diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Výživa dítěte při průjmových onemocněních

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Většina průjmových onemocnění je způsobených viry, proto proti nim nepomáhají léky. Při průjmovém onemocnění je nejzávažnější ztráta tekutin a minerálů stolicí, proto je nejdůležitější je co nejdříve začít nahrazovat.

Základním doporučením je zvýšit příjem tekutin, jakmile dítě dostane průjem. Zvýšené množství tekutin podávejte po celou dobu trvání průjmu.

Pokud je dítě kojeno, pokračujte v kojení a nabízejte mu prs častěji než normálně. Pokud je dítě výhradně kojeno (tzn. že nedostává  žádné další příkrmy ani tekutiny), nabízejte mu mezi kojením rehydratační roztok s obsahem minerálů a glukózy. Prodává se v lékárnách pod názvem Kulíšek. Prášek rozpusťte ve vodě podle návodu a roztok nepřichucujte.

Pokud je dítě na umělé výživě, pokračujte v umělé výživy, kterou běžně podáváte. Podávejte také rehydratační roztok (Kulíšek) nebo zvýšené množství neslazených nebo jen nepatrně slazených tekutin, na které je dítě již zvyklé, např. vodu, neslazený nebo málo slazený čaj.

Pokud již kojenec dostává příkrm a nebo jde o starší dítě, podávajte rehydratační roztok (Kulíšek) nebo zvýšené množství neslazených nebo jen nepatrně slazených tekutin, na které je již dítě zvyklé. Vhodná je voda, neslazený nebo málo slazený čaj. Často je doporučován rýžový odvar. Můžete ho také podávat, ale jde o práci navíc. Bylo prokázáno že rýžový odvar nemá výrazné výhody a jeho příprava je složitější než jednoduché rozpuštění rehydratačního roztoku ve vodě.

Nepodávejte sladké nápoje, jako jsou limonády, kolové nápoje, ovocné šťávy, džusy nebo silně slazený čaj. Vysoký obsah cukru v těchto nápojích může průjem ještě zhoršit.

Tekutiny podávejte často a v malých dávkách, po lžičkách, po locích. Pokud dítě zvrací, počkejte 10 minut, a pak pokračujte pomaleji. Pokud dítě opakovaně zvrací, vyhledejte lékaře, aby jste se ujistili, že dítě není dehydratováno. Podávejte tekutiny po každé vodnaté stolici dítěte v množství 50-100 ml do 2 let a 100-200 ml u dítěte staršího než 2 roky. Dostatek potravy v průběhu průjmu napomáhá rychlejšímu uzdravení. Nedoporučuje se používat speciální mléka a nebo jiné potraviny. O jejich potřebě má rozhodnout lékař. Dieta spočívá především ve včasném podávání dobře tolerovaných potravin.To znamená využívat těch potravin, které nezatěžují střevo, strava musí být dobře a snadno stravitelná a chutná. U starších dětí je nutno vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Vhodná je mixovaná strava z brambor a rýže, jablečná, mrkvová nebo banánová pyré, libové kuřecí maso, bujón, suchary, starší pečivo. S výhodou lze použít z výše uvedeného připravené dětské výživy prodávané v obchodech.

Nepodávejte žádné léky, pokud je neodporučí lékař. Zpravidla nejsou účinné a odvádějí pozornost od podávání tekutin, které je nejdůležitější.

Zdroj:

  1. Hrodek O., Vavřinec J. a kol.: Pediatrie. Praha. Galén 2002
  2. Kudlová E., Mydlilová A.: Výživové poradenství u dětí do dvou let, Grada 2005
  3. Nevoral J. aj. : Výživa v dětském věku, Praha H&H, 2003
  4. Brown K.H., A rational approach to feeding infants and young children with acute diarrhea, Pediatric Gastroenterology and Nutrition in Clinical Practice, 2001

Přečtěte si také:

  • ZoraZora Svátek: 26.leden Domácí podoby: Zorka, Zorenka, Zoranka, Zoruška Původ: slovanský Význam: jitřenka (české jméno) Líbí se Vám toto jméno?
  • Chůze – nejlepším cvičenímChůze – nejlepším cvičením Chůze je vlastně druhem cvičení, které má řadu výhod. Mezi základní patří, že si každá žena cvičí kdy chce a v jakém prostředí si sama vybere. Každý den si lze najít chvilku na chůzi po […]
  • Výchova dítěteVýchova dítěte Tato rozsáhlá příručka vám pomůže při láskyplné a důsledné výchově vašich dětí, od kojeneckého věku až do puberty. Ukáže vám, jak řešit každodenní problémy a přitom zachovat harmonický […]
  • Příběh o mateřství a životě s dvojčaty 9/12Příběh o mateřství a životě s dvojčaty 9/12 Dva měsíce po vašem porodu jsme se odstěhovali do Itálie. Tady jsi Honzíku podstoupil magnetickou rezonanci, která potvrdila tvé onemocnění. Po rozhovoru s neuroložkou, která nám řekla, že […]
  • Za 150 tisíc znovu porodí vaše miminko!Za 150 tisíc znovu porodí vaše miminko! Vyděsil vás název v článku?  Ne, neděste,  rodit za vás nikdo znovu nebude. Řeč je totiž o výrobě panenek,  které  jsou od vlastních živých miminek téměř k nerozeznání! Takové panenky […]
  • Plané neštovicePlané neštovice Plané neštovice (varicella zoster) jsou virové onemocnění, které většinou děti prodělají jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno stejným virem, který způsobuje […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.