diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Výživa dítěte při průjmových onemocněních

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Většina průjmových onemocnění je způsobených viry, proto proti nim nepomáhají léky. Při průjmovém onemocnění je nejzávažnější ztráta tekutin a minerálů stolicí, proto je nejdůležitější je co nejdříve začít nahrazovat.

Základním doporučením je zvýšit příjem tekutin, jakmile dítě dostane průjem. Zvýšené množství tekutin podávejte po celou dobu trvání průjmu.

Pokud je dítě kojeno, pokračujte v kojení a nabízejte mu prs častěji než normálně. Pokud je dítě výhradně kojeno (tzn. že nedostává  žádné další příkrmy ani tekutiny), nabízejte mu mezi kojením rehydratační roztok s obsahem minerálů a glukózy. Prodává se v lékárnách pod názvem Kulíšek. Prášek rozpusťte ve vodě podle návodu a roztok nepřichucujte.

Pokud je dítě na umělé výživě, pokračujte v umělé výživy, kterou běžně podáváte. Podávejte také rehydratační roztok (Kulíšek) nebo zvýšené množství neslazených nebo jen nepatrně slazených tekutin, na které je dítě již zvyklé, např. vodu, neslazený nebo málo slazený čaj.

Pokud již kojenec dostává příkrm a nebo jde o starší dítě, podávajte rehydratační roztok (Kulíšek) nebo zvýšené množství neslazených nebo jen nepatrně slazených tekutin, na které je již dítě zvyklé. Vhodná je voda, neslazený nebo málo slazený čaj. Často je doporučován rýžový odvar. Můžete ho také podávat, ale jde o práci navíc. Bylo prokázáno že rýžový odvar nemá výrazné výhody a jeho příprava je složitější než jednoduché rozpuštění rehydratačního roztoku ve vodě.

Nepodávejte sladké nápoje, jako jsou limonády, kolové nápoje, ovocné šťávy, džusy nebo silně slazený čaj. Vysoký obsah cukru v těchto nápojích může průjem ještě zhoršit.

Tekutiny podávejte často a v malých dávkách, po lžičkách, po locích. Pokud dítě zvrací, počkejte 10 minut, a pak pokračujte pomaleji. Pokud dítě opakovaně zvrací, vyhledejte lékaře, aby jste se ujistili, že dítě není dehydratováno. Podávejte tekutiny po každé vodnaté stolici dítěte v množství 50-100 ml do 2 let a 100-200 ml u dítěte staršího než 2 roky. Dostatek potravy v průběhu průjmu napomáhá rychlejšímu uzdravení. Nedoporučuje se používat speciální mléka a nebo jiné potraviny. O jejich potřebě má rozhodnout lékař. Dieta spočívá především ve včasném podávání dobře tolerovaných potravin.To znamená využívat těch potravin, které nezatěžují střevo, strava musí být dobře a snadno stravitelná a chutná. U starších dětí je nutno vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Vhodná je mixovaná strava z brambor a rýže, jablečná, mrkvová nebo banánová pyré, libové kuřecí maso, bujón, suchary, starší pečivo. S výhodou lze použít z výše uvedeného připravené dětské výživy prodávané v obchodech.

Nepodávejte žádné léky, pokud je neodporučí lékař. Zpravidla nejsou účinné a odvádějí pozornost od podávání tekutin, které je nejdůležitější.

Zdroj:

  1. Hrodek O., Vavřinec J. a kol.: Pediatrie. Praha. Galén 2002
  2. Kudlová E., Mydlilová A.: Výživové poradenství u dětí do dvou let, Grada 2005
  3. Nevoral J. aj. : Výživa v dětském věku, Praha H&H, 2003
  4. Brown K.H., A rational approach to feeding infants and young children with acute diarrhea, Pediatric Gastroenterology and Nutrition in Clinical Practice, 2001

Přečtěte si také:

  • Zdeněk Svěrák – Tři bratřiZdeněk Svěrák – Tři bratři Jsou tři pohádky, které by měl každý znát: O šípkové Růžence, O Červené Karkulce a O dvanácti měsíčkách. Kdo viděl film Tři bratři, ten si je touto knížkou připomene, a kdo ho neviděl, ten […]
  • Prsty v ústechPrsty v ústech Dítě strká všechno do úst, protože pud sebezachování jídlem je u něho nejsilnější. Zdá se mu, že všechno na světě je pouze proto, aby bylo požito. Kromě toho poznává dítě svět, také […]
  • Přemáhání těhotenských obtížíPřemáhání těhotenských obtíží Některé těhotenské obtíže jsou nepříjemné, dovedou potrápit, ale jsou dočasné. K vyplnění úkolu sebevznešenějšího je na tomto světě třeba často všední, častokrát úmorné práce. Ale i práci […]
  • IrmaIrma Svátek: 10.září Domácí podoby: Irmuška, Ira, Irmička Původ: německý Význam: velká, silná, pevná Líbí se Vám toto jméno?
  • Mandle – zdravá potravina pro první trimestrMandle – zdravá potravina pro první trimestr V případě, že jste objevila dvě čárky na těhotenském testu, čtěte následující řádky. Určitě Vás budou zajímat. První trimestr je období rychlého růstu a změny a vy tento růst musíte […]
  • Kurz efektivního rodičovstvíKurz efektivního rodičovství Rodinné centrum Blansko připravuje letní pobytový kurz pro rodiny s dětmi ve Sloupu v Moravském krasu od 28. 7. do 4. 8. 2012. Pobyt je určen pro všechny, které zajímá efektivní výchova. […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.