Posted on

Umělá výživa se užívá jako náhrada pokud selhaly všechny metody a vlastní kojení není možné. Mateřské mléko je optimální nejméně do 6 měsíců, kdy by výživa měla být mléčná. Od 6 měsíce se mohou začít podávat nemléčné příkrmy.

Formule umělé výživy – Pro výživu se podává adaptace kravského mléka. To, ale neobsahuje řadu antiinfekčních, imunologických, hormonálních a růstových faktorů. Mléko se musí tedy upravit. Sníží se obsah bílkovin, změní poměr syrovátky a kaseinu. Zvýší obsah laktózy. Živočišný tuk se nahradí rostliným. Sníží se obsah soli. Doplní se vitamíny,vápníkem, železem a stopovými prvky.

Speciální formule – Antirefluxní : mléko je zahuštěno vlákninou svatojánského chleba. Používá se v případě, že se mléko vrací do jícnu. Formule s hydrolyzovanou bílkovinou : s nízkým stupněm hydrolýzy (hypoalergení mléko pro alergické novorozence). S níským stupněm (obsahuje silně hydralizovanou bílkovinu, cukry a tuky jsou nahrazeny trigliceridy.

Formule pro nezralé novorozence – mají zvýšený energetický obsah, zvýšený obsah bílkovin, část cukrů jsou polymery glukozy, obsahuje esenciální mastné kyseliny,stopové prvky a kostní minerály.

Sójové preparáty – Neobsahují bílkovinu kravského mléka a mléčný cukr. Užívá se při alergii na kravské mléko.

Leave a Reply