Posted on

Co je Crohnova nemoc? Projevuje se pozvolnou změnou zdravotního stavu a může připomínat zánět slepého střeva. Při Crohnově chorobě se střídají období relapsu a remisí. U každého jedince je vývoj nemoci proměnlivý.

Deset procent mladých párů se v současnosti setkává s problémem otěhotnění. Gynekologové léčí neplodnost žen a mohou dojít k závěru, že srůsty a adheze v dutině břišní způsobené střevními záněty jsou příčinou neschopnosti otěhotnět. Na vině je právě Crohnova choroba. Střevní záněty vytvářejí v dutině břišní terén, který je pro snadné početí komplikovaný. Pokud nemocná otěhotní, zvyšuje se u ní riziko mimoděložního těhotenství. Žena je pak ohrožena na životě. Pacientka s Crohnovou nemocí by v ideálním případě měla otěhotnět v období, kdy je její nemoc stabilizovaná.

Relaps – nastává tehdy, když je člověk znovu zasažen stavem, který jej již v minulosti zasáhl.

Remise –  je návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci.Jedná se vlastně o dosažení bezpříznakového období. Předpokládá se, že nemoc je stále přítomna, ale bez zjevných příznaků. Pokud je remise spontánní, znamená to, že k vymizení příznaků došlo bez specifické léčby (např. bez užití léků).

Adheze – označuje přilnavost materiálů.

Leave a Reply