diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Škytavka u miminek

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Škytavkou trpí všichni novorozenci a kojenci. I když může být novorozenci (kojenci) škytání velmi nepříjemné, jelikož trvá moc dlouho a často narušuje i jeho krmení, jde o běžnou věc a není důvod k obavám. Ve většině případů škytavka vzniká tak, že se žaludek s příjmem jídla náhle roztáhne, což způsobí podráždění hlavního dýchacího svalu, kterým je bránice. Ta se následně začne stahovat. Existuje sice více teorií, ale pravá příčina dětského škytání není dosud úplně známa. Zhruba okolo jednoho roku se četnost škytání u většiny dětí snižuje, až postupně mizí.

Několik typů, jak zmírnit škytání novorozenců a kojenců:

 • Dojde-li ke škytání během kojení, je nejlepší dále pokračovat v krmení, což pomůže škytavku zastavit. Pravidelné polykání a dýchání mohou obnovit správnou činnost bránice.
 • Škytá-li miminko mimo dobu krmení, dejte mu lehce napít mateřského mléka nebo mu dejte pár loků umělého mléka z lahvičky. Tekutiny často pomohou uvolnit stažený jícen.
 • Některým dětem pomáhá, pokud je posadíte nebo je držíte ve vzpřímené poloze, dokud škytavka nepřejde.
 • Fouknutí dítěti do tváře může způsobit, že začne rychleji dýchat, čímž se změní pohyb bránice.
 • Náhlý přísun chladného vzduchu z okna nebo při pobytu venku také může změnit rytmus dechu.

Ve většině případů však nemají žádné triky zaručený účinek, nejlépe je vyčkat, až škytání přejde samo. Pokud je škytavka trvalá a nezastavitelná je vhodné navštívit dětského lékaře.

Někdy se může vyskytnout jiná příčina škytavky, která by již byla vážná a mohla by vyžadovat lékařskou péči.

Přečtěte si také:

 • RadanRadan Svátek: 14.leden Domácí podoby: Radek, Radouš, Ráďa Původ: slovanský Význam: zkrácená podoba jména Radovan, radující se, radost přinášející. Líbí se Vám toto jméno?
 • Lotosový porod aneb Když se pupeční šňůra nestříháLotosový porod aneb Když se pupeční šňůra nestříhá Opravdu zajímavý příspěvek, který neváhám dát na web pro nastávající maminky. Jaký na to máte názor Vy? V alternativním porodnictví se objevil nový trend, tzv. lotosový porod. Porod, při […]
 • AlexejAlexej Svátek: 3.květen Domácí podoby: Alex, Alek, Alan, Saša, Lexa Původ: řecký Význam: záštita, pomoc (ruské) Líbí se Vám toto jméno?
 • Nezapomínejte na ovoce a zeleninu – 3. dílNezapomínejte na ovoce a zeleninu – 3. díl Zaměřme se na jednotlivé plody a naučme se je zapojovat více do našeho jídelníčku. Nahraďme tuky živočišné za vhodnější stravu a věnujme svou pozornost spíše přírodní energii. Rajčata, […]
 • Dítě a vyDítě a vy Rodičovství je snad nejkrásnější, ale i nejnáročnejší úkol v životě člověka. V této velice obsažné knize věnované DÍTĚTI A RODIČOVSTVÍ najdete: - všechny potřebné informace o tom, jak […]
 • DianaDiana Svátek: 4.ledna Domácí podoby: Dianka, Diječka, Dijka Původ: latinský Význam: v latinském diviana, tedy „božská“. Možná také souvisí s latinským dies (den), význam byl tedy také […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.