Posted on

Hledáte inspiraci na jednoduché vánoční cukroví? Zde ji máte. např. Vosí hnízda jsou klasickým vánočním cukrovím. Příprava je jednoduchá. Pokud Vás zaujme tento recept a chtěli byste další inspiraci, sáhněte po knize Kuchařka pro báječné tchýně, jejichž autorkou je Helena Chvátalová. Vosí hnízda dělávala kdysi moje maminka, ale pamatuji se, jak si vždycky trochu stěžovala, že se jí špatně vyklápějí. Až kamarádka Miluška mi před lety půjčila svoje rozevírací formičky (už jsem si samozřejmě dávno koupila své) a dala mi tento recept.

Na 28–30 hnízd
Těsto
1 sáček dětských piškotů (myslí se běžná velikost, ne dvojnásobné balení)
150 g moučkového cukru
80 g másla
50 g mletých ořechů
20 g kakaa
2 lžíce rumu
2 lžíce teplého mléka (nechávám ho přejít varem)

Náplň
50 g másla
50 g moučkového cukru
1 lžíce rumu
1 žloutek (vzhledem ke své fobii ze syrových vajec ho nedávám, mám vyzkoušeno, že nemusí být).

1. Ze sáčku odebereme 30 piškotů. Zbytek rozstrouháme.
2. Utřeme máslo s cukrem, přidáme nastrouhané piškoty a oříšky, kakao, rum, svařené teplé mléko. Uděláme (chce se mi napsat „upatláme“) těsto, které dáme do ledničky asi na půl hodiny ztuhnout.
3. Mezitím připravíme náplň utřením másla a cukru (já žloutek nedávám, ale přidat ho samozřejmě můžete).
4. Formičky na vosí hnízda – ideální jsou úlečky, které se dají otevřít, takže odpadá problematické vyklepávání z formiček, které se dřív otevřít nedaly – vysypeme trochou moučkového cukru, vmáčkneme kousek těsta.
5. Do důlku uvnitř hnízdečka dáme trochu náplně, přiklopíme piškotem, rozevřeme formičku a postavíme do krabičky. Stejným způsobem pokračujeme i s ostatními.
6. Z dávky je 28–30 malých hnízdeček, pokud máte i větší formičku na „sršní“ hnízdo, pár jich vnoučatům pro radost udělejte, ale výsledný počet pak bude menší.

TIP
Někdy také udělám „těsto“ na vosí hnízda, ale tvořím z něj jen kuličky, do kterých dávám kompotovou višni namočenou v rumu, a kuličky obaluji ve strouhaných oříšcích.

Zdroj: Kuchařka pro báječné tchýně, Helena Chvátalová, vydavatelství Smart Press, www.smartpress.cz.

 

Leave a Reply