Posted on

S kočárkem autobusem, tramvají nebo metrem cestuje určitě skoro každá maminka v Praze. Jak má správně fungovat doprava s kočárkem pražskou hromadnou dopravou?

Jízda autobusem a tramvají:

Před plánovanou cestou je ideální si zjistit, zda vám nepojede nízkopodlažní spoj a těch v Praze nyní přibývá. Nemusíte tak nikoho obtěžovat, aby vám pomohl při nastupování s kočárkem, ne vždycky se najdou ochotní lidé, někteří  i dělají, že vás nevidí. Když vidíte přijíždějící autobus či tramvaj na zastávku, dáte řidiče znamení zvednutím ruky. Řidič by měl zastavit tak, aby dveře byly co nejblíže k obrubníku. Nastoupíte do prostoru, který je na dveřích označen symbolem kočárku. Tam je velký prostor určený pro kočárky a dnešní autobusy jsou už přátelské k maminkám, vejdou se do nich dokonce čtyři kočárky, převážně v nízkopodlažních spojích. Ostatní cestující by vám měli okamžitě vyklidit prostor. Někdy i uslyšíte automatické hlášení-Vážení cestující, uvolněte místo pro kočárek. Toto je příjemné, a sama takové hlášení ráda slyším. Než vystoupíte, musíte dvakrát zmáčknout tlačítko se symbolem kočárku. Řidič by měl počkat, dokud v klidu nevystoupíte.

Jízda metrem

Při cestování metrem je lepší si nejdříve zjistit, zda stanice má přímý vstup, výtah nebo plošinu, jinak vám bude muset někdo pomáhat do schodů nebo ze schodů, jestliže stanice nemá jezdící schody či po jezdících schodech s kočárkem jezdit neumíte. Pokud jedete sama a nechce se vám nikoho obtěžovat, tak v jiné variantě je lepší do cílové stanice dojet jiným způsobem tak, aby jste se vyhnuli metru, kličkovat po Praze bez metra se dá, když si vyhledáte nástupní stanici a cílovou stanici na internetu dopravního podniku hl. m. Prahy, nabídne vám různé možnosti jízdy, ale cesta vám může trvat déle. Nebo můžete kočárek drncat ze schodů (do schodů je to už poněkud obtížné), ale ničíte si kolečka od kočárku a je to i docela nebezpečná manipulace pro miminko. Při jízdě metrem na nástupišti signál rukou řidiči nedáváte, ale stojíte u prvního nebo posledního vozu, kde je prostor pro kočárky. Tlačítko pro výstup s  kočárkem v metru není.

Cestování městskou hromadnou dopravou po Praze s dítětem v kočárku je zdarma, ale  za prázdný kočárek zaplatíte dětské jízdné.

Leave a Reply