diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Úspěchy dětské plastické chirurgie v Brně

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Již stovky operací a nepočítaně dětských úsměvů má za sebou tým MUDr. Jitky Vokurkové, primářky Oddělení dětské plastické chirurgie FN Brno. Právě ona u nás v roce 2005 poprvé provedla operaci rozštěpu rtu již v prvním týdnu života dítěte.

Neustálý vývoj na poli medicíny si v minulých letech vyžádal úzkou specializaci v řadě oborů, dětskou plastickou chirurgii nevyjímaje. V návaznosti na dětskou anesteziologii, pooperační a intenzivní chirurgickou péči a léčbu pediatrickou je možné provádět zákroky od nejranějšího věku.
MUDr. Jitka Vokurková, Ph.D., je v Dětské nemocnici FN Brno od roku 2004 specialistkou pro léčbu dětí s vrozenými vývojovými vadami, dětskými nádory a poúrazovými stavy. Když bylo v roce 2011 při Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno vytvořeno samostatné Oddělení dětské plastické chirurgie, stala se MUDr. Vokurková výběrovým řízením jeho vedoucí lékařkou.

Nejčastějšími zákroky jsou operace pro vrozené vývojové vady obličeje – rozštěpy. Léčba vrozených vad vyžaduje komplexní mezioborovou spolupráci. Díky vybavení Dětské nemocnice FN Brno, zkušenostem neonatologů z Pediatrické kliniky, dětských anesteziologů z Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace a zkušenostem primářky Vokurkové jsou od roku 2005 jako první v ČR prováděny operace rozštěpu rtu od prvního týdne života. Dodnes bylo v prvním měsíci operováno 235 novorozenců s rozštěpem rtu všech typů. Pro rozštěp patra jsou děti ve FN Brno operováni od 6 měsíců věku. Další stovka pacientů je operována každoročně pro jiné diagnózy.
K nejzávažnějším prováděným zákrokům však patří chirurgická léčba benigních i maligních nádorových onemocnění kůže a končetin, prováděná ve spolupráci s Klinikou dětské onkologie. Při vrozeném výskytu je nezbytné provádět zákroky od novorozeneckého období.
Pro zlepšení komplexní léčby obličejových rozštěpů prim. MUDr. J. Vokurková v roce 2008 spoluzaložila Nadační fond Šťastný úsměv (www.rozstepy.cz).

Kontakt: Prim. MUDr. Jitka Vokurková, Ph.D., e-mail: jvokurkova@fnbrno.cz, Oddělení dětské plastické chirurgie KDCHOT FN Brno

Ilustrační foto: http://stastny-usmev.cz/

Zdroj: http://www.florence.cz

 

Přečtěte si také:

  • Kakaový nápoj BIOLINIE pro dětiKakaový nápoj BIOLINIE pro děti Chcete pro své děti to nejlepší? Nabídněte jim lahodný kakaový nápoj vyrobený z bio kakaa a bio třtinového cukru. Kakaový nápoj s příjemnou čokoládovou chutí je snadno rozpustný ve […]
  • Pochod Prahou proti týrání a zneužívání dětí a Světový den dětíPochod Prahou proti týrání a zneužívání dětí a Světový den dětí Stále to čtete v novinách, tisku, posloucháte v televizi smutné téma o násilí na dětech. Pokud někdo nemá vztah k dětem, neměl by je vůbec mít nebo s nimi žít ve společné […]
  • Theodor, TeodorTheodor, Teodor Svátek: 23.říjen Domácí podoby: Teo, Toda, Tedy, Dorek Původ: řecký Význam: boží dar, bohem darovaný Líbí se Vám toto jméno?
  • LudišeLudiše Svátek: 26.srpen Domácí podoby: Luděna, Luďka Původ: český Význam: uměle vytvořené autorem Královédvorského rukopisu Líbí se Vám toto jméno?
  • Aromaterapeutická masážAromaterapeutická masáž Aromaterapie je součástí alternativního lékařství. K léčbě poruch či nemocí používá aromatické esence či oleje přírodního druhu. Esence se získávají buď z celých rostlin, nebo z jejich […]
  • Malý lupínek na hlavičce (fontanela)Malý lupínek na hlavičce (fontanela) Lebka novorozence není úplně zkostnatělá. Jednotlivé lebeční kosti jsou spojeny zatím jen blánou. Kde se švy lebeční kosti stýkají, tam vzniká větší blanitý prostor, který nazýváme […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.