diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Ultrazvuk

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vyšetření ultrazvukem patří v dnešní době mezi základní vyšetřovací metody v gynekologii. V době těhotenství se s ním žena setká několikrát.

První vyšetření se provádí proto, aby se vyloučila mimoděložní gravidita a potvrdila se  gravidita v děloze, dále k tomu, aby se posoudila vitalita plodu ( srdeční akce a pozdější pohyby ). Již na samém počátku lze na ultrazvuku vidět, zda nastávající maminka nečeká dvojčátka. Jedná se o období kolem 8 týdně těhotenství.

Kolem dvanáctého týdne se provádí všem ženám  první ultrazvukový screening. Další vyšetření následuje kolem 20. týdne těhotenství. Toto vyšetření je velice důležité v tom, že již mapuje případné odchylky ve vývoji plodu ( rozštěpové vady a podobně ). Samozřejmě se také změří množství plodové vody a uložení placenty.

Kolem třicátého týdne se provádí další ultrazvukový screening. Jeho cílem není pátrat po vývojových vadách, ale zhodnotit růst miminka, určit uložení placenty, polohu plodu, srdeční akci a měření plodové vody. Někteří lékaři také hodnotí průtoky krve pupečníkem, které vypovídají o cévním zásobení plodu ( jestli miminko dostává dostatečné množství krve a živin ). Toto vyšetření není povinné, ale samozřejmě pro zdraví děťátka je dobré ho podstoupit.

Máte strach, že ultrazvuk ohrozí zdraví vašeho miminka? Obavy nemusíte mít žádné, protože škodlivé vlivy vyšetření nebyly prokázány, naopak ultrazvuk pomohl v zárodku některé odchylky ve vývoji plodu odhalit a tím i co nejdříve řešit.

Přečtěte si také:

  • Sledujte váhu dítěteSledujte váhu dítěte Když nemáte doma váhu, dozvíte se při pravidelných návštěvách poradny, o kolik dítě přibralo. Váhová křivka stoupá klidně, bez velkých výskoků a schodů. Týdně přibývá dítě asi o 180 – 200 […]
  • ViktorieViktorie Svátek: 10.březen Domácí podoby: Viki, Viktorka, Vikinka, Vikuška, Víťa, Torka Původ: latinský Význam: pochází z latiny, kde victoria znamená „vítězství“. Líbí se Vám toto […]
  • BartolomějBartoloměj Svátek: 24.srpen Domácí podoby: Bart, Bárta, Bartoš, Bartík, Bartoň Původ: aramejský (biblické jméno) Význam: oráč, bojovný syn Líbí se Vám toto jméno?
  • DoubravkaDoubravka Svátek: 19.leden Domácí podoby: Doubravička, Doubruše Původ: slovanský Význam: vzniklo ze slova „doubrava“ (dubový háj, doubí, dubina) Líbí se Vám toto jméno?
  • Hrachová polévka se špenátemHrachová polévka se špenátem Suroviny: 250g hrachu, kousek celeru, sůl, 4 stroužky česneku, 2 lžíce kukuřičné mouky, mražený listový špenát, 1 lžičku sušené majoránky. Postup: Hrách si namočíme přes noc do studené […]
  • Volně prodejné přípravky v gynekologiiVolně prodejné přípravky v gynekologii Tato kniha je určena lékařům, lékárníkům, zdravotním sestrám ale i široké veřejnosti. Obsahuje přehled volně prodejných přípravků a potravinových doplňků použitelných v komplexní péči o […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.