diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pronájem dělohy

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Zdá se vám tento název podivný? Nevíte, co si pod tím představit? V dnešní době celkem dost diskutovaná věc. Pro neplodné páry často spása a obrovská možnost mít svoje vlastní, vytoužené dítě.

Co vlastně náhradní mateřství znamená? Žena, která nemá dělohu, ale má funkční vaječníky, podstoupí odběr vajíčka, které je uměle odplodněno spermatem jejího partnera. Oplodněné vajíčko se vloží do dělohy náhradní matky, která dítě za peníze odnosí a porodí a poté odevzdá jeho genetickým rodičům.

Přitom z hlediska medicíny je to metoda velice jednoduše proveditelná. Existuje i varianta, kdy biologickým rodičem je pouze jeden z nich, tedy otec. Tento úkol je mnohdy spojen s finanční odměnou. Ovšem motivem může být i prostá touha pomoci známé, kamarádce, příbuzné.

Náhradní mateřství je jednou z variant pro ty, kteří nemohou mít vlastní děti jak přirozenou cestou, tak klasickými metodami asistované reprodukce, například umělým oplodněním. Tento postup, který vyhledávají především ženy bez dělohy, homosexuálové nebo “svobodní otcové”, je ovšem zakázán téměř v celé Evropě především kvůli etickým, psychologickým a legislativním otázkám, které vyvolává.

Náhradní mateřství je jednou z variat pro ty, kteří nemohou mít vlastní děti jak přirozenou cestou, tak i klasickými metodami asistované reprodukce.

V Česku je náhradní mateřství nelegální. V USA existují společnosti, které zprostředkovávají náhradní mateřství zákony, které chrání obě strany. Ve většině amerických států toto ale není nijak právně ošetřeno. Neplatí tam vyloženě zákaz, ale také neexistují žádné právní vztahy mezi zúčastněnými. Legální matkou, tedy tou, která je zapsaná v rodném listě dítěte, se stává ta žena, která dítě porodila. Na tomto principu stojí i český Zákon o rodině, a náhradní mateřství je proto u nás oficiálně neuskutečnitelné. V České republice se tak děje už několik let. První holčičce, která se touto metodou narodila je už bezmála 11 let.

Asi největším problémem u náhradního mateřství je jeho psychický dopad na všechny zúčastněné. Ať už na rodiče, kteří si jistě vytrpěli své, co týče nezdaru v problematice neplodnosti, ale také u ženy, která dítě v sobě nosí a po porodu se může stát, že se ho nechce vzdát. Rodiče, kteří na dítě čekají si mohou připadat bezradní, v podstatě nemůžou ovlivnit, jak se žena, která jim dítě nosí chová, zda dodržuje zdravý životní styl, zda třeba nekouří, nepije alkohol atd. Jako matka dvou dětí si to moc představit nedokáži, zda bych toto dokázala. Odnosit dítě a pak se ho vzdát? S manželem máme dvě děti, ale kdyby bylo někdy v budoucnu další, určitě se tomu nebudeme bránit, takže představa, že dítě odnosím a pak už je nikdy neuvidím, ve mně vyvolá hrozný pocit. Nikdy jsem nebyla v situaci, že bych po dítěti toužila a nemohla otěhotnět, takže nevím, jak bych to sama řešila? Mateřský pud je silný a těžko lze poručit něčemu, co člověk sám ovlivnit příliš nemůže.

Dalším problémem jsou jistě peníze. Je „koupě a prodej“ dětí etická záležitost? Nehrozí do budoucna nebezpečí, že se institut náhradního mateřství zvrhne v pouhý byznys, ve kterém půjde místo o pomoc bezdětným jen o výdělek? Je to určitě další možnost se nad tou problematikou zamyslet. Co nás do budoucna v tomto ohledu čeká? Necháme se překvapit. Každopádně je to věc, která pomůže řadě bezdětným párům snažícím se o potomka splnit ten nejkrásnější sen, držet v náruči krásné, voňavé miminko. To za to přeci stojí, ne?

Přečtěte si také:

 • Vychytávka pro kojení 3Vychytávka pro kojení 3 Dalšími pomůckami pro kojení se nabízí: Suplementor Je speciální doplňkový systém ke kojení, který umožňuje dítěti sát mateřské mléko nebo příkrm z lahvičky a současně sát z matčina […]
 • Skene­rům na letištích mohou být vystaveny i ženy v jakémkoli stádiu těhotenstvíSkene­rům na letištích mohou být vystaveny i ženy v jakémkoli stádiu těhotenství Dne 15. ledna 2010 se v našem tisku objevila zpráva (Lidovky.cz a ČTK), ze které se čtenář do­zvěděl, že „Úřad pro jadernou bezpečnost nepovolí v Česku letištní skenery“, neboť „Státní […]
 • Sledujte váhu dítěteSledujte váhu dítěte Když nemáte doma váhu, dozvíte se při pravidelných návštěvách poradny, o kolik dítě přibralo. Váhová křivka stoupá klidně, bez velkých výskoků a schodů. Týdně přibývá dítě asi o 180 – 200 […]
 • Rodiče handicapovaných dětí budou pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péčiRodiče handicapovaných dětí budou pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči Rodiče handicapovaných dětí by měli v budoucnu pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, rodičům dětí s nejvyšší mírou závislosti by pak stát měl po vyčerpání rodičovské […]
 • Těhotenský kalendář 20. týden Těhotenský kalendář 20. týden Vaše miminko Minulý týden začal pokožku vašeho miminka pokrývat mázek. Tento týden je děťátko touto látkou krémové substance zcela pokryté a jeho pokožka tak je chráněná před účinky […]
 • Podlitiny kolem očí a modřinyPodlitiny kolem očí a modřiny Pokud jste měla dlouhé či silné porodní bolesti, můžete po porodu cítit i jiné fyzické problémy, které si žádají hojení. Některé ženy mají krví podlité oči; mohou se objevit i podlitiny, […]

Jeden komentář k “Pronájem dělohy

 1. Tereza Krejčí

  Milé maminky, pro připravovaný dokument České televize hledáme náhradní maminku, která v nejbližší době hodlá odnosit miminko anebo je krátce s takovým miminkem těhotná. Maminku chceme sledovat celé těhotenství až do předání miminka (celkový počet natáčení cca 5-10 dní), budoucí rodiče pro natáčení nepotřebujeme. Natáčení je placené. Máte-li zájem o natáčení, prosím pište na Tereza.Krejci@ceskatelevize.cz.
  Předem děkuji, Tereza Krejčí

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.