diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Screeningová vyšetření novorozence v porodnici

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Preventivní péče v pediatrii je v rukách praktického lékaře pro děti a dorost, který registruje děti do 15, někdy i do 19 let věku dítěte. Prevence je důležitou součástí péče o zdraví dítěte. Neboť předchází poruchám vývoje a může ovlivnit rozvoj vážného onemocnění dítěte. Prevetivní prohlídky jsou situovány do klíčových vývojových období pro včasný záchyt odchylek ve vývoji v oblasti tělesné, duševní i sociální.

Prevence začíná již v novorozeneckém věku. V porodnici se novorozencům provádí tzv. novorozenecký screening, který má včas odhalit odchylky, které by vedly k nezvratným změnám. V České republice se všem donošeným novorozencům provádí v porodnici 4. – 5. den screeaningová vyšetření na fenylketonurii, hypothyreózu a kongenitální adrenální hyperplazii.

Fenylketonurie je porucha metabolismu fenylalaninu, kdy dochází ke zvýšené hladině této aminokyseliny. Pokud se toto onemocnění včak nerozezná u novorozenců, tak se rozvíjí u kojenců psychomotorická retardace, epilepsie, ekzém aj. Při včasném zahájení léčby, diety se sníženým příjmem bílkovin se jedinec rozvíjí normálně.

Primární kongenitální hypothyreóza se stanoví zvýšením hladiny hormonu štítné žlázy a nasazuje se léčba. Pozdní diagnostika vede k řadě neurologických postižení intelektu až k těžké mentální retardaci.

Kongenitální adrenální hyperplazie vede k nedostatečné tvorbě hormonu kůry nadledvin, což vede k život ohrožující solné poruše.

Na screeningová vyšetření se odebírá krev 3. – 5. den krev z patičky novorozence na filtrační papír, odesílá se do centra metabolických chorob a odtud posílají informaci, zda jsou tyto odběry pozitivní nebo negativní. Pediatr je povinen u hraničních výsledků udělat ještě odběry znovu. Též při porodu doma nebo při předčasném odchodu matky a novorozence z porodnice je povinen pediatr tyto odběry provést.

K dalším screeningům, který se provádí ještě v porodnici patří vyšetřování kyčlí novorozence, cílem je odhalení vrozené luxace (vykloubení kyčle) a včasná léčba.

Dále se vyšetřují oči již u novorozence k vyloučení vrozené katarakty (šedého zákalu). Na některých novorozeneckých odděleních se provádí ultrazvukové vyšetření ledvin k vyloučení odchylek ve vývoji ledvin.

Přeji všem maminkám, aby se s pozitními výsledky nesetkaly a určitě se nebály na cokoliv zeptat, co jim není jasné a v případě, že máte pocit, že něco není v pořádku, tak se obrátily na svého pediatra, který vám jistě pomůže a poradí. Zdraví vašeho dítěte je pro nás maminky nejdůležitější.

Zdroj:

T. Fait, M. Vrablík, R. Češka, Prevetivní medicína, Maxdorf, druhé rozšířené vydání, 2011

Přečtěte si také:

  • Nejkrásnější zážitek z těhotenstvíNejkrásnější zážitek z těhotenství Autorkou je Dana Truksová Slunce se vyhouplo vysoko nad zelené kopce a my se rozhodli, že si uděláme pěknou vycházku. Šli jsme s manželem, drželi se pevně za ruce. Dcerka kolem nás vesele […]
  • Ivan Ivan Svátek: 25.červen Domácí podoby: Ivánek, Ivo, Ivouš Původ: ruský Význam: Bůh je milostivý Líbí se Vám toto jméno?
  • Medvědí knížka Medvědí knížka Autor básní: Pavel Vrba Autor ilustrací : Jiří Slíva Kniha básní krásných básní pro velké i malé milovníky poezie. Milé ilustrace pana Slívy Vás budou provázet na každé straně. Medvědí […]
  • Co je dobré vědět (manipulace s dítětem)Co je dobré vědět (manipulace s dítětem) Když berete dítě z postýlky, dáváte jej do vaničky nebo ho chcete přenést na jiné místo, upozorněte ho na to. Kdyby vás náhle přemisťovali, určitě byste raději věděli předem, co s vámi […]
  • JáchymJáchym Svátek: 16.srpen Domácí podoby: Jáchymek, Jáša, Jáchouš Původ: hebrejský Význam: bude Bohem vyvýšen Líbí se Vám toto jméno?
  • MelindaMelinda Svátek: 1.září Domácí podoby: Melinka, Meluška, Linda Původ: ? Význam: možná podle německého jména Ermelinda (štít z lipového dřeva); podobné i jménu Linda Líbí se Vám toto […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.