Posted on

První nemléčné příkrmy se doporučují přidávat od 6. měsíce, resp. ne dříve než v 5. měsíci. Nezáleží ani tak na tom, je-li dítě plně kojené, nebo nikoliv, ale spíše na tom, jak prospívá. I děti plně kojené a dobře prospívající by měly dostat první nemléčnou dávku nejpozději v 8. měsíci. Je dobré začínat vařenou zeleninou v čase oběda. U dětí, které se v noci častěji budí, se dá zkusit večer kaše.

Čemu a do kdy je třeba se vyhnout, např. z důvodu rizika alergie 

Pokud je alergie v rodinné anamnéze, je větší riziko, že alergikem bude i dítě. U nekojených dětí je proto lepší použít hypoalergenní mléka a při zařazování dalších nemléčných porcí postupovat pomalu a opatrně, tedy přidávat vždy jen jednu novou potravinu a v případě nějaké reakce, například ekzému na kůži, tuto potravinu ihned vynechat. Pokud v rodině alergie není, pak ani není důvod dítě příliš omezovat. Do konce prvního roku věku se nedoporučuje solit a kořenit, a nejsou vhodné ani margaríny, umělá sladidla, uzeniny, ořechy či čokoláda.

Odkdy a jak často zařazovat obilninové kaše

Obilninové kaše se doporučují jednou denně od 5.- 6.měsíce. Je -li v rodině zátěž celiakie – nesnášenlivosti lepku, je lepší dávat kaše bezlepkové až do vyloučení této diagnózy u dítěte.

Maso a masné výrobky v jídelníčků u malých dětí

Kvalitní maso patří do jídelníčku od 6. měsíce, mixované se zeleninou, alespoň 2-3 x týdně. Lze střídat s vařeným žloutkem.

Závěrem

Po příkrmech se samozřejmě může měnit barva i konzistence stolice, většinou to ale není problém. Pokud dítě trápí průjem, zácpa či jiné potíže, je nutné se poradit s pediatrem. Dítě do jídla nikdy nenutíme, pouze nabízíme. Spontánní odmítání může být první známkou nesnášenlivosti. Často se také stává, že děti odmítají přechod z mateřského mléka na mléko náhradní, v tom případě je dobré  zkusit jinou formuli, popř. mléko ochutit, např. banánem. Většinou je to jen přechodný problém. U starších dětí, kolem jednoho roku, lze zkusit také jogurtové mléko, to mívá často úspěch. Stravu dospělého mohou ochutnávat děti kolem jednoho roku, jenom pozor na uzeniny, přepálené tuky, nadbytek soli a koření! Jakmile dítě samo a spolehlivě sedí, má mít své místo u stolu, a je dobré ho navykat na to, že jídlo má svůj čas a že se s ním např. neběhá po bytě.

Zdroj

Časopis – Miminko (5/2010)

Leave a Reply