Posted on

Očekávání miminka je pro každou ženu jedinečným obdobím v jejím životě, i když  od ní vyžaduje  určité změny životosprávy.

V první řadě  budoucí maminky musí přestat ihned kouřit, omezit výrazně pití alkoholu (občasná sklenka neuškodí), o užívaných lécích musí informovat gynekologa při první návštěvě.

Po celé období těhotenství je důležité mít pestrý jídelníček a řídit se pravidly zdravé výživy. Zvýšené nároky jsou hlavně na přísun bílkovin, železa a vápníku.

V jídelníčku by měli  být jak živočišné tak i rostlinné bílkoviny. Ženy vegetariánky by měly alespoň  pít mléko a jíst vejce, aby zabezpečily plodu dostatek látek, potřebných pro stavbu těla.

Železo je potřebné hlavně na tvorbu červených krvinek a nachází se převážně v mase, žloutku, celozrnném chlebu a fazolích. U těhotných žen dochází často k chudokrevnosti a podávání železa je nutné při jeho nedostatku v těle v lécích.

Vápník je hlavní stavební součástí kostí a zubů. V potravě ho nalezneme v mléku a mléčných výrobcích, v mase a sardinkách.

Příjem tekutin by měl být pravidelný a v menším množství.

Leave a Reply