diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Rh-inkompatibilita

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Krevní skupiny obecně

Objev krevních skupin patří mezi významné objevy lékařství počátku 20. století. Jako první objevil krevní skupiny (přesněji krevní skupiny AB0 systému) vídeňský lékař Karl Landsteiner již v roce 1900 (identifikoval však pouze 3 skupiny). Za svůj objev obdržel v roce 1930 Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii. Spolu s Alexandrem Wienerem se podílel i na objevu Rh systému v roce 1937. Objev krevních skupin je však pevně spjat i se jménem českého lékaře Jana Janského (1873 – 1921). Jan Janský jako první zjistil, že člověk má jednu ze 4 krevních skupin (jako první tedy popsal všechny 4 skupiny), a to na základě křížových pokusů s krevními séry. Bez ohledu na objevitele – tento poznatek měl obrovský význam pro transfúze, které postupem času přestaly být smrtelným rizikem pro pacienta.

Krevní skupiny se dělí na 4 základní: A, B, 0, AB. U každé z nich je nebo není přítomen tzv. Rh- faktor(vyskytuje se u 85% populace- tato část je tedy Rh- pozitivní, ostatní jsou Rh- negativní).

Krevní skupina, Rh- faktor, eventuální přítomnost protilátek proti Rh faktoru se zjišťuje u každé maminky v poradně již v počátcích gravidity.

Pokud těhotná Rh-faktor nemá a otec, a po něm i plod v děloze, je tzv. Rh-pozitivní, působí červené krvinky plodu na imunitní systém matky jako cizorodé látky, a ten se proti nim začne bránit tvorbou protilátek. Závažnost Rh-inkompatibility spočívá zejména v tom, že rozvinutý imunologický konflikt mezi matkou a plodem může vést až nevratnému poškození mozku plodu.

První těhotenství Rh-negativní ženy, spojí-li se s Rh- pozitivním mužem, nebývá komplikované a plod není ohrožen. V průběhu dalších těhotenství  ale proces tvorby protilátek probíhá mnohem rychleji a matčiny protilátky mohou začít ničit krvinky plodu již během probíhajícího těhotenství.

Pokud je žena Rh- negativní, tak se během těhotenství třikrát v poradně pro těhotné odebírá krev na protilátky.

Možnosti řešení tohoto stavu jsou:

  • sledování matky a plodu

  • podávání krevních transfúzí plodu do dělohy v případě jeho anemizace

  • ukončení gravidity podle stáří a životaschopnosti plodu

Rh-inkompatibilita představuje závažnou komplikaci těhotenství. Proto by vás gynekolog měl vědět o všech předchozích těhotenstvích, porodech, samovolných potratech i umělých přerušeních těhotenství či podávání krevních tranfúzí. Všechny tyto stavy mohou vyprovokovat tvorbu protilátek imunitního systému.

Rh- negativní rodičce se odebírá při porodu z pupečníku krev ke stanovení krevní skupiny novorozence a v případné přítomnosti protilátek proti Rh-faktoru v krevním oběhu plodu. Rh-negativním ženám, kterým se narodí Rh-pozitivní dítě, se do 72 hodin po porodu podává nitrosvalová injekce imunologické látky, která působí proti vývoji protilátek. Význam tohoto kroku spočívá v prevenci závažných stavů v dalších těhotenstvích.

Zdroj:

http://genetika.wz.cz/skupiny.htm

Průvodce těhotenstvím, Roman Chmel, Grada, 2004.

Přečtěte si také:

  • Automasáž při nevolnosti, pálení žáhy nebo stresu v těhotenstvíAutomasáž při nevolnosti, pálení žáhy nebo stresu v těhotenství Již jsme si zde povídali o automasáži chodidel, nyní se zaměříme na automasáž ostatních části těla, kdy automasáž lze využít v těhotenství, pokud trpíte nevolností nebo vás pálí […]
  • VladanVladan Svátek: 9.ledna Domácí podoby: Vladánek, Vladko, Vladek, Vlaďko Původ: slovanský Význam: Lze je vyložit jako ten, kdo vládne, vládce. Líbí se Vám toto jméno?
  • Druhá doba porodníDruhá doba porodní Začíná úplným rozvinutím děložní branky a končí porozením plodu. Plod prochází porodním kanálem, který je tvořen pánevními kostmi, dolní částí dělohy a pochvou. Tato fáze porodu trvá u […]
  • Ranní mytíRanní mytí Ráno dítě nekoupáme, nýbrž jen omyjeme, hlavně ručky a obličej. Stačí k tomu umyvadlo, které je ovšem pouze pro dítě, pro nikoho jiného! Dítě položíme na osušku. Po umytí obličeje […]
  • Patchwork – akce pro šikovné těhulky a maminkyPatchwork – akce pro šikovné těhulky a maminky KDY: 28.3.2012, 15.30 hod KDE: Muzeum Vyškovska, Vyškov Workshop k výstavě patchworku je vhodný pro všechny kdo rádi šijí a tvoří z látek. Pod dohledem lektorky Jitky Chumchalové si […]
  • Péče o zoubky u dětí do jednoho rokuPéče o zoubky u dětí do jednoho roku Zoubky začínají růst u kojenců okolo 6 měsíce. Není vyjímkou kojenec se zoubkem již ve 4 měsících, ale také až v 10 měsících. Oboje je normální, takže by se maminka neměla znepokojovat. […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.