diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Screeningová vyšetření novorozence v porodnici

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Preventivní péče v pediatrii je v rukách praktického lékaře pro děti a dorost, který registruje děti do 15, někdy i do 19 let věku dítěte. Prevence je důležitou součástí péče o zdraví dítěte. Neboť předchází poruchám vývoje a může ovlivnit rozvoj vážného onemocnění dítěte. Prevetivní prohlídky jsou situovány do klíčových vývojových období pro včasný záchyt odchylek ve vývoji v oblasti tělesné, duševní i sociální.

Prevence začíná již v novorozeneckém věku. V porodnici se novorozencům provádí tzv. novorozenecký screening, který má včas odhalit odchylky, které by vedly k nezvratným změnám. V České republice se všem donošeným novorozencům provádí v porodnici 4. – 5. den screeaningová vyšetření na fenylketonurii, hypothyreózu a kongenitální adrenální hyperplazii.

Fenylketonurie je porucha metabolismu fenylalaninu, kdy dochází ke zvýšené hladině této aminokyseliny. Pokud se toto onemocnění včak nerozezná u novorozenců, tak se rozvíjí u kojenců psychomotorická retardace, epilepsie, ekzém aj. Při včasném zahájení léčby, diety se sníženým příjmem bílkovin se jedinec rozvíjí normálně.

Primární kongenitální hypothyreóza se stanoví zvýšením hladiny hormonu štítné žlázy a nasazuje se léčba. Pozdní diagnostika vede k řadě neurologických postižení intelektu až k těžké mentální retardaci.

Kongenitální adrenální hyperplazie vede k nedostatečné tvorbě hormonu kůry nadledvin, což vede k život ohrožující solné poruše.

Na screeningová vyšetření se odebírá krev 3. – 5. den krev z patičky novorozence na filtrační papír, odesílá se do centra metabolických chorob a odtud posílají informaci, zda jsou tyto odběry pozitivní nebo negativní. Pediatr je povinen u hraničních výsledků udělat ještě odběry znovu. Též při porodu doma nebo při předčasném odchodu matky a novorozence z porodnice je povinen pediatr tyto odběry provést.

K dalším screeningům, který se provádí ještě v porodnici patří vyšetřování kyčlí novorozence, cílem je odhalení vrozené luxace (vykloubení kyčle) a včasná léčba.

Dále se vyšetřují oči již u novorozence k vyloučení vrozené katarakty (šedého zákalu). Na některých novorozeneckých odděleních se provádí ultrazvukové vyšetření ledvin k vyloučení odchylek ve vývoji ledvin.

Přeji všem maminkám, aby se s pozitními výsledky nesetkaly a určitě se nebály na cokoliv zeptat, co jim není jasné a v případě, že máte pocit, že něco není v pořádku, tak se obrátily na svého pediatra, který vám jistě pomůže a poradí. Zdraví vašeho dítěte je pro nás maminky nejdůležitější.

Zdroj:

T. Fait, M. Vrablík, R. Češka, Prevetivní medicína, Maxdorf, druhé rozšířené vydání, 2011

Přečtěte si také:

  • Kojenecké oblečení Wolf-Manda Wolf-Manda, firma, která se zabývá velkoobchodním prodejem textilního zboží. Mezi naše spokojené zákazníky patří velkoobchody, obchodní domy, kamenné obchody. Zde Vám nabízíme zboží od […]
  • Dětské kolébky a postýlkyDětské kolébky a postýlky Kolébky Za časů našich babiček kolébka pro miminko v domácnosti nechyběla a dnes se opět dostávají do módy. Jestli-že přemýšlíte o koupi právě této dětské kolébky, určitě se nejedná o […]
  • Přileťte s dětmi osídlit jejich vlastní Dětskou planetuPřileťte s dětmi osídlit jejich vlastní Dětskou planetu Přileťte s dětmi osídlit jejich vlastní Dětskou planetu a objevte v ní městečko Hasbro! Již tradičně se na Výstavišti v pražských Holešovicích bude konat veletrh hraček, her a […]
  • Zákon rovnováhy – Recept čínské medicíny na dlouhý životZákon rovnováhy – Recept čínské medicíny na dlouhý život Kniha vás seznámí s modelem pěti funkčních okruhů, které vám dopomohou k tomu, abyste rozpoznali jak své individuální silné stránky, tak své slabiny, a ukáže vám, jakými postupy můžete […]
  • ElvisElvis Svátek: 16.prosinec Domácí podoby: Elvisek, Elek Původ: germánský Význam: celý bílý Líbí se Vám toto jméno?
  • Piercing v těhotenstvíPiercing v těhotenství Dokud máte  náušničku v nose nebo třeba na bradě, tak to při těhotenství určitě nevadí. Horší je to v momentě, kdy jste si nechala ozdobit pupík nebo dokonce intimní části těla. Náušnička […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.