkou.

2.Porucha spermií

Azoospermie– porucha, kdy v ejakulátu chybí spermie. Netvoří se nebo nemohou projít z varlat do ejakulátu.

Oligospermie– snížený počet spermií (méně než 20 miliónů/ml).

Teratospermie– spermie jsou defektní a nedokáží vajíčko oplodnit.

Příčiny mohou být:

 • úrazy (poškození orgánu, poranění páteře)

 • infekce- pohlavní- (kapavka, chlamydie) i systémové(příušnice)

 • vazektomie- umělé podvázání chámovodů

 • vývojové vady- vývodné cesty se primárně netvořily

 • genetické příčiny- chromozomální změny představují častou příčinu mužské neplodnosti, a to změny jak ve struktuře, tak i v počtu chromozomů

 • porucha sestupu varlat- porucha vyzrávání spermií

 • křečová žíla v oblasti varlat (varikokéla)

3.Hormonální příčina neplodnosti- defekty tvorby hormonů či receptorová porucha cílových orgánů. Může docházet k centrálnímu útlumu tvorby hormonů při nadměrném užívání androgenů sportovci.

4.Imunologická příčina neplodnosti- muž tvoří protilátky, které se naváží na spermie a jsou příčinou jejich shlukování, znemožní jejich pohyb, nebo je poškodí.

Možnosti léčby

Z přehled příčin neplodnosti lze říci, že řada příčin je nutna řešit chirurgicky- v případě neprůchodnosi vejcovodů. Většina párů jsou nuceni při touze po dítěti využít metod asistované reprodukce.

Můžeme kombinovat klasickou léčbu s léčbou alternativní (akupunktura, cvičení dle Mojžíšové, které potencují výsledek léčby sterility o 40-60 %.

Všechny doplňové metody mají zajisté podpůrný vliv a často mají účinek placeba. Ale placeba je významný mezníkem v léčbě u neplodných párů, jelikož psychika je jedním z aspektů při léčbě sterility.

Zdroj:

Volně prodejné přípravky v gynekologii, Tomáš Fait, Jiří Slíva a kol., Maxdorf, 2011.

Přečtěte si také:

 • DenisaDenisa Svátek: 11.září Domácí podoby: Deniska, Denka, Denuška, Denina Původ: řecký Význam: bůh vína, božské dítě Líbí se Vám toto jméno?
 • Nízký tlak v těhotenstvíNízký tlak v těhotenství V prvních měsících těhotenství můžete mít nízký tlak, neboť vaše tělo se vyrovnává s novou budoucí změnou. Hlavně v poloze na zádech může plod tlačit na dolní dutou žílu, čímž se tok krve […]
 • Jak se zárodek vyživuje?Jak se zárodek vyživuje? Od 4. Měsíce plodu opatřuje veškerou výměnu látek placenta. Je to kruhovitý útvar asi 2-3 cm vysoký a celý protkaný sítí cév. Cévy v podobě stromkovitých klků jsou vnořeny do sliznice […]
 • HelgaHelga Svátek: 11.červenec Domácí podoby: Hela, Helgina, Helginka, Helgička, Helguška Původ: severský Význam: svatá, zdravá, šťastná Líbí se Vám toto jméno?
 • Tatiana, TaťánaTatiana, Taťána Svátek: 29.březen Domácí podoby: Táňička, Ťáňuška, Táninka, Taťánka, Táňa Původ: latinský Význam: používané nejvíce Rusy. Jeho kořeny sahají až do antického Říma, kde žil slavný […]
 • Maminka nablízkuMaminka nablízku Bude spát déle? Také se vám zdá, že je to pěkná dřina být svému broučkovi málem 24 hodin denně k dispozici? Časem se to spraví, kolem třetího až čtvrtého měsíce bude spát v noci i šest […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.