diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Strach z porodu

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Každou z nás potká porod maximálně párkrát za život, proto pro nás přestavuje velkou neznámou. Zároveň je porod jistě v životě ženy jedním z největších zážitků. Ženy, které rodí poprvé, se snaží získat co nejvíce informací, ale ty je většinou vyděsí. Pravdou je, že se strachem rodiček se v poslední době setkáváme méně, než před několika lety. Odhadem má strach z porodu asi 60% rodiček.

Nadměrný strach při porodu

Organismus ženy je na určitou dávku strachu přizpůsobený, je-li strach příliš velký, může negativně ovlivnit průběh porodu. Pokud ho rodička nedokáže ovládnout, může se tím porodní proces velmi zkomplikovat. Při stresové situaci může vysoká hladina kortizolu způsobit poruchu děložní činnosti a snížení průtoku krví placentou. Plod pak není dostatečně zásoben kyslíkem.

 

Čeho se ženy vlastně bojí?

Strach z bolesti

Ano, porod bolí. Je to způsobeno svalovými stahy dělohy a roztahováním děložního hrdla. K tomu všemu musí dojít, aby mohlo miminko projít porodními cestami. Příroda nás však obdařila možností tyto bolesti snášet. V okamžiku silné bolesti produkuje endorfiny, které ji tlumí. Mají podobný účinek jako opiáty. Stres, strach a úzkost však účinku endorfinů zabraňují. Čím více tedy budete klidnější, tím více vám vaše tělo pomůže překonat bolest. V dnešní době lze bolest velmi účinně tlumit také použitím léků. Asi 70% rodiček v Čechách při porodu těchto léků využívá. Počítejte ale s tím, že i s epidurální anestezií porod bolí.

Strach ze vstupu do neznáma

Nejen prvorodičky se bojí této situace. Některé ženy řeší svůj strach tím, že se informacím o porodu systematicky vyhýbají, aby si nepřidělávaly starosti, jiné ženy se o ně zajímají až přehnaně moc. Svůj strach z kroku do neznáma zmenšíte hlavně tím, když budete vědět, co se s vámi při porodu děje.

Strach z velké role

I z této role mají mnohé prvorodičky strach. Mohou se například obávat, zda novou změnu zvládne ona i její partner nebo zda bude dobrou matkou. A právě tento aspekt může být u mnoha žen v pozadí nadměrného strachu z porodu.

 

Jak pracovat se svým strachem?

Se strachem se dá pracovat tak, aby byl váš strach z porodu zdravý.

Opatřete si dostatek informací o průběhu porodu, ale nepřehánějte to

Navštěvujte přípravné porodní kurzy, přečtěte si publikaci věnovanou porodu, vyhledejte si informace na internetu. Když budete vědět, co můžete během porodu očekávat, budete pak méně překvapena a vystrašena. Historky o 30ti hodinovém porodu ale raději neposlouchejte. Nic vám to nepřinese, jen to, že budete celé těhotenství svůj strach jen posilovat.

Sdílejte své pocity s partnerem a známými

Budete-li mluvit o svých pocitech a obavách, uvolníte tím vnitřní napětí. Podporu hledejte u známých a kamarádek, které mají s porodem zkušenosti a vědí, o čem je řeč.

Myslete na to, co bude následovat po porodu

Nemyslete jen na dlouhý a bolestivý porod. Představte si sebe s miminkem na vašem bříšku a vedle pyšného partnera či jinou blízkou osobu. Po porodu budete na sebe pyšná jako nikdy předtím.

Vezměte si k porodu partnera či dulu

Přítomnost blízké osoby při porodu Vám pomůže necítit se tak osamoceně. Kromě blízké osoby si na sál můžete vzít i odborníka – vlastní porodní asistentku či dulu. Duly jsou pro vás jako stvořené – budou vás opečovávat po celou dobu porodu.

Nezapomeňte ani na to, že většina žen úspěšně porodila před vámi.

Přečtěte si také:

  • Eugenia, EvženieEugenia, Evženie Svátek: 22.duben Domácí podoby: Evža, Evžička, Evženka Původ: řecký Význam: blahorodý, urozený Líbí se Vám toto jméno?
  • Proč si muži berou potvoryProč si muži berou potvory Pro všechny ženy, které touží po vdavkách! Určitě znáte nějakého skvělého svobodného muže, který se oženil s naprosto obyčejnou dívkou. Jeho přátelé a rodina jsou naprosto zdrceni a diví […]
  • Zapečená brokolice pro děti od 6.měsícůZapečená brokolice pro děti od 6.měsíců Hledáte inspiraci co uvařit dobrého k obědu svému děťátku? Zde je jednoduchý recept, který patřil mezi naše oblíbené. Třeba zachutná i vašemu drobečkovi. Příprava je jednoduchá. Toto jídlo […]
  • Těhotenské oblečeníTěhotenské oblečení Společenské těhotenské oblečení Ženy, které očekávají přírůstek do rodiny mají tendenci ukrývat své bříška. Pocit, že jsou jako malé sloni je stále větší a větší. V dnešní době však […]
  • Dětské paštiky – šílenostDětské paštiky – šílenost Nedávno mě jedna moje známá poslala tento šílený odkaz, který se týká složení paštiky. Je určena pro děti!! Prosím zkoukněte zde: […]
  • Co dát dětem pod stromeček?Co dát dětem pod stromeček? Můj 4 letý synovec si moc rád hraje s bagrem, převáží duplo kostky a nejen ty, dokonce i dřevěné brikety, sem a tam.Vždycky si něco najde, co se dá někam přesunout. Za to starší synovec je […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.