Posted on

Vývoj dělohy je ohromný. Její objem je přibližně patnáctkrát vyšší než v době před otěhotněním. Aby taky ne. Miminko rychle roste (jeho velikost nyní činí zhruba 46 cm, váha je asi 2800 g), až do konce těhotenství v každém týdnu navíc přibere asi 300 g. Váš váhový přírůstek se může pohybovat od 7,5 po 17,5 kg (pokud tyto hranice překračujete, není ihned důvod k panice, podobně jako v případě miminka i zde byste se měla přihlížet také k dědičným dispozicím).

Budoucím maminkám je od tohoto týdne těhotenství v rámci pravidelných prohlídek děláno tzv. kardiotokografické vyšetření (KTG), a to za účelem zjištění tepové frekvence plodu a stahů dělohy. Toto vyšetření, trvající zpravidla kolem patnácti minut, je zcela bezbolestné, navíc má nesporně pozitivní vliv na psychiku ženy (slyší své dítě).

Miminko je v tomto okamžiku již zcela vyvinuté, a to s výjimkou kostí, resp. lebečních švů. K jejich pevnému spojení dojde až mnoho měsíců po porodu (proto je třeba po narození dítěte dbát mj. na to, aby nedošlo k poranění hlavičky). Důvod je nasnadě – dítě musí projít porodním kanálem.

Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 37. týden

Leave a Reply