diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Výživa dítěte při průjmových onemocněních

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Většina průjmových onemocnění je způsobených viry, proto proti nim nepomáhají léky. Při průjmovém onemocnění je nejzávažnější ztráta tekutin a minerálů stolicí, proto je nejdůležitější je co nejdříve začít nahrazovat.

Základním doporučením je zvýšit příjem tekutin, jakmile dítě dostane průjem. Zvýšené množství tekutin podávejte po celou dobu trvání průjmu.

Pokud je dítě kojeno, pokračujte v kojení a nabízejte mu prs častěji než normálně. Pokud je dítě výhradně kojeno (tzn. že nedostává  žádné další příkrmy ani tekutiny), nabízejte mu mezi kojením rehydratační roztok s obsahem minerálů a glukózy. Prodává se v lékárnách pod názvem Kulíšek. Prášek rozpusťte ve vodě podle návodu a roztok nepřichucujte.

Pokud je dítě na umělé výživě, pokračujte v umělé výživy, kterou běžně podáváte. Podávejte také rehydratační roztok (Kulíšek) nebo zvýšené množství neslazených nebo jen nepatrně slazených tekutin, na které je dítě již zvyklé, např. vodu, neslazený nebo málo slazený čaj.

Pokud již kojenec dostává příkrm a nebo jde o starší dítě, podávajte rehydratační roztok (Kulíšek) nebo zvýšené množství neslazených nebo jen nepatrně slazených tekutin, na které je již dítě zvyklé. Vhodná je voda, neslazený nebo málo slazený čaj. Často je doporučován rýžový odvar. Můžete ho také podávat, ale jde o práci navíc. Bylo prokázáno že rýžový odvar nemá výrazné výhody a jeho příprava je složitější než jednoduché rozpuštění rehydratačního roztoku ve vodě.

Nepodávejte sladké nápoje, jako jsou limonády, kolové nápoje, ovocné šťávy, džusy nebo silně slazený čaj. Vysoký obsah cukru v těchto nápojích může průjem ještě zhoršit.

Tekutiny podávejte často a v malých dávkách, po lžičkách, po locích. Pokud dítě zvrací, počkejte 10 minut, a pak pokračujte pomaleji. Pokud dítě opakovaně zvrací, vyhledejte lékaře, aby jste se ujistili, že dítě není dehydratováno. Podávejte tekutiny po každé vodnaté stolici dítěte v množství 50-100 ml do 2 let a 100-200 ml u dítěte staršího než 2 roky. Dostatek potravy v průběhu průjmu napomáhá rychlejšímu uzdravení. Nedoporučuje se používat speciální mléka a nebo jiné potraviny. O jejich potřebě má rozhodnout lékař. Dieta spočívá především ve včasném podávání dobře tolerovaných potravin.To znamená využívat těch potravin, které nezatěžují střevo, strava musí být dobře a snadno stravitelná a chutná. U starších dětí je nutno vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Vhodná je mixovaná strava z brambor a rýže, jablečná, mrkvová nebo banánová pyré, libové kuřecí maso, bujón, suchary, starší pečivo. S výhodou lze použít z výše uvedeného připravené dětské výživy prodávané v obchodech.

Nepodávejte žádné léky, pokud je neodporučí lékař. Zpravidla nejsou účinné a odvádějí pozornost od podávání tekutin, které je nejdůležitější.

Zdroj:

  1. Hrodek O., Vavřinec J. a kol.: Pediatrie. Praha. Galén 2002
  2. Kudlová E., Mydlilová A.: Výživové poradenství u dětí do dvou let, Grada 2005
  3. Nevoral J. aj. : Výživa v dětském věku, Praha H&H, 2003
  4. Brown K.H., A rational approach to feeding infants and young children with acute diarrhea, Pediatric Gastroenterology and Nutrition in Clinical Practice, 2001

Přečtěte si také:

  • MichaelaMichaela Svátek: 19.říjen Domácí podoby: Míša, Miška, Míšenka, Michaelka Původ: hebrejský Význam: podobná bohu; kdo je jako bůh Líbí se Vám toto jméno?
  • S bříškem za volantemS bříškem za volantem Do šestého měsíce není pro ženu matku problém, aby sama řídila automobil.. S každým dalším týdnem těhotenství se bříško víc zakulacuje a omezuje  pohyblivost, proto se od šestého měsíce […]
  • PotničkyPotničky Některé maminky ze strachu před chladem strojí své dítě příliš teple anebo je v noci příliš přikrývá. Dítě se potí, je neklidné a pláče. Pleť má vlhkou, zarudlou, někdy dojde až k zánětu […]
  • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 34. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 34. týden Šest týdnů před stanoveným termínem porodu ženy nastupují na mateřskou dovolenou. Přece jenom je nejvyšší čas, protože každý pohyb se pro vás zřejmě stane utrpením. Vedle toho se bude […]
  • 24. týden těhotenství24. týden těhotenství Na konci 24. týdne těhotenství váží plod kolem 500g, jeho délka je asi 30cm.Plod zaplňuje celou dutinu břišní, čímž je omezen v pohybu. Silné pohyby nám říkají, kdy je plod vzhůru a kdy […]
  • Moderní maminka ví, co potřebujeModerní maminka ví, co potřebuje Nyní jste zjistila, že jste těhotná a přemýšlíte, co vše byste měla během těhotenství jíst, na co nezapomenout, aby vaše miminko bylo zdravé? Jezte vše, na co máte chuť, ale nezapomínejte […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.