Posted on

Jak tedy začít? – Nejprve vynecháme to kojení, o které dítě jeví nejmenší zájem. Nebo se jedná o to kojení, kdy matka pociťuje nejméně nalitá prsa mlékem. Zpravidla to je denní kojení, kdy máme velkou šanci, zabavit dítě jinak, nabídnout mu něco jiného apod.  Obvykle to bývá snídaně, nebo svačina.  Pokud dítě neprotestuje, můžeme za týden zkusit vynechat další obvyklé kojení a nahradit ho jinou potravou.

Zachovejte klid, odstavování vyžaduje trpělivost a čas. Změňte návyky, pokud dítě vyžaduje kojení na určitém místě, třeba doma, naplánujte na tuto dobu jinou aktivitu, výlet ven apod. Zapojte do procesu i tatínka. Soustřeďte pozornost na větší mazlení s dítětem, udržujte kontakt. Projevy lásky dítě uklidní a nebude ukončení kojení vnímat tolik negativně. Pamatujte, že na některé děti toto může působit stresově. Naplánujte odstavování na co nejlepší možnou dobu. Určitě není vhodné začít odstavovat v době nemoci, nebo při jiných větších rodinných změnách. V případě neúspěchu se nenechte znervóznit nebo odradit, zůstaňte v klidu a proces opakujte po čase znovu. Je třeba vnímat reakce dítěte a snažit se toto období překonat v klidu a bez stresů.

Náhlé ukončení kojení – Z různých důvodů může dojít k situacím, kdy je třeba dítě odstavit co nejrychleji.  Jedná se vždy o náročný proces, ke kterému musí být opravdu závažné důvody. Prsa budete mít pravděpodobně nalitá, v tomto případě je vhodné odstříkat, vždy do úlevy. Před odstříkáním je dobré nahřátí prsu teplým obkladem, nebo teplou sprchou.  V mezičase naopak úlevu přinese studený obklad. Můžete použít i tabletku Paralenu.  Stahování prsou v době odstavování je zastaralý způsob, který se dnes již nedoporučuje. Po poradě s lékařem je možné užití léku na zastavení tvorby mléka.

A kdy se mléčná žláza opět změní na stav před těhotenstvím, tedy na žlázu prsní? – Obecně panuje takový názor, že mléčná žláza se opět vrátí do původní podoby za stejnou dobu, jakou matka kojila. Zde tedy vidíme, že je naprosto normální, pokud žena ještě po delší době od ukončení laktace vymáčkne z prsu kapku mléka, není to tedy nic patologického, jak se mnohdy matky strachují.

 

Leave a Reply