Posted on

Vyšetření ultrazvukem patří v dnešní době mezi základní vyšetřovací metody v gynekologii. V době těhotenství se s ním žena setká několikrát.

První vyšetření se provádí proto, aby se vyloučila mimoděložní gravidita a potvrdila se  gravidita v děloze, dále k tomu, aby se posoudila vitalita plodu ( srdeční akce a pozdější pohyby ). Již na samém počátku lze na ultrazvuku vidět, zda nastávající maminka nečeká dvojčátka. Jedná se o období kolem 8 týdně těhotenství.

Kolem dvanáctého týdne se provádí všem ženám  první ultrazvukový screening. Další vyšetření následuje kolem 20. týdne těhotenství. Toto vyšetření je velice důležité v tom, že již mapuje případné odchylky ve vývoji plodu ( rozštěpové vady a podobně ). Samozřejmě se také změří množství plodové vody a uložení placenty.

Kolem třicátého týdne se provádí další ultrazvukový screening. Jeho cílem není pátrat po vývojových vadách, ale zhodnotit růst miminka, určit uložení placenty, polohu plodu, srdeční akci a měření plodové vody. Někteří lékaři také hodnotí průtoky krve pupečníkem, které vypovídají o cévním zásobení plodu ( jestli miminko dostává dostatečné množství krve a živin ). Toto vyšetření není povinné, ale samozřejmě pro zdraví děťátka je dobré ho podstoupit.

Máte strach, že ultrazvuk ohrozí zdraví vašeho miminka? Obavy nemusíte mít žádné, protože škodlivé vlivy vyšetření nebyly prokázány, naopak ultrazvuk pomohl v zárodku některé odchylky ve vývoji plodu odhalit a tím i co nejdříve řešit.

Leave a Reply