Posted on

Cronova choroba patří mezi nespecifické střevní záněty. Jejich příčinu neznáme. Zánět se může rozšířit na celou trávicí trubici včetně hltanu. Onemocnění probíhá ve vlnách, kdy se střídá období remise s obdobím relapsů. Mezi příčiny patří také genetická dispozice. Onemocnění bylo pojmenováno po svém objeviteli, americkém lékaři, A. Crohnovi. Mezi hlavní příznaky patří průjmy s příměsi krve a hlenu, bolesti břicha, křeče bezprostředně po stolici, dále úbytek hmotnosti, celková slabost, malátnost, teploty a únava. Existuje zde i riziko maligního zvrhnutí v rakovinu tlustého střeva. Často se tato nemoc může zpočátku zaměnit se střevní chřipkou, zánětem slepého střeva, a další. Důležité je udělat odběr stolice na vyšetření, kdy se potvrdí nebo vyvrátí infekční příčina. Poté se pátrá dále- ultrazvukové vyšetření břicha, odběry krve, a také kolonoskopie- což je optické vyšetření konečníku a střeva endoskopem. Léčba- léky, při komplikacích často operační řešení. Dále dieta s vysokým obsahem bílkovin, výživná, dle tolerance jednotlivých potravin u pacienta. A řada dalších metod. 

Toto onemocnění se nevyhýbá ani mladým ženám, které se snaží otěhotnět nebo těhotenství v nejbližší době plánují. Často se ženy musí léčit pro neplodnost z důvodu srůstů, které záněty střeva v malé pánvi napáchaly. Přirozené početí je poté komplikované. V dnešní době ještě řada žen své těhotenství odkládají na pozdější věk, kdy procento spontánního otěhotnění se snižuje. U žen s Cronovou chorobou je třeba se na těhotenství důkladně připravit. Zvolit období, kdy se žena nachází v relativním klidu, kdy je nemoc stabilizovaná. Objevuje se zde riziko mimoděložního těhotenství. Se svým gastroenterologem by měla probrat jaké léky může v období těhotenství užívat a jaké ne. Těhotenství by mělo být vedeno jako rizikové, s větším množstvím kontrol. V dřívějších dobách bylo ženám s Cronovou chorobou těhotenství zakázáno. Dnes je tomu jinak. Sama mám kamarádkou, která chodila ke svému gynekologovi od 17 let. Těhotenství ji nedoporučoval. Přešla po několika letech k jinému, ten její zdravotní stav uznal za stabilizovaný a těhotenství ji povolil. Dnes má téměř tříletou holčičku. Těhotenství u ní proběhlo naprosto v pořádku, i porod zvládli. Ke zhoršení příznaků u ní naštěstí nedošlo.

Diskutovanou otázkou zůstává, zda by těhotná s CN neměla rodit císařským řezem. Píštěle, operace v oblasti konečníku by mohly být komplikací u spontánního porodu. Je nutné, aby se k tomu vyjádřil chirurg, který operace vedl. V případě operačního vedení porodu by měl být přítomen. Pokud chirurg uzná, může žena rodit spontánně. V případě předčasného porodu by měla být žena odvezena do perinatologického centra, kde bude náležitě postaráno o ní i o dítě.

Často se stává, u ženy v období šestinedělí s cronovou chorobou dochází ke zhoršení zdravotního stavu. Rodička proto vyžaduje mimořádnou péči. Základem by měla být i zvýšená pomoc rodiny.

Co říci závěrem? Přeji všem ženám, které tuto nemoc mají, aby si své těhotenství i mateřství užívaly. Hodně zdraví.

4 Replies to “Těhotenství s Cronovou chorobou”

  1. Dobry den chtela jsem se zeptat. Muj pritel ma cronovu nemoc a chteli by jsme miminko, ale on se boji, ze tehotenstvi nebudu mit v poradku a nebo dite nemoc zdedi.je mozne ze nemoc miminko zdedi? a ze tehotenstvi budu mit nejak slozite? nebo se nemusime tak bat a muzeme bez obav do miminka jit ?

    1. Pokud vy byste měla tuto nemoc, je třeba ïnformovat o svém těhotenství svého gastroenterologa a gynekologa. Na těhotenství se pečlivě připravit. V případě, že má Crohnovu nemoc váš přítel, zkuste se zeptat svého gynekologa, který vás může poslat do genetické poradny, která vaše obavy zmírní. Každé těhotenství je tak trochu sázka do loterie. Nikdy nevíte 100%, že vše bude v pořádku a miminko se narodí zdravé. Toto si ale nemůžete připouštět, je nutné prožívat si těhotenství v klidu a v pohodě. To je to, co můžete pro své miminko udělat. Při obavách se poraďte se svým gynekologem, docházejte na pravidelné prohlídky, pečujte o své i partnerovo zdraví.. Přeji Vám, ať se miminko brzy podaří.

Leave a Reply