Posted on

V prvních šesti týdnech netahejte miminko zbytečně po úřadech a nákupech, ale snažte se o šetrný režim. U mámy nefoukalo. Nebylo tam horko ani zima. Devět měsíců si děťátko lebedilo v jejím bříšku. A teď přichází čas, aby se podívalo, jaké je to tam venku. Jeho pláč ani úsměvy nás nenechají na pochybách, že máme doma originál. S vámi to zvládne. Také toho máte až nad hlavu? A někdy si připadáte, že jste zralá ani ne tak na lázně, jako spíš na Bohnice? Tak jako se Vy vyrovnáváte se svým šestinedělím, musí to  s  pomocí  zvládnout i  miminko. Dostalo sice do vínku nějaké ty reflexy, ale to ostatní už je jenom na něm. Novorozenecké období nejkratší, ale přitom vlastně jedním z nejdůležitějších. Dítě sice ještě nic neumí, ale dobře vnímá, co se kolem něj děje. Vezměte proto své miminko co nejčastěji do náruče, vypněte emoce, zvlášť ty negativní, které se ve vás nahromadily, mohly by se na něj totiž přenést.

Ví, jak voníte. S okolním světem komunikuje dítě v období šestinedělí hlavně pomocí pláče. Tím reaguje na nelibé pocity, například hlad, únavu, podráždění.  Tak se někdy maminkám zdá, že miminko pláče stále více, zejména v prvních týdnech života, kdy postupně spánku ubývá. Pár týdnů po narození začne otáčet hlavičku ze strany na stranu, když leží na bříšku, krátce ji zvedne. A také vás pozná po čichu. Z vašeho bříška si zapamatovalo, jak voníte, a tak se raději, pokud jste parfém nepoužívala, nějakou dobu nevoňte, nebo svůj parfém neměňte. Koupili jste mu chrastítko? Určitě na ně zareaguje a také na váš hlas. A kolem šesti týdnů vás odmění prvními úsměvy.
Rada navíc: Je toho hodně, na co by maminky měly myslet. Velmi důležité je u novorozence zohlednit roční období a vliv počasí, a to v souvislosti s pobytem miminka venku. Každá maminka se těší a ptá, kdy může na první procházku s miminkem v kočárku. V létě je potřeba vyhnout se pobytu venku přes polední hodiny, kdy je nutné se vyvarovat slunečním paprskům a přehřátí z horka. V zimě je nutné omezit pobyt v mrazivém venkovním prostředí. Nepřiměřeně dlouhý pobyt v extrémních venkovních teplotách může dítěti způsobit vážné zdravotní problémy.

Leave a Reply