diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Screeningová vyšetření novorozence v porodnici

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Preventivní péče v pediatrii je v rukách praktického lékaře pro děti a dorost, který registruje děti do 15, někdy i do 19 let věku dítěte. Prevence je důležitou součástí péče o zdraví dítěte. Neboť předchází poruchám vývoje a může ovlivnit rozvoj vážného onemocnění dítěte. Prevetivní prohlídky jsou situovány do klíčových vývojových období pro včasný záchyt odchylek ve vývoji v oblasti tělesné, duševní i sociální.

Prevence začíná již v novorozeneckém věku. V porodnici se novorozencům provádí tzv. novorozenecký screening, který má včas odhalit odchylky, které by vedly k nezvratným změnám. V České republice se všem donošeným novorozencům provádí v porodnici 4. – 5. den screeaningová vyšetření na fenylketonurii, hypothyreózu a kongenitální adrenální hyperplazii.

Fenylketonurie je porucha metabolismu fenylalaninu, kdy dochází ke zvýšené hladině této aminokyseliny. Pokud se toto onemocnění včak nerozezná u novorozenců, tak se rozvíjí u kojenců psychomotorická retardace, epilepsie, ekzém aj. Při včasném zahájení léčby, diety se sníženým příjmem bílkovin se jedinec rozvíjí normálně.

Primární kongenitální hypothyreóza se stanoví zvýšením hladiny hormonu štítné žlázy a nasazuje se léčba. Pozdní diagnostika vede k řadě neurologických postižení intelektu až k těžké mentální retardaci.

Kongenitální adrenální hyperplazie vede k nedostatečné tvorbě hormonu kůry nadledvin, což vede k život ohrožující solné poruše.

Na screeningová vyšetření se odebírá krev 3. – 5. den krev z patičky novorozence na filtrační papír, odesílá se do centra metabolických chorob a odtud posílají informaci, zda jsou tyto odběry pozitivní nebo negativní. Pediatr je povinen u hraničních výsledků udělat ještě odběry znovu. Též při porodu doma nebo při předčasném odchodu matky a novorozence z porodnice je povinen pediatr tyto odběry provést.

K dalším screeningům, který se provádí ještě v porodnici patří vyšetřování kyčlí novorozence, cílem je odhalení vrozené luxace (vykloubení kyčle) a včasná léčba.

Dále se vyšetřují oči již u novorozence k vyloučení vrozené katarakty (šedého zákalu). Na některých novorozeneckých odděleních se provádí ultrazvukové vyšetření ledvin k vyloučení odchylek ve vývoji ledvin.

Přeji všem maminkám, aby se s pozitními výsledky nesetkaly a určitě se nebály na cokoliv zeptat, co jim není jasné a v případě, že máte pocit, že něco není v pořádku, tak se obrátily na svého pediatra, který vám jistě pomůže a poradí. Zdraví vašeho dítěte je pro nás maminky nejdůležitější.

Zdroj:

T. Fait, M. Vrablík, R. Češka, Prevetivní medicína, Maxdorf, druhé rozšířené vydání, 2011

Přečtěte si také:

  • Kontaktní čočky během těhotenstvíKontaktní čočky během těhotenství Pokud nosíte kontaktní čočky, možná si říkáte, jestli to nějak ovlivní vaše těhotenství. Uklidníme vás hned ze začátku, žádné velké komplikace by neměly nastat. Pokud se přesto objeví […]
  • DědičnostDědičnost Člověk se vyvíjí podle prostředí, ve kterém žije – alespoň do určité míry. Dítěti dáváte svou zdatnost zdraví i složení organismu. Dáváte mu tedy i své nedostatky, tělesné a duševní vady, […]
  • Těhotenský kalendář 19. týden Těhotenský kalendář 19. týden Vaše miminko Připomeňte si, jak minulý týden pokračoval vývoj vašeho maličkého. Nadbytečná vajíčka. Možná ještě neznáte pohlaví svého miminka, pokud však čekáte děvčátko, je již její […]
  • 38. týden těhotenství38. týden těhotenství V 38. týdnu těhotenství děťátko váží 2,50 až 3,50 kg a měří kolem 48cm. Miminko je již plně vyvinuté a posledních pár týdnů tráví tím, že pěkně přibírá. Nehtíky na rukou mu stále rostou, […]
  • Můj nešťastný porodMůj nešťastný porod Ke konci svého prvního, a zatím jediného těhotenství jsem měla vysoký krevní tlak. Ve 37 týdnu těhotenství se tedy můj gynekolog rozhodl, že mě pošle okamžitě do porodnice a vypsal mi […]
  • MahulenaMahulena Svátek: 17.listopad Domácí podoby: Mahulenka, Mahulička, Mahulka, Lena Původ: český Význam: uměle básnicky vytvořené (Radúz a Mahulena) Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.