Posted on

Stojíte na počátku desátého lunárního měsíce těhotenství. Plod je nyní již považován za zralý, jeho délka (od hlavičky k zadečku) je přibližně 47 cm, váha se pohybuje kolem 3 kg.

Děloha v této fázi těhotenství může začít vyvolávat kontrakce. Pokud jsou nepravidelné a nemají stupňující se tendenci, pak se s největší pravděpodobností o známky blížícího se porodu nejedná. Nicméně mnoho maminek raději do porodnice v tomto okamžiku zamíří – přece jen je lepší přijet s předstihem než později.

Co se týče vývoje miminka, pak vězte, že ve vaší děloze se již pohybuje zralý člověk. Např. nehty jsou dorostlé až ke špičkám prstů (to je jeden z mnoha ukazatelů toho, že se jedná o plně vyvinuté dítě). Tělo dítěte je pokryté vrstvou mázku, jehož úkolem je chránit pokožku před plodovou vodou. Miminko nyní umí vše, co bude v samotném počátku svého života potřebovat. Ovládá reflexy, je s to dýchat, křičet, kašlat, sát a rovněž udržovat svoji tělesnou teplotu. Rovněž smysly jsou plně funkční. Miminko záhy po narození je schopno poznat, co je pro něj příjemné. Nepříjemné potom odmítá (to je také důvodem jeho pozdějšího pláče).

Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 38. týden

Leave a Reply