diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

S bříškem v tísni

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Když miminko, které čekáte, je to nejcennější, ale zároveň to jediné, co skutečně máte, potřebujete pomoc. Víte kde ji hledat?

Ocitnout se na ulici, tedy bez střechy nad hlavou a bez prostředků, zase není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Stačí nešťastná shoda okolností, kdy přijdete o práci, domov, partnera. Ať už vyjde nebo nevyjde dočasná pomoc od rodiny nebo kamarádů, můžete se obrátit na státní orgány a charitativní organizace.

Potřebujete peníze
S řešením finanční situace vám teď v těhotenství (a také po narození dítěte) pomůže příslušný obecní úřad – odbor sociálních věcí a orgán sociálněprávní ochrany dětí. O dávkách státní sociální podpory se dozvíte na Úřadu práce ČR, dávkami nemocenského pojištění, k nimž patří i peněžitá pomoc mateřství, se zabývá Česká správa sociálního zabezpečení.
Nevěste hlavu, jste-li v bryndě, je právě vaše pasivita to nejhorší. Zjišťujte informace, jděte si za svým. I když jste přišla o práci, neznamená to automaticky, že nemáte nárok na mateřskou. Možná zrovna na váš případ pamatuje tzv. ochranná lhůta. Dozvíte se také, jak spočítat výši mateřské, která vám náleží.

Co bude až se narodí?
Ani po narození miminka nemusíte zůstat bez peněz. Na to pamatují mimo jiné dávky státní sociální podpory. “Matka by po narození dítěte mohla pobírat peněžitou pomoc v mateřství ve výši závislé na jejím předchozím výdělku a následně volit variatu čerpání rodičovského příspěvku. Pokud by nárok na peněžitou pomoc v mateřství neměla, náležel by jí rodičovslý příspěvek ve výši 7 600 Kč od narození dítěte do 9. měsíce věku dítěte a následně a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte,” říká Viktorie Vopeláková z MPSV ČR. “Z dalších dávek státní sociální podpory by matka v tísni, které se narodilo její první dítě, pravděpodobně splnila příjmovou podmínku pro nárok na porodné, které činí 13 000 Kč. Dítěti by také náležel přídavek na dítě v měsíční dávce 500 Kč. Pro příspěvek na bydlení by bylo nutno znát náklady na bydlení a doklad o jejich úhradě.”

Nezapomeňte na otce
Mohla by jste také požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. Jejich výše je však závislá na výši vašeho příjmu a výživného na dítě od otce. Pro nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi totiž musí být nejprve uplatněny všechny zákonné nároky na dávky a pohledávky vůči otci. “Při hledání rady a pomoci pro mladou svobodnou těhotnou ženu či ženu s dítětem, která je v tíživé sociální a finanční situaci, je třeba mít na paměti, že dítě má dva rodiče. To znamená, že je nutno zajistit součinnost ze strany otce dítěte, minimálně to, aby otec platil na dítě výživné,” dodává Viktorie Vopeláková. S tím, jak zajistit, aby otec platil výživné, vám opět poradí a pomohou na odboru sociálních věcí městského či obecního úřadu v místě bydliště.

Hledat azyl
Pokud jste přišla i o bydlení, dozvíte se právě na sociálním odboru, jaké máte možnosti a šance sehnat si alespoň provizorní ubytování. Budete je potřebovat, abyste si mohla své miminko odnést z porodnice. Teoretických možností, jak sehnat bydlení, je několik, v praxi je to však velmi těžké. Proto je dobré mít více želízek v ohni a podat si žádost o sociální byt příslušného městského či obecního úřadu a současně o bytovou jednotku ve více azylovách domech, ať jsou jejich zřizovatelem městské či obecní úřady, nebo nestátní organizace. Na přechodnou dobu vám možná poskytnou bydlení azylové domy pro lidi bez přístřeší, ale vzhledem k těhotenství a blížícímu se porodu byste se měla obracet především na ta zařízení, která pomáhají těhotným ženám a matkám s dětmi, případně rodinám s dětmi. Od nich také pravděpodobně získáte i potvrzení do porodnice, že máte zajištěno prostředí vhodné pro péči o dítě.

 

Zdroj Betynka 12/2011

Přečtěte si také:

  • Těhotenství a porod – příčiny vzniku hemoroidůTěhotenství a porod – příčiny vzniku hemoroidů Těhotenství a porod jsou nejčastější příčinou vzniku hemoroidů u žen Těhotenství a porod představují pro organismus značnou zátěž. Právě v tomto období se u žen nejčastěji poprvé […]
  • Jak správně vykoupat miminkoJak správně vykoupat miminko Čas pro koupání si zvolte tak, aby byl vhodný pro dítě i pro vás. Udělejte z koupání rituál – koupejte dítě vždy v pravidelnou hodinu, aby si zvyklo na určitý režim. Dítě byste měla koupat […]
  • Vcestné lůžko v těhotenstvíVcestné lůžko v těhotenství Co to vlastně znamená? Nejedná se o onemocnění, ale jde o chorobný stav. Při tomto uložení je placenta připojena k dolní polovině dělohy, a buď zcela zakrývá, částečně zakrývá, nebo se jen […]
  • SoběslavSoběslav Svátek: 8.srpen Domácí podoby: Sobík, Sobeš, Sláva, Slávek Původ: slovanský Význam: sám sobě slavný, svůj vlastní zákonodárce Líbí se Vám toto jméno?
  • Vyrobte si s dětmi větrníček – logo klubu slaných dětíVyrobte si s dětmi větrníček – logo klubu slaných dětí V nedávné době jsem vám v několika příspěvcích představovala Klub nemocných cystickou fibrózou, jejich poslání, komu pomáhají, také co je nemoc cystická fibróza. V několika větách bych […]
  • Co mě mateřství dalo a vzaloCo mě mateřství dalo a vzalo Přemýšleli jste někdy nad tím, co vám mateřství dalo a vzalo? Já ano. Jsem 3 roky na mateřské dovolené. Mám dva chlapečky. Před mateřskou jsem pracovala jako zdravotní sestra na jednotce […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.