diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenství s paterčaty bere žena z Milovic s úsměvem, na svět přijdou v neděli

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

patercataPoprvé v novodobé české historii se narodí paterčata. Maminka Alexandra Kiňová (23) je už dva měsíce v podolské porodnici, kde je na její nedělní porod připraven pětičlenný tým operatérů, anesteziologů i celé neonatologické oddělení.
Vše probíhá, jak má. Snad až na to, že drobná mladá maminka, přestože ve svém bříšku nosí hned pět dětí, přibrala jen 26 kilogramů. „To mi přijde také trochu zvláštní, protože během prvního těhotenství, ze kterého mám nyní pětiletého synka, jsem přibrala 34 kilo. Podle ultrazvuku lékaři ale přesné váhy ani pohlaví nejsou schopni rozeznat. Miminka se vzájemně překrývají, takže zatím víme jen, že mám v bříšku holčičku a dva jednovaječné kluky. Ostatní budou překvapením,“ usmívá se statečná pacientka, kterou chválí i ošetřující lékař.

„Maminka to nese dobře a velmi optimisticky. I když tu v ústavu probíhaly vícečetné porody, které i u čtyřčat vždy dopadly dobře, toto je skutečně extrémní věc. Ale celý tým operatérů je už nyní připraven na telefonu. Vše je zajištěné,“ řekl Právu Hynek Heřman, šéf oddělení rizikového těhotenství Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Už za týden by mohla Alexandra své děti držet v náručí. „Vše už je naplánované. Porod by měl proběhnout v neděli 2. června v sedm hodin ráno,“ sdělil redakci ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl.

Maminka prvních českých paterčat si na průběh těhotenství nemůže stěžovat.

„Pohybuje se mi dobře, žádné problémy nemám s dýcháním, ani se spaním. Spím na boku, a když se to některému z miminek nelíbí, otočím se. Není to jako z hororu, jak si lidé představují, že se hýbou všechna najednou. Ale kopou po jednom, když začne jedno, druhé mu to vrátí, takže ty pohyby jsou spíš dokola,“ popisuje Alexandra.

Nechtěli jsme tomu věřit, přiznala matka

„Žijeme v bytě 1+1 ještě s pětiletým synkem. Město nám sice slíbilo byt 3+1, ale jinak žádné peníze za porod nedostanu, jen mateřskou a dvě pečovatelky, ale nevím, kam se s takovou bandou vejdeme,“ líčí mladá maminka a vzpomíná, že když poprvé slyšela verdikt gynekologa, dala se do pláče.

„Ještě dříve teda vlastně začal plakat partner. Nejdřív to měla být dvojčata, pak čtyřčata, ale tomu jsme nechtěli věřit a říkali jsme si, že se spletli. Když mi pak lékař na konci března ukázal pátou hlavičku, teprve nám to došlo. Už se nám i ozvali nějací lidé, že by rádi pomohli, a za to jsme obrovsky vděční, protože já vážně nevím, co budeme dělat, až budou na světě,“ dodává Alexandra Kiňová.

Už nyní pracovnice z Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat zřizuje speciální konto, kam by mohli zájemci budoucí osmičlenné rodině přispět. V tuto chvíli se na ni mohou obrátit lidé, kteří chtějí pomoci, na e-mail dvojčata@atlas.cz .

Zdroj: http://www.novinky.cz

 

Přečtěte si také:

  • Problémy v těhotenství – 2.díl: ZvraceníProblémy v těhotenství – 2.díl: Zvracení Tyto stavy zvracivého pocitu jsou mnohdy vyvolávány špatnými intervaly mezi jednotlivými chody, ale i zápachem tabáku či parfému. Časté a intenzivní zvracení si vyžaduje lékařskou pomoc. […]
  • Bylinkové opojení pro maminkyBylinkové opojení pro maminky Co říkáte zkusit bylinkovou koupel, bylinkový čaj nebo voňavý polštářek plný bylinek? Na sladký spánek  přidejte do vany heřmánek, ten má velkou uklidňující sílu. Do čaje meduňku, […]
  • První chvilky na novém světěPrvní chvilky na novém světě Porod dítěte je neopakovatelným zážitkem pro celou rodinu. Dítě je plodem lásky dvou lidí, naplněním jejich touhy spojit svůj život. Již od prvních týdnů těhotenství se mezi ženou a plodem […]
  • Cena Purpurové srdceCena Purpurové srdce Je mou ctí Vás informovat o akci Purpurové srdce občanského sdružení Nedoklubko. Oslavte s námi Den předčasně narozených dětí tím, že oceníme ty, kteří se o jejich záchranu zasloužili. […]
  • Jak vyzrát na poporodní kila?Jak vyzrát na poporodní kila? Pro naprostou většinu maminek znamená těhotenství a následné narození miminka i nějaké to kilo navíc. Kromě krásného pokladu v kočárku jim proto zůstane i nepříjemná pneumatika na břiše, […]
  • AnitaAnita Svátek: 26.červenec Domácí podoby: Anuška, Anitka, Aňa, Nita Původ: hebrejský Význam: milostná (španělská podoba jména Anna) Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.